پدر گردشگری ایران مطرح کرد

دستیابی به رونق اقتصادی و اشتغال زایی در گیلان با اجرای طرح ”۲۰۲۰“

پدر گردشگری ایران وجود احترام، تعامل و همگرایی در کشور را عامل توسعه همه جانبه به ویژه در حوزه صنعت گردشگری دانست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ طرح ”۲۰۲۰، سال دیدار از استان گيلان“، ایده ای در ارتباط با توسعه نظام مند گردشگری گیلان است که از سوی دکتر مرتضی طالع ماسوله به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه شده و پس از موافقت دکتر محمد باقر نوبخت با این درخواست، برای اجرایی شدن در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی این استان قرار گرفته است.

طالع ماسوله پدر گردشگری ایران، دانش آموخته دکترای مدیریت توسعه با گرایش روابط بین الملل از دانشگاه ژنو سوئیس و از بنیانگذاران سازمان ایرانگردی و جهانگردی ایران بوده که علاوه بر سابقه تدریس در دانشگاه ‌های معتبر کشور سمت هایی از جمله مشاور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، معاون دفتر تدوین استانداردهای فنی و نظارت این سازمان و نیز مسئول خانه ‌های گردشگری کشور را در کارنامه کاری خود دارد.

 

دستیابی به رونق اقتصادی و گسترش اشتغال زایی در گیلان با اجرای طرح ”۲۰۲۰“

طالع ماسوله در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به نقش چشمگیر صنعت گردشگری به عنوان یکی از اصلی ترین فرصت‌ های توسعه گیلان تصریح کرد: اجرای طرح ”۲۰۲۰“ باعث رونق اقتصادی و گسترش اشتغال زایی در این استان خواهد شد.

وی با بیان این که بسیاری از کشورهای جهان سالی را به عنوان دیدار از کشور خود جهت معرفی جاذبه های فرهنگی، تاریخی، گردشگری و ... آن به مردم دنیا انتخاب می‌کنند، افزود: تجربه موفقیت آمیزی که از اجرای این طرح در سال ۲۰۰۱ میلادی برای دیدار از ایران در سطح جهان داشتیم، من را برای اجرای آن در گیلان که زادگاهم بود، ترغیب کرد.

 

درآمد پایین ایران از اقتصاد تک محصولی/ لزوم توجه به صنعت گردشگری

طالع ماسوله با اشاره به تحول آفرینی صنعت توریسم در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: ۶۴ درصد اقتصاد ایران تک محصولی و وابسته به تولید و فروش نفت است، در حالی که با برنامه ریزی بلند مدت در صنعت گردشگری چند برابر درآمدهای نفتی حاصل خواهد شد.

وی با بیان این موضوع که هر گردشگر خارجی در دیدار از کشورمان به طور متوسط هزار تا هزاروپانصد دلار هزینه می کند، یادآور شد: درآمد نفتی ایران سالانه حدود ۹۲ میلیارد دلار بوده در حالی که شرکت هایی از قبیل اپل با ۲۱۲ میلیارد دلار، گوگل با ۱۰۳ میلیارد دلار، و مایکروسافت با ۹۶.۶ میلیارد دلار بالاتر از آن قرار دارند و این مستلزم ورود به فضای مجازی در حوزه گردشگری برای جذب بیشتر سرمایه است.

 

لزوم حکمرانی فرهنگی ایران بر جهان

طالع ماسوله با اشاره به اهداف طرح ”۲۰۲۰“ در گیلان گفت: کسب عزت و عظمت فرهنگی و اقتصادی؛ هم اندیشی برای توسعه بهتر و برتر؛ همگرایی مشترک در سطح استانی، ملی و بین المللی؛ و نیز همکاری ملی برای توسعه فرابخشی از مهمترین اهداف اجرای این طرح در استان است.

وی با بیان این موضوع که صنعت گردشگری به چهارده حوزه مختلف وابسته است، افزود: هتل داری، حمل و نقل، آژانس های مسافرتی، رستوران داری، خدمات بیمه ای، موزه ها و ...، از جمله فعالیت هایی هستند که توسعه گردشگری منجر به رونق آنها می شود.

طالع ماسوله با تاکید بر لزوم حکمرانی فرهنگی ایران بر جهان با توجه به پیشینه تاریخ و فرهنگ کهنی که از آن برخوردار است، گفت: فرهنگ از عوامل موثر بر حوزه اقتصاد بوده و با این ابزار قدرتمند بسیاری از مشکلات کشور در سطح جهان قابل برطرف شدن است.

 

اهمیت تغییر نگاه نسبت به جایگاه گردشگر در دید مرد گیلان

وی با بیان اینکه اکنون صنعت گردشگری با تمامی مشکلات موجود در کشور از سایر صنایع پیشی گرفته است، افزود: اصولی از جمله اندیشه، اعتقاد، اراده، ارتباط، اعتبار و اجرا از بنیادی ‌ترین پایه های طرح ”۲۰۲۰“ برای اجرایی شدن در گیلان هستند.

طالع ماسوله با اشاره به اهمیت تغییر نگاه نسبت به جایگاه گردشگر در دید مرد گیلان، و نگاه به آن به چشم میهمان نه به عنوان مشتری، تصریح کرد: اصلاح این دیدگاه با آموزش و فرهنگ سازی در حوزه های مختلف گردشگری استان، منجر به ارتقای وضعیت گردشگری و ایجاد تحولات قابل لمس می شود.

 

شکل گیری قطب های گردشگری در شهرستان ها

وی با بیان اینکه در طرح ”۲۰۲۰“ برای هر شهرستان گیلان به صورت مجزا از سایر شهرستان ها برنامه ریزی و راهکار ارائه خواهد شد، خاطرنشان کرد: تعریف جدید از توسعه گردشگری؛ در نظر گرفتن توسعه گردشگری به عنوان اولین محور فرهنگی، اقتصادی، اشتغال زایی و تجاری و نیز مشارکت فکری و عملی برای کسب موفقیت برتر در کلیه بخش ها از طریق توسعه گردشگری از جمله راهکارهای این طرح در هر شهرستان است.

طالع ماسوله در ادامه، حمایت های همه جانبه از گردشگری از جانب کلیه دستگاه های دولتی، عمومی و مجامع صنفی و نیز تلفیق توسعه گردشگری با توسعه و تقویت کلیه محورهای فرهنگی و اقتصادی را از سایر راهکارهای طرح ”۲۰۲۰“ برای هر شهرستان گیلان برشمرد.

وی با اشاره به لزوم اجرای اقداماتی در جهت شکل گیری قطب های گردشگری در شهرستان های مختلف گیلان با توجه به جاذبه های ویژه موجود در هرکدام از آنها تصریح کرد: مطالعه بازاریابی گردشگری، برگزاری هفته های فرهنگی، تشکیل موزه های مشاهیر و آراسته نمودن مبلمان شهری به تصاویر زیبای جاذبه های منطقه از جمله این اقدامات است.

طالع ماسوله با بیان این که شاید ضعف ها و کاستی هایی در حوزه زیرساخت ‌های گردشگری استان داشته باشیم، افزود: وجود این نقص ها نباید بهانه‌ ای برای عدم حرکت رو به جلو در این حوزه باشد، بلکه باید با بررسی و شناسایی کمبودها و همچنین ظرفیت های استان، سرمایه‌ گذاری ‌ها را به بخش‌ های درست که ضامن رونق تولید، شکوفایی اقتصادی و اشتغال زایی است، هدایت کنیم.

وی در پایان با اشاره به اهمیت تعامل در دستیابی به توسعه صنعت گردشگری در گیلان تصریح کرد: احترام مردم به دولت، دولت به مردم و مردم به مردم با حفظ تعامل و همگرایی پایدار منجر به توسعه همه جانبه در کشور به ویژه در حوزه گردشگری می شود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 77950

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب