علم و فناوری بررسی می کند:

برتری هوایی، عنصری مهم برای تغییر معادلات نظامی/بیش از۵۰ درصد دفاع هوایی در یک جنگ بر عهده جنگنده ها است

نبرد در هوا جایگاه ویژه‎ای دارد، از روزی که بشر توانست پرواز کند و به ارزوی دیرینه خود دست پیدا کند تغییرات زیادی در زندگی بشریت اغاز شد. از اولین استفاده نظامی از هواپیماها تا به امروز نیروی هوایی به عنوان یک عنصر تعیین کننده در صحنه نبرد همواره حضور داشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ یکی از مفاهیم نبردهای هوایی که امروزه بسیار پر کابرد است، مفهوم برتری هوایی می‎باشد. برتری هوایی در ساده ترین تعریف خود بدین صورت است که در جریان نبردهوایی یکی از طرفین جنگ به طرف درگیری برتری کامل در آسمان داشته و آسمان محیط نبرد را کنترل کند.

در اختیار داشتن برتری هوایی در جنگ‎های نوین یک مولفه اصلی برای رسیدن به پیروزی می‎باشد، زیرا نقش تعیین کننده آسمان در تجارب جنگ‎های گذشته این مسئله را به خوبی ثابت کرده است که با کنترل آسمان، زمین و دریا را نیز می‎توان کنترل کرد. قدرت هوایی به شکل فزاینده‎ای برای پیروزی در نبردها خود را شکل داده است.
هیچ آفندی در برابر کشوری که کنترل آسمان را داشته است موفق نبود است و هیچ پدافندی در برابر کشوری که کنترل آسمان را در درست داشته است نیز موفق نبوده است. برتری هوایی مطلق در آسمان بدین معنی است که دشمن توانایی ایجاد هیچگونه تهدیدی را در آسمان برای نیروهای خودی نداشته باشد.

 

F-۲۲ Raptor

 

کنترل آسمان باعث می‎شود تا با ایجاد یک چترهوایی بر منطقه نبرد، الزامات نیروهای دیگر بر سطح زمین و دریا محیا شود، این مسئله باعث می‎شود تا توانایی برای ماموریت‎های پشتیبانی نزدیک هوایی یا CAS برای نیروهای خودی که در سطح زمین در حال اجرای ماموریت رزمی هستند به سهولت انجام شود و نیروی هوایی بتواند دشمن را در زمین نیز سرکوب کند.

برتری در هوا امکان اجرای عملیات در هر نقطه‎ای را می‎دهد. تجربه نبرد‎های گذشته این مسئله را به خوبی نشان داد که اگر نیروهای دشمن بطور مداوم تحت حملات هوایی قرار نگیرند نتیجه نبرد نمی‎تواند موفقیت آمیز باشد.

برتری هوایی با از بین بردن و منزوی کردن نیروی هوایی، پدافند هوای، رادارها، سایت های موشکی و هر چیزی که بتواند در هوا تهدیدی برای نیروی هوایی خودی ایجاد کند بدست می‎آید.
برای حذف تهدیدات هر نیروی هوایی نیازمند طیف گسترده ای تسلیحات مخصوص برای این نوع نبرد می‎باشد. مانند جنگنده‎های رهگیر برتری هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای جنگ الکترونیک، هواپیماهای پیش اخطار هوابرد AWAC، موشک های ضد رادار، پادهای جنگ الکترونیک از نیازمندی های مهم برای رسیدن به برتری هوایی است.

 

F-۱۴ Tomcat

 

F-۱۵ Eagle

 

SU-35 Flanker-E

جنگنده برتری هوایی به هواپیمای جنگنده ای می‌گویند که به منظور به دست آوردن برتری هوایی به وسیله گرفتن کنترل آسمان از دست دشمن در جنگ به کار می‌رود. جنگنده‌های برتری هوایی بیشتر از هواپیماهای دیگر برای درگیر شدن با جنگنده‌های دشمن طراحی شده‌اند و به شکل تخصصی در رزم هوایی کاربرد داشته و به سرعت در فضای نبرد هوایی می‎توانند مانور داده و با هواپیماهای دیگر درگیر شده.

هواپیماهای شناسایی و جاسوسی دو ماموریت Surveillance و Reconnaissance را انجام می‎دهند. وظیفه این هواپیما شناسایی مواضع دشمن، جمع آوری اطلاعات سیگنال و شنود سیگنال های ارتباطی دشمن می باشد.

 


RC-۱۳۵

 


TU-۲۱۴R

هواپیماهای جنگ الکترونیک وظیفه اختلال در سیستم‎های راداری و ارتباطی دشمن را با ارسال نویز بر روی امواج الکترومغناطیس مختل کرده و از کار می‎اندازد. این امواج با اخلال عملا باعث می‎شود تا ارتباطات رادیویی قطع شده و همچنین رادار در باندی که روی آن اخلال ایجاد شده است نتواند عمل شناسایی را انجام دهد. این هواپیما ها توان انجام ماموریتی تحت عنوان SEAD یا سرکوب پدافند هوایی دشمن را داشته. این هواپیما با استفاده از پادهای اخلالگر جنگ الکترونیک به همراه موشک‎های ضد رادار با پدافند زمینی درگیر شده و سامانه‎های پدافندی را از بین می‎برند.

 


EA-۱۸G


موشک ضد رادار هارم
 

با از بین بردن سامانه‎های پدافندی و زمین‎گیر کردن نیروی هوایی دشمن بر زمین و ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع، اجازه هیچگونه تحرکی را به نیروی هوایی دشمن داده نمی‎شود.
بیش از50 درصد دفاع هوایی در یک جنگ بر عهده نیروی هوایی می‎باشد با خارج کردن یک نیروی هوایی از صحنه نبرد، دشمن به شدت آسیب پذیر می‎شود زیرا دیگر نیروهای کشور دشمن بر روی زمین و دریا به شدت آسیب پذیر شده و در برابر حملات هوایی دفاع مناسبی برای خود ندارند. از طرفی در یک جنگ کلاسیک با ورود نیروی هوایی به کشور دشمن و ایجاد برتری هوایی بر حریم هوای کشور دشمن به راحتی می‏توان زیر ساخت و مراکز مهم و حیاتی دشمن را هدف قرار داد.

نبرد در هوا جایگاه ویژه‎ای دارد، از روزی که بشر توانست پرواز کند و به ارزوی دیرینه خود دست پیدا کند تغییرات زیادی در زندگی بشریت اغاز شد. از اولین استفاده نظامی از هواپیماها تا به امروز نیروی هوایی به عنوان یک عنصر تعیین کننده در صحنه نبرد همواره حضور داشته است.
با پیروزی در هوا می‎توان تغییرات بسیار زیادی را در جبهه زمین و دریا ایجاد کرد و یک شریان اصلی برای کنترل تحولات نبرد می‎باشد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77956

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب