توسط محققان اصفهانی؛

برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل طراحی و تولید شد

برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل، دستاوردی با صرفه اقتصادی بسیار بالا با قابلیت نصب عمومی، توسط محققان اصفهانی طراحی و تولید شد، برچسب دودی مصرف بالایی در کشور دارد و بیش از ۳۰ شرکت هم بعنوان وارد کننده برندهای مختلف فیلم برچسب دودی فعالیت دارند. اما این دستاوردی دارای گام ابتکاری و خلاقیت فوق العاده بالایی بوده و تا کنون در هیچ جای دنیا نمونه آن عرضه نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل، دستاوردی با صرفه اقتصادی بسیار بالا با قابلیت نصب عمومی، توسط محققان اصفهانی طراحی و تولید شد، برچسب دودی مصرف بالایی در کشور دارد و بیش از 30 شرکت هم بعنوان وارد کننده برندهای مختلف فیلم برچسب دودی فعالیت دارند. اما این دستاوردی دارای گام ابتکاری و خلاقیت فوق العاده بالایی بوده و تا کنون در هیچ جای دنیا نمونه آن عرضه نشده است.

 

میلاد سلیمانی و علیرضا سلیمی طراحان و سازندگان این دستاورد از محققان جوان و پرتلاش که از حدود 11 سال قبل در بسیاری از جشنواره های داخلی و خارجی ایده و اختراع شرکت داشته اند، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشتند: تجربه خیلی زیادی در زمینه اختراعات کسب کرده و به این نتیجه رسیده اند که برای رساندن یک ایده به تجاری سازی و ایجاد اشتغال نباید بیش از حد متوقع بود و روی کمک و حمایت ارگانها، سازمانها و افراد حساب باز کرد.

سلیمانی در ادامه با بیان این که نتایج و تجاربی که کسب کرده اند منجر به تغییری سازنده در طرز فکر آنها شده و برای ایده هایی که در ذهن داشته اند فیلترهایی اعمال کرده و به این فکر افتاده اند که روی مسائلی خاص با توجه به نیاز کشور باید کار، صرف زمان و هزینه کرد، افزود: پیدا کردن ایده با این نوع طرز فکر یک مقدار سخت بود.

 سلیمانی با اذعان به این که نهایتا با فعالیتهای میدانی زیادی که داشتیم و یا اصطلاحاً کف بازار بودیم، کف صنعت بودیم، شاگرد مغازه بودیم و استادکار شدیم، تصریح کرد: مسیری سخت را طی کردیم و توانستیم یک ایده مناسب درزمینه برچسب شیشه دودی پیدا کنیم.

این محقق پرتلاش و با تجربه، با تاکید بر این که این ایده برگ برنده بزرگی داشت و آن عام بودن مخاطب این نوع محصول است، خاطرنشان کرد: سال 1393 ایده به ذهن شان رسیده و برحسب تجربه و طراحی پلنی بازخورد خوبی برای آن مشاهده شده است.

وی تاکید کرد: تجربه داشتیم و می دانستیم که باید اطلاعات میدانی هم جمع آوری شود، کف بازار پرس و جو کردیم، مستقیما ارتباط گرفتیم نتایج بررسی های میدانی و تحلیها نشان داد، تبدیل این ایده به محصول با استقبال بی نظیری روبرو می شود و احتمال شکست کمی دارد.

سلیمانی بیان داشت: از سال 1393 کار روی تبدیل این ایده به محصول را با ثبت یک شرکت و برند پرشین دودی شروع کرده اند، و با تلاش شبانه روزی، دانش فنی آن را کسب و توانسته اند تمام نواقص و مشکلاتش را برطرف کنند.   

وی با اشاره به این که برای تحقق این امر بودجه شروع آن و همچنین خرید یکسری از تجهیزات مورد نیاز برای ساخت نمونه های اولیه را از درآمدهای شخصی خیلی کم خودشان تامین کرده اند، گفت: در سال 1396 نمونه های اولیه این محصول تولید و در سال 1397 هم توسط سایت شرکت پرشین دودی معرفی شده است.

سلیمانی تاکید کرد: برچسبهای وارداتی به هر حال جای خود را در بازار باز کرده اند و ما برای تجاری سازی یک محصول دانش بنیان باید در حد توان از همه ظرفیتهای موجود استفاده کنیم، بر همین اساس در وهله اول با یک سایت فروش اینترنتی (دیجی کالا) قرار داد بسته و محصول خود را وارد مرحله تجاری سازی و عرضه کردیم.

این محقق جوان، خاطرنشان کرد: این محصول تا بحال در هیچ کجای دنیا عرضه نشده، و گام ابتکاری و خلاقیت فوق العاده بالایی در ساخت دارد و  ثبت اختراع هم شده است.

 

بیش از 30 شرکت در داخل کشور وارد کننده برندهای مختلف برچسب دودی هستند

وی ادامه داد: دستیابی به دانش فنی و تولید چنین محصولی یک گام بسیار سخت و ارزشمند بود، محصولی که مصرف آن در داخل کشور بسیار زیاد است، بطوری که بیش از 30 شرکت در داخل کشور در این زمینه فعالیت داشته و همه آنها هر کدام وارد کننده برندهای متفاوت با تیراژهای خیلی بالایی هستند. شاید در سال هر برند بالای 70 هزار کارتن واردات داشته باشد.

سلیمانی با تاکید بر این که موفقیت در فروش اینترنی محصول نقطه عطف خوبی بوده و توانسته اند محصول را بصورت عمومی عرضه و مخاطب عمومی داشته باشند، اذعان کرد: البته ورود به مرحله تجاری سازی هم مرحله سختی دیگر بوده و آنقدر روی این محصول کار انجام گرفته که نصب برچشب شیشه دودی برای عموم مردم امکان پذیر شده و براحتی انجام می گیرد.

وی بیان داشت: برشهای دقیق و شکل دهی سه بعدی مطابق با هندسه قالب شیشه روی برچسب طوری طراحی و تولید شد که حفره های هوا و رگه های هوا هنگام نصب ایجاد نشود.

 سلیمانی گفت: نصب این محصول برای عموم و افراد غیر متخصص با در نظر گرفتن لوازم و تجهیزاتی خاص، آموزش نصب مکتوب، آموزش نصب تصویری در سایتها، فضای مجازی و همه راههای ارتباطی را برای عرضه آن در نظر گرفته اند.

 

بیش از 2000 نفر از قابلیت نصب عمومی برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل استفاده کرده اند

وی گفت: تا به حال بیش از 2000 نفر از افراد معمولی این پک برچسبها را خریده و بدون هیچ مشکلی نصب کرده اند، همچنین میزان رضایت مشتریان را از طریق سایت خود دنبال کرده و نتایج حاکی از این است که بیش از ۸۶ درصد مشتریان از این محصول راضی بوده اند.

سلیمانی بیان داشت: ما توانستیم  قیمت را بسیار پایین بیاوریم نصب برچسب دودی دستمزدی بین 100 تا 200 هزار تومان دارد یعنی یک اتومبیل کامل 180 هزار تومان در اصفهان دودی می زنند ما برچسب با همان کیفیت، ضد خش با گارانتی و ضمانت را بصورت عمومی و با قیمتی بین 59 تا 79 هزار تومان عرضه می کنیم.

وی تاکید کرد: برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل از با کیفیت ترین فیلم برچسب دودی موجود در ایران تهیه می شود و همه المانهای مهم و موثر مانندفیلترهای مناسب با  UV400 برای دفع پرتوهای مضر خورشید، سطح ضدخش، کیفیت چسبندگی و وضوح بالا را دارد.

 

صرفه اقتصادی این محصول چقدر است؟

سلیمانی در پاسخ به این سوال گفت: اگر بخواهیم اقتصادی و ملی نگاه کنیم تولید این برچسبها صرفه اقتصادی خیلی بالایی دارد، و دلیل این موضوع فرآیندی است که ما بر روی مواد اولیه خام وارداتی درجهت ارزشمند کردن آن انجام می دهیم.

وی افزود: با توجه به جلوگیری از پرتی های و خرابی های بسیار زیاد هنگام نصب، برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل، خیلی مقرون به صرفه تر است، پرتی کار برای محصولی با این حجم، بسیار کاهش می یابد و میزان مصرف آن برای کشور خیلی کمتر می شود یعنی تفاوت معناداری خواهیم داشت و در آینده قصد داریم خودمان با تولید فیلم برچسب دودی نیاز کشور را کاملا تامین کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه بازارهای هدف دیگری برای این محصول خواهید داشت، گفت: هر ماشین و هر شیشه اتومبیل، یک قالب خاص دارد، در سطح جهان و بویژه در کشورهای پیشرفته، هندسه و ساختار ماشینها مدام در حال تغییر است، اما این تغییرات در ایران بسیار کندتر اتفاق می افتد که برای ما مفید است، فعلا تمرکز ما بر روی بازار داخل قرار گرفته و تلاش میکنم، در جلوگیری از ارزبری که این نوع محصول برای کشور دارد قدم مثبتی برداریم.

 

برای تامین نیاز داخل و رسیدن به این قدم مثبت که مانع خروج ارز از کشور می شود چقدر فاصله داریم؟

این محقق پرتلاش و با تجربه، در پاسخ به این سوال، گفت: تولید این محصول در مرحله صنعتی و تجاری سازی قرار دارد، کارگاه تولید، خط تولید و مدیر تولید داریم و در حال حاضر هم هر روز حجم قابل توجهی تولید داریم.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر این که پس همه چیز به خوبی جلو رفته و می رود، گفت: تا این مرحله آمدیم اما به سختی، از نظر مالی خیلی در مضیغه بودیم، پول نداشتیم و بابت این موضوع زمان زیادی از دست دادیم، قالبها خیلی گران بود، و این در حالی بود که این کار نیاز به سعی و خطای خیلی زیاد داشت، خیلی هم عدد و ارقام و نرم افزار به ما خروجی مطلوب و دقیقی برای دستیابی به هندسه نهایی قالب شکل دهی نمی داد و ما مجبور به ساخت چندین دست قالب برای دسترسی به نتیجه مطلوب شدیم.

 

تجهیزات اصلی و کلیدی این محصول هم منحصر بفرد بوده و توسط محققان ساخته شده است

سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا تجهیزات مورد نیاز برای این کار در داخل کشور وجود داشت، اظهار داشت: بله البته تعداد کمی از این تجهیزات وجود داشت، تجهیزات اصلی و کلیدی این  محصول را خودمان ساختیم دستگاه منحصر بفرد است اصلا جایی نیاز نبوده که قبلا چنین دستگاه و تجهیزاتی تولید شود.

وی یادآور شد: برای پیشبرد اهداف این طرح، علاوه بر این که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک می باشد، بیش از سه هزار ساعت در کلاسهای مهارت آموزی جوشکاری، دو هزار و پانصد ساعت مکاترونیک، الکترونیک و اتوماسیون صنعتی در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان هم شرکت داشته است.  

 

آیا این محصول مورد کمک و حمایت قرار گرفته است؟

این محقق جوان، در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل، دستاوردی بسیار مورد نیاز و با اهمیت بالایی برای صنعت کشور است، اما تا بحال هیچ حمایتی از آن نشده و تا این مرحله هم بواسطه تلاش خودمان پیشرفته ایم.

وی یادآور شد: اما الان در مرحله ای هستیم که باید فراصنعتی بشویم در واقع بعضی از قسمتهای خط ما همچنان سنتی است، و این محتاج تزریق مالی خیلی بالایی است.  

وی خاطرنشان کرد:تا به حال تنها توانسته از حمایتهای حقوقی و معنوی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان بهره مند شود. 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 78013

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب