شهردار اقلید در گفتگو با علم و فناوری مطرح کرد:

اقلید نامزد پایتخت کتاب ایران است

شهردار اقلید در گفتگو با علم و فناوری پیرامون نامزدی این شهر برای پایتختی کتاب ایران و شرایط آن گفت.

اکبر مسعودی، شهردار اقلید در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در اقلید از اهمیت کتاب و لزوم ترویج کتاب‌خوانی بین اقشار مختلف جامعه سخن گفت و با اشاره به نامزدی شهرستان اقلید به‌عنوان پایتخت کتاب ایران در سال 99، عنوان داشت: طرح پایتختی کتاب ایران از حدود پنج سال تاکنون از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد به‌صورت جدی دنبال می‌شود و شهرستان اقلید نیز با توجه ظرفیت‌های موجود، با برنامه‌ریزی جدی در اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری و گام‌های مؤثر می‌تواند از برکات و مزایای این طرح برخوردار شود.

اکبر مسعودی افزود: اقلید شهری است که ریشه در تاریخ کهن این مرزوبوم داشته و زادگاه دانشمندان، ادیبان، قهرمانان و صاحبان اندیشان بزرگی است که با برگزاری ویژه‌برنامه‌ها، جشنواره‌ها، آیین‌ها و مراسمات مختلف و پربار فرهنگی، سنتی، مذهبی، هنری و... ظرفیت و موقعیت خوبی برای کسب این عنوان دارد.

وی بیان داشت: هدف کلان بانیان فرهنگی شهر و در رأس آن‌ها، شهرداری اقلید این است که با جمع‌آوری امکانات و بررسی ظرفیت‌ها و هدایت و مدیریت هدفمند آن‌ها به سمت توسعه فرهنگی گامی مؤثر برداشته و حرکت کنیم.

مسعودی با بیان اینکه تنها شهرداری و اراده فرهنگ و ارشاد اسلامی مسؤول اجرای این برنامه نیستند، تصریح کرد: باید با همکاری و مشارکت تمامی ادارات و نهادها، انجمن‌ها و اقشار مختلف مردمی، زمینه‌ای برای شکوفایی ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه موجود در شهرستان فراهم شود تا این حرکت بی‌نتیجه نمانده و پایتختی کتاب نصیب اقلید، شهر امام زمان (عج) گردد.

وی به آغاز حرکت‌ها و برنامه‌های فرهنگی خوبی که از ابتدای سال جاری در سطح شهرستان و شهر اقلید آغاز شد اشاره و عنوان کرد: می‌کوشیم تا تلاش‌های مضاعفی در این راستا ادامه یابد و از تمام پتانسیل‌های موجود بهره‌مند شده و گام‌های مؤثری برای ترویج و ارتقای فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در سطح شهرستان اقلید و شهر پرافتخار و فرهنگی‌مان برداشته شود.

مسعودی در پایان سخنان خود از همراهی و همت رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اقلید درزمینه اجرای طرح نامزدی اقلید به‌عنوان پایتخت کتاب ایران قدردانی کرد و گفت: با توجه به دغدغه فرماندار شهرستان اقلید به امر فرهنگ و کتاب، مساعدت لازم در جذب و اختصاص اعتبار لازم برای اجرای این طرح و برنامه‌های نامزدی اقلید به‌عنوان پایتخت کتاب ایران امری ضروری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اقلید، پایتخت کتاب جهان از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌سو هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش شایانی کرده‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی را برای برگزیده آن دربر ندارد؛ بلکه تصدیق بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است.

پایتخت کتاب ایران عنوان طرحی در ایران است که بر مبنای آن هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود. بخش‌هایی از این طرح از پایتخت جهانی کتاب الگوبرداری شده‌است اما از نظر ساختار اجرایی همخوانی‌های زیادی با شرایط فعالیت فرهنگی در ایران پیدا کرده‌است. در اولین سال رقابت میان شهرهای ایران برای کسب عنوان پایتخت کتاب، اهواز با مشارکت نهادهای غیردولتی همچون کانون آموزش شهروندی برای توسعه (کاشت) موفق به اخذ این عنوان شد.

 

گفتگو: مرضیه یحیی پور

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷:۵۱

شناسه خبر: 78018

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب