خبرگزاری علم و فناوری

محیط دانشگاه ، محیط نقد ، پیشنهاد و ارائه راهکارها است /جو دانشگاه باید کاملا علمی باشد

حسین دانش گر فعال دانشگاهی ایلام :در واقع محیط دانشگاه ، محیط نقد ، پیشنهاد و ارائه راهکارها است و می توان نگاهی همچون مجلس شورای اسلامی به دانشگاه داشت که در آن ایده ها و نقطه نظرات متفاوتی رد و بدل می شود و می توان به بهترین و ناب ترین ایده ها جهت انجام فعالیت های فرهنگی دست پیدا کرد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، حسین دانش گر ، فعال دانشجویی استان ایلام در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام در خصوص نقش دانشجویان در تحولات نظام مدیریتی کشور اظهار کرد : نیروی جوان  و دانشجوی کشور در جامعه همواره به عنوان نیروهای پویا ، خلاق ، ایده پرداز و تولید کننده علم محسوب شده و استفاده از توان جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در تحول نظام مدیریتی کشور با توجه به تحولات روز و متناسب با شرایط جامعه موثر خواهد بود .

 وی ، با بیان اینکه نیروهای جوان ، تحت هر شرایطی قادر هستند جامعه را مدیریت کنند اظهار کرد : متاسفانه  برخی از مسئولین به این مسئله دیدگاه مثبتی ندارند و با این اعتقاد که نیروهای جوان بی تجربه و خام هستند ، مانع از حضور آنان در پست های مدیریتی کشور می شوند.

دانش گر با بیان اینکه ، تا زمانی که این نگاه  عدم اعتماد به جوانان بر جامعه حاکم باشد نمی توانیم شاهد ارتقاء و پویایی بخش مدیریتی کشور باشیم اظهار کرد :  ما باید تمام توان خود را به کار بگیریم تا مدیرانی توانمند ، دلسوز ، انقلابی  و با ایمان تربیت کنیم و در بستر های مهمی از جمله آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و دانشگاهی از نیروهای متخصص از جمله جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: مسئولان باید زیر ساخت های لازم را در محیط های آموزشی با همکاری اساتید کاردان و دانشجویان پژوهش گر به وجود آورند و با ارتقاء سطح آموزش در کشور ، علاوه بر تقویت سطح علمی جامعه ، نوآوری و پویایی را در بخش های مختلف به منصه ظهور برسانند چراکه جامعه ای که به دست مدیران لایق اداره شود ، خود به خود در تمامی بخش ها تاثیراتی مثبت بر جای  می گذارد و کاستی ها و مشکلات  آن در بخش های مختلف به حداقل خواهد رسید .

 

جو دانشگاه باید کاملا علمی باشد و دانشجو نگاه مثبت و با اهمیتی به دانشگاه داشته باشد

 

فعال فرهنگی دانشگاههای استان ایلام اظهار کرد : زمانی می توان به یک آسیب یا یک مسئله نگاه کرد که در خصوص آن بتوان اظهار نظر کرد و دانشگاه باید این نگرش را در دانشجو به وجود بیاورد که می تواند  براساس مبانی علمی ، قدرت نقد و تحلیل را پیدا کند و بتواند در جهت رفع یا کاهش معظلات اقدام صحیح انجام دهد و این زمانی میسر  است که محیط دانشگاه محیطی کاملا علمی و پویا باشد .

وی افزود : نباید دانشجو به دانشگاه صرفا نگاهی مدرک گرایانه داشته باشد ؛ کما اینکه متاسفانه این نوع نگاه در اکثر دانشگاههای کشور در حال رشد بوده  و معضلات بزرگی را به وجود آورده است .

دانش گر ، با بیان اینکه جو دانشگاه باید کاملا علمی باشد و دانشجو باید نگاه مثبت و با اهمیتی به دانشگاه داشته باشد خاطر نشان کرد : دانشگاه باید عاری از آسیب ها و مشکلات باشد و دانشجوی ما نباید بی انگیزه و درگیر یکسری مسائل پیش پا افتاده باشد و در صورتی که شرایط دانشگاه مساعد باشد ، دانشجو می تواند نگاهی دقیق به معظلات و آسیب های جامعه داشته باشد و با یک دید علمی به بیان راهبردهای اساسی در جهت رفع مشکلات بپردازد .

 

فعالان فرهنگی : مهندس ، مربی و پزشکان فرهنگی  در دانشگاهها هستند .

 

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در مورد فعالیت های فرهنگی در دانشگاهها عنوان کرد : با توجه به اینکه مخاطب اصلی در دانشگاهها ، نیروهای جوان هستند و دانشجویان ممتاز و نخبه در آن حضور دارند ، می توان در جهت ارتقا و تولید ایده های فرهنگی ، دانشجویان مستعد را شناسایی کرد و قدرت و اختیار فعالیت های فرهنگی را به آنها ارائه داد .

دانش گر تصریح کرد : در واقع محیط دانشگاه ، محیط نقد ، پیشنهاد و ارائه راهکارها است و می توان نگاهی همچون  مجلس شورای اسلامی به دانشگاه داشت که در آن ایده ها و نقطه نظرات متفاوتی رد و بدل می شود و می توان به بهترین و ناب ترین ایده ها جهت انجام فعالیت های فرهنگی دست پیدا کرد .

فعال عرصه دانشگاهی استان ایلام با بیان اینکه فعالان فرهنگی دانشگاهها را می توان مهندس ، پزشک و مربیان فرهنگی برشمرد ابراز داشت : فعالان فرهنگی در دانشگاهها ، ساختار فرهنگی را برای جامعه پیاده سازی کنند و  راهبردهای کوتاه مدت و بلند مدت مناسب و متناسب با شرایط جامعه را در دانشگاهها طراحی کنند و از این جهت مهندسان فرهنگی قلمداد می شوند و از سوی دیگر  از آنجا که مسائل فرهنگی می بایست آموزش داده شوند فعالان فرهنگی، نقش مربی را بازی می کنند و مربیان و از آن جهت که هرجا که مسائل فرهنگی دچار آسیب شوند افراد فعال عرصه فرهنگی به شناسایی و رفع مشکل می پردازند و مانع از گسترش مشکلات می شوند می توان فعالان فرهنگی را پزشک فرهنگی قلمداد کرد .

انتهای پیام / ن

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸:۴۷

شناسه خبر: 78161

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
قیس راشدی
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳:۲۰

مایه افتخار است که یک فعال دانشگاهی اینگونه نگرشی داشته باشد احسنت تبارک الله امیدوارم که مسئولین به این نکات بسیار مهم توجه ویژه داشته باشند.

اشتراک گذاری مطالب