علم و فناوری گزارش می دهد؛

جایگاه و تعداد استارت آپ های پزشکی در ایران/ دلایل عدم استقبال از فناوری های نوین استارت آپی در کشور چیست ؟

با توجه به آمارها، در کشور تنها ۷۰ استارتاپ در حوزه سلامت در حال فعالیت می باشند که این تعداد با توجه به استاندارهای جهانی و جمعیت کشور بسیار ناچیز می باشد .

به گزارش خبرگزاری علمی و فناوری از همدان – حوزه پزشکی و سلامت یک از بخش های مهمی است که در جهان به دلیل جابه جایی هزینه های هنگفت، به عنوان یک صنعت پرسود شناخته می شود. نگاهی به گردش 150 هزار میلیارد تومانی در این حوزه در کشورمان نیز گواه این مسئله می باشد. متأسفانه یکی از دلایلی که باعث افزایش هزینه های پزشکی در کشور می شود ساختار سنتی در حوزه سلامت می باشد، اما بی‌شک موج کسب و کارهای نوین می تواند در آینده نه چندان دور نقش به سزایی در کاهش این هزینه داشته باشد. به همین دلیل با توجه به سطح بالای اثرگذاری کسب و کارهای نوین حوزه سلامت باید شناخت خوبی نسبت به آن ها و نحوه فعالیتشان بدست آوریم  تا در نهایت بتوانیم ساختارهایی کارا و اثرگذار را متناسب با ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فضای کسب و کار و صنعت سلامت کشورمان توسعه دهیم. در این گزارش تصمیم داریم به جایگاه کسب و کارهای سلامت و اساتارت آپ های این حوزه در کشور بپردازد.

استارت آپ به چه معناست ؟

استارت آپ واژه ای است که طی سال های اخیر وارد ادبیات کسب و کار کشورمان شده است و گاهی نیز در ادبیات روزمره مردم به اشتباه  به جای اپلیکیشن ، شرکت ، کسب و کار ، رویداد یا همایش کارآفرینی ، اختراع ، فناوری و موارد مشابه مورد استفاده قرار گرفته است. هر چند در برخی لغت نامه‌ ها ، استارت آپ ( به انگلیسی : Startup یا Start-up ) را در معنای لغوی به  «کسب و کار جدید» یا «شرکت نوپا»  معنی کرده اند، اما استارت آپ در واقع یک کسب و کار یا شرکت نوپا می باشد که با یک ایده‌ ی ساده و اولیه شروع به فعالیت می کند ، به سرعت رشد می‌ یابد و به درآمد زایی می ‌رسد؛ در واقع «سرعت» یکی از ویژگی های مهم یک استارتاپ است؛ هر چند که در زمان راه اندازی یک استارت آپ باید به این نکته توجه کرد  که ضمانتی برای موفقیت ایده و این شرکت ها وجود ندارد. استارت آپ ها معمولا مبتنی بر ایدههای ریسک پذیری می باشندکه مدل کسب وکارشان مشخص نیست و بازارهدفشان نیز درحد فرض است . بسیاری از استارتاپ‌ها با محوریت فناوری‌های نوین شکل می‌گیرند .

هدف راه اندازی استارت آپ ها در حوزه سلامت چیست ؟

هدف از راه اندازی استارت آپ ها در حوزه پزشکی، طراحی و راه اندازی کسب و کارهایست که بتواند بخشی از مشکلات بیماران و عموم مردم را در حوزه ای خاص مرتفع کند. به عنوان مثال یک استارت آپ پزشکی می تواند اکو سیستمی باشد تا بیماران بتوانند تفسیر همه نوع برگه های پزشکی، برگه های عکسبرداری فیزیوتراپی، ام آر آی و دندان پزشکی را از طریق سیستم آنلاین از پزشک مجرب اعتباردهی شده سیستم، دریافت کنند و یا اگر آزمایش خون انجام داده اید، بتوانید نتایج و تفسیر آن را از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه تان دریافت کنید و نظرات تکمیلی کادر پزشکیتان را از این طریق به شما منتقل کنند. راه اندازی این استارت آپ ها علاوه بر آن که باعث کاهش هزینه ها بیمار می شود، نزدیکی بیمار به پزشک و دسترسی سریع بیمار به اطلاعات سلامتیش را در پی خواهد داشت.  

جایگاه و تعداد استارت آپ های پزشکی در ایران

متأسفانه در کشورمان ، طی سال های اخیر بر خلاف استارتاپ های خرید کالاها، حمل و نقل ، آموزش و ... شاهد گسترش ناچیز استفاده از استارت آپ های پزشکی در کشور بوده ایم چرا که نه مردم و نه جامعه پزشکی، روی خوشی به آن ها نشان نداده­­ اند. در این رابطه سيد محمد هادي ايازي ، معاون اجتماعي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به نقش ناچیز این کسب و کارها نوین در حوزه سلامت کشور گفت: در حال حاضر، فعاليت در حوزه كسب و كارهاي نوپا و به خصوص در حوزه سلامت از اهميت بالايي برخوردار است. در كشور ما نيز چند سالي است كه كسب و كارهاي نوپا آغاز به كار كرده‌ اند ولي استارتاپ ‌ها جايگاه خود را آن‌ طور كه بايد پيدا نكرده اند. وي ادامه داد: با توليد نرم افزارهاي جديد حوزه سلامت و با سرعت بالا، استارتاپ ها جايگزين بسياري از سيستم هاي قديمي مي شود. حتي امروزه عمل جراحي با عينك هاي VR كه در اختيار بيمار قرار مي دهند، استرس بيمار و سطح استفاده از داروي بيهوشي را كاهش مي دهند و اين امر، به بيمار و اقتصاد كمك مي كند. وی در مورد تعداد استارت آپ های حوزه سلامت کشور نیز گفت: ظرفيت اقتصاد دنيا تا سال 2020، حدود 230 بيليون دلار در حوزه ديجيتال محاسبه شده است كه از اين ميزان در ايران تا 2020 تقریبا  300 هزار ميليارد برآورد شده است که رقم كل سيستم استارتاپ هاي سلامت هم اکنون 5 ميليارد تومان محاسبه شده است و 70 استارتاپ نیز در این حوزه فعال هستند که تعداد و رقم آن ها نسبت به استانداردهای جهانی بسیار ناچیز می باشد.

دلایل عدم توسعه ی شرکت های استارت آپی در کشور

1- طولانی بودن روند دریافت مجوز فعالیت

طولانی بودن روند دریافت مجوز برای راه اندازی کسب و کارهای این حوزه توسط وزارت بهداشت یکی از عواملی است که باعث عدم تمایل سرمایه گذاری در حوزه استارت آپی حوزه سلامت شده است چرا که به گفته متقاضیان این استارت آپ ها برای دریافت مجوز فعالیت باید هفت خان رستم را گذراند. حمایت های مالی و همچنین تصریح در دریافت مجوز فعالیت می تواند سرمایه گذاران و علاقمندان را برای فعالیت در این زمینه راغب نماید.

2- عدم تأمین و اجرای زیرساخت های لازم

متأسفانه در کشور زیرساخت های مناسب برای اجرای طرح های نوین کسب و کار سلامت تهیه و تنظیم نشده است. به عنوان مثال یکی از تصمیمات دولت که می توانست روند استفاده از استارت آپ ها پزشکی را در کشور تصریح ببخشد پروژه پرونده الکترونیک سلامت است که قرار بود در کشور اجرا شود. این پرونده های دیجیتال قرار بود نسخه‌ الکترونیکی پرونده‌های کاغذی باشد که سوابق درمانی و بهداشتی مردم را از زمان تولد تا مرگ ثبت کند. تشخیص‌ ها، سوابق پزشکی و درمانی، تاریخ مراجعه به پزشک، داروها، تصاویر رادیولوژی و آزمایشگاهی، حساسیت‌ها و آلرژی‌ها، نتایج آزمایش های پزشکی و ... جزو مواردی بودند که قرار بود با اجرای این پروژه در این پرونده ها ثبت شود. قطعا اجرای درست این پروژه می توانست باعث سرعت بخشیدن به ساخت و رونمایی از استارت آپ پزشکی و سلامت گردد.

3- عدم آموزش و فرهنگ سازی مردم

طی سال های اخیر که استارت آپ های محدودی نیز در حوزه سلامت رونمایی شده است متأسفانه نه رسانه های نه وزارت بهداشت اقدام به آگاه سازی، آموزش و تشویق مردم برای استفاده از آن ها ننموده اند به همین دلیل پزشکانی که امکان استفاده از این استارت آپ ها نیز برایشان وجود دارد به دلیل عدم آگاهی مردم تمایلی برای استفاده از آن ها را ندارند.

کلام آخر ...

راه اندازی و توسعه استفاده از استارت آپ ها پزشکی علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه های درمان و پزشکی مردم می شود قطعا زمینه را برای اجرای دولت الکترونیک فراهم خواهد آورد که با اجرای آن ، هزینه های دولت نیز در این زمینه کاهش خواهد داشت. قطعا با حمایت دولت و همچنین آماده سازی مردم با فرهنگ سازی و آموزش مردم می توان گام های اساسی در این زمینه برداشت.

انتهای پیام /

 خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 78172

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب