خبرگزاری علم و فناوری

بانوی کارآفرین در گفتگو با علم و فناوری:

با وجود مشکلات بسیار به کارم ایمان داشتم/ مردم از کارآفرینان حمایت کنند

گفتگو با بانوی کارآفرینی که توانسته در رشته ای غیر از تخصص خود به موفقیت دست یابد و از تلاش ها و زحماتش برایمان می گوید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ از دیدگاه اقتصاددانان کارآفرین شخصی است که منابع، نیروی کار، مواد و سایر دارایی ها را با هم ترکیب می کند تا ارزش آن ها را نسبت به قبل بیشتر نماید. روانشناسان معتقدند کارآفرین فردی است که به وسیله ویژگی های شخصی خود از قبیل نیاز به کسب کردن یا رسیدن به چیزی و تجربه نمودن به پیش می رود.

در واژه نامه وبستر کارآفرین را شخصی می داند که متعهد می گردد با وجود مخاطره های فراوان یک فعالیت اقتصادی را سازماندهی و اداره نماید.

جایگاه و اهمیت کارآفرینی به حدی است که اعتماد به نفس جامعه را بالا برده و افراد جامعه را تشویق می نماید تا برای نیل به پیشرفت به منابع انرژی درونی خود و تلاش خویش استوار باشند.

جامعه ای که قابلیت انعطاف و تغییر پذیری را در مواقع مورد نیاز کسب نموده و با بلوغ فکری خود و شناسایی الگوهای مناسب مشکلات و معظلات در پیش روی را حل می نماید ،آینده ای روشن خواهد داشت.

کارآفرینی چه بر مبنای نیاز باشد یا فرصت های پیش آمده، فرد به طور مستقل و آزاد اقدام به فعالیت کارآفرینانه می نماید.

کارآفرینی مستقل فرایندی است که کارآفرین از ایده اولیه تا ارایه محصول خود به بازار, کلیه فعالیت ها را به طور مستقل طی می کند و مسئولیت خطرات آن را می پذیرد.

در چند سال آخیر در جامعه در خصوص کارآفرینی سخن ها شنیده ایم به حدی که از سال ۱۳۸۰ یکی از رشته های دانشگاهی بوده و  دو واحد درسی دانشجویان دیگر رشته ها بوده است. اما چند نفر از فارغ التحصیلان برای اشتغال خود دست به کارآفرینی می زنند؟

درسش را تمام کرده بود و بسیار پر انرژی و پر تلاش بود. زیاد پیش ما می آمد و دنبال شغلی مناسب متناسب با رشته تحصیلیش  بود تا بتواند تعهد خود به جامعه را انجام داده و افتخاری برای خانواده و خود شود. اما تلاش ها به ثمر  ننشست و دیگر خبری از او نداشتم تا چند روز پیش که در دورهمی افطاری او را دیدم  و این مصاحبه ساده و بی پیرایه نتیجه آن است.

 

** لطفا برای خوانندگان خودتان را معرفی کنید.

باسلام و عرض ادب، سهیلا عابدی مهندس برق و الکترونیک متولد فروردین ۶۹ هستم.

 

** مختصری از اجرای طرحتان توضیح دهید.

از سال ۹۵ شروع به کاشت گیاهان دارویی کردم، از جمله گل گاوزبان، زعفران، چای ترش و آویشن که همگی بصورت ارگانیک بودند و از هیچگونه سمومی هم استفاده نکردم.

 

** چی شد که به فکر کشاورزی افتادید و از رشته تحصیلیتان وارد این کار شدید؟

در مورد رشته خودم هنوز یک سری فعالیت هایی دارم منتها کارآفرینی در این زمینه ، هزینه بالا و بعد بدلیل ورود اجناس چینی به هیچ عنوان به صرفه نبود و موضوع بعد از نظر مالی هزینه زیادی به عنوان پشتوانه نداشتم، اما خالی بودن خانه مادربزرگم که مورد استفاده کسی نبود باعث شد به این فکر بیفتم و کشاورزی را دنبال کنم.

 

** مشکلاتی را که در این راه متحمل شدید را بیان کنید.

مشکلات از ابتدا وجود داشت! چون رشته تحصیلی من نبود و آگاهی نداشتم، اما از قبل در مورد گیاهانی که میخواستم کار کنم کتاب و از اینترنت خیلی کمک گرفتم، متاسفانه شخصی که از طرف جهاد کشاورزی به من معرفی شد و از ایشان بذر هم گرفتم و بعد از اینکه گیاهان را انتقال به زمین دادم ارتباطشان با من قطع شد. گیاهان زرد شدند، طوری که دیگر برگی نداشتند، فقط یک ساقه بافی مونده بود. سال اول گل گاوزبان ها به هیچ عنوان گل ندادند، به هرکس می گفتم حتی دکتری کشاورزی،می گفتند چون از شمال آورده اید احتمال جواب گرفتن خیلی کم هست.

 

** پس بعد چه کردید؟

بعد از مشکلاتی که به وجود آمد، خودم باتوجه به وضعیت که مشاهده می کردم و زمانی که گذشت، متوجه شدم اول آن گیاه هنوز خودش را با آب و هوای انجا تطبیق نداده، چون بعدا رشد چشمگیری داشتند.

دوم یک اقای دکتری بودند از تحصیل کردگان در امریکا، به صورت خیر خواهانه در یکی از روستا های یزد،کشت ارگانیک را توسعه می دادند! از طریق ایمیل با ایشان در ارتباط بودم هر جا مشکل داشتم عکس می گرفتم می فرستادم.که بعدها حتی به من گفتند که کارهایتان را برای من ارسال کنید تا در سایت جهت معرفی و ارائه بارگذاری کنم.

زمانی که جواب گرفتم، شروع کردم به آزمایش روی گیاهان که ببینم حداکثر زمانی که می توانند بی آبی را تحمل کنند چقدر هست و اینکه چون جاهای مختلف کشت شده بود، متوجه یک سری تفاوت هایی شدم.

 

** الان به مرحله تولید و فروش رسیده اید؟

بله خدا را شکر امسال برکت بیشتر بود و تو بسته های مختلف،گل گاوزبان، آویشن، بادرنجبویه! تا چند مدت پیش زعفران هم بود که برکت شد.

 

** لحظاتی بوده پشیمان و  نا امید بشوید؟

ناامید نه! چون دائم به خودم می گفتم تجربه هست، دانشش را نداشتی، هر چند اطرافیان صحبت هایی میکردند، ناراحتم هم می شدم ولی گیاهان فکر می کنم زبان ما را خوب متوجه می شوند، در هرصورت توکل به خدا و  نتجه کار را به خدا سپردم ، چیز تمام شده ای بود. من نهایت تلاش را کردم و باقی راه با خداوند بود که بهترین نتیجه را توام باصبر به من نشان داد.

 

** چه مواردی برای موفقیت مشوق شما بود ؟

خانوادم، خود گیاهان که جوانه می زدند حتی یک برگ کوچک واینکه کار خودم بود باید نتیجه می گرفتم.

 

** از کاری که انجام دادید چقدر رضایت دارید؟

از کاری که کردم چقدر راضیم؛ خیلی زیاد ، زحمت بسیاری دارد منتها زیبا و ارامش خاصی نیز در آن می باشد.

 

** چه چشم اندازی برای کارتان دارید؟

هنوز گیاهانی را که برای کشت انتخاب می کنم در مساحت کم می باشد. ان شالله در سال های آینده  بعد از اطمینان در سطح وسیع کار خواهم کرد.

 

** از وام و تسهیلات دولتی هم استفاده کردید؟

نه از هیچ وامی استفاده نکردم.

 

** برای شروع چنین کارهایی به نظرتان به چه چیزهایی نیاز می باشد ؟

شما ابتدا باید داشته هایتان را بررسی کنید، نمی توان براساس اینکه کار خوبی هست این کار را دنبال کنید؛ چون تا انجا که ممکن هست باید تلفات را پایین آورد، شاید در این گیاهان فضا کافی نداشته باشید، مسئله آب هست، کمبودهای خاک هست، مسئله دزدی هست ، باید سرچ کنید ببینید از چه راه دیگری می توان استفاده کرد، چون گیاهان دارویی انواع بسیار زیادی دارد. منتها مسئله آب هم برایم مهم بود. باید کنار محصولاتتان باشید از ابتدا تا زمان جواب دهی. زمانی موفق هستید که همه جوانب را بسنجید.

 

** چه توقعی از مسئولین دارید؟

توقع ندارم ولی به عنوان پیشنهاد عرض می کنم، یک ارگان که عرضه کننده خدمات مثلا کشاورزی هست، بهتر می باشد قبل از معرفی افراد، ازآن شخص شناخت کافی داشته باشند، قومیت، جنسیت برای ان ها ملاک نباشد، هیچ کس را بی احترام نکنند، هر چند که تازه کار و یا علم کافی نداشته باشد.

 

** چه توقعی از مردم دارید؟

خوب است کسی که تازه کاری را راه اندازی کرده ، از وی حمایت کنند، فقط به این فکر کنید که  یک کشاورز وقتی محصولش را تولید میکند، خیلی زحمت کشیده و چقدر خوب می شود که مستقیم از خودش بخریم و سود حاصل از کار برگشت به خود کشاورز برسد، نه عطاری یا واسطه ای که جنس را به قیمت ناچیز خریداری می نماید.

 

** چه توصیه ای به جوانان داربد؟

تا این لحظه می توانم بگم کاری نیست که نتوان انجامش داد، ترس هست، ولی توکل به خدا و اگاهی از ان کاری که میخواهید انجام دهید از اول تا  اخرش حتما نتیجه می گیرید منتها صبر را حتما چاشنی کارتان قرار دهید.

 

** و سخن آخر .

امیدوارم همه ما رستگار شویم و بتوانیم از عمری که خداوند در اختیارمان گذاشته استفاده مفید نماییم چه در مورد خودمان و چه دیگران، هر چیزی، هرکسی، هردوره ای که دیدید، رفتید یک زمان به آن نیاز پیدا خواهید کرد، به رابطه های دوستی خود وسعت بدهید.

از شما بابت این فرصت و تمام عزیزانی که توجه و زمان گذاشتند برای صحبت های من تشکر می کنم، در پناه خدای بزرگ باشید.

 

در پایان ما هم بسبار از صحبت های ساده و با اخلاص شما سپاسگزاریم و آرزوی موفقیت های روز افزون را از خداوند برایتان خواستاریم.

 

گزارش و گفتگو: مهرآفرین وثوقی

زمان انتشار: شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶:۲۴

شناسه خبر: 78191

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب