آیا «حل کردن جدول» واقعا از آلزایمر جلوگیری می‌کند؟

مغز انسان مرکز دستگاه عصبی است. دستگاه عصبی مرکزی در درون حفاظی استخوانی به نام جمجمه و ستون فقرات قرار گرفته و شامل مغز و نخاع می‌باشد. سیستم اعصاب مرکزی در زبان عام به دو قسمت با نام‌های مادهٔ سفید و مادهٔ خاکستری تقسیم می‌شود.

محققان در امپریال کالج لندن و دانشگاه اکستر (Exceter) طی پژوهش جدید خود دریافته‌اند که حل جدول کلمات و نیز جدول اعداد سودوکو در بهبود عملکرد مغز تاثیر گذار است. آنها در مقاله جدید خود ثابت کرده‌اند که سالمندانی که حل جدول کلمات متقاطع را در دستور کار خود دارند به مراتب نسبت به سایر هم سن و سالان خود وضعیت بهتری دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لیاف‌هک، این مطالعه جدید نشان می‌دهد که مشخصه‌های «توجه» و «منطق» در سالمندانی که جدول حل می‌کنند ۱۰ سال جوان‌تر از سایرین است. در رابطه با عملکرد مغز نیز آنها ۸ سال جوانی را نشان می‌دهند.

حل کردن جدول چه تاثیری بر مغز ذارد؟

آن‌ کوربت (Ann Corbet) محقق ارشد این پروژه می گوید: «مطالعات ما نشان داده است که عملکرد مغز افرادی که به طور پیوسته به حل جدول متقاطع وعددی مشغول هستند در وضعیت خوبی قرار دارد و بسیاری از جنبه‌های عملکرد مغز آنها را بهبود می‌بخشد.»

با این حال دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که حل کردن جدول می‌تواند در پیشگیری و یا درمان بیماری‌هایی نظیر دمانس (زوال عقل) و آلزایمر موثر باشد.

مغز انسان مرکز دستگاه عصبی است. دستگاه عصبی مرکزی در درون حفاظی استخوانی به نام جمجمه و ستون فقرات قرار گرفته و شامل مغز و نخاع می‌باشد. سیستم اعصاب مرکزی در زبان عام به دو قسمت با نام‌های مادهٔ سفید و مادهٔ خاکستری تقسیم می‌شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 78196

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب