مقاله جنجالی مجله Nature: «زندان رفتن مجرمان» آمار جرم و جنایت را کاهش نمی‌دهد

نتایج این بررسی‌ها که در Nature Human Behavior منتشر شده، نشان داد که سیستم‌ زندان‌ها میزان جرم و جنایت در آینده را تنها با دور نگه داشتن مجرمین از جمعیت‌ عامه محدود می‌کند و هیچگونه تاثیری در کاهش احتمال وقوع جرم توسط مجرمان آزاد شده ندارد. در این تحقیقات محققان داده‌های مربوط به افرادی را که در حدفاصل سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ در میشیگان مرتکب بزهکاری شده بودند را بررسی کردند.

بنابر تحقیقات جدیدی که با استفاده از آمارهای ایالت میشیگان آمریکا به دست آمده است، دانشمندان نشان داده‌اند میزان جرم و جنایت تنها هنگامی که یک مجرمان در زندان هستند، کاهش پیدا می‌کند و پس از آزادی آنها، همان آش است و همان کاسه.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مجله Nature، پرسش این است که سازنده‌ترین نقشی که می‌توان برای زندان‌ها در نظر گرفت چیست؟ بسته به اینکه از چه کسی بپرسید، پاسخ‌های متفاوتی دریافت خواهید کرد. «مجازات فعالیت‌های مجرمانه»، «ایجاد بازدارندگی برای جرم‌های آینده» و «فرصتی برای توان‌بخشی مجرمان» از جمله پاسخ‌های رایج درمورد این پرسش هستند.

آیا زندان رفتن به کاهش جرم و جنایت منجر می‌شود؟

البته بسته به اینکه در چه جامعه‌ای حضور داشته باشیم، نقش زندان‌‌ها می‌تواند متفاوت باشد. برخی از محققان نیز با به چالش کشیدن این پرسش سعی می‌کنند فعالیت سیستم‌های زندان را به گونه‌ای دیگر نگاه کنند. به عنوان مثال برخی محققان در میشیگان آمریکا با نگاهی به داده‌های ۱۰۰ هزار زندانی محکوم شده، ماحصل رفتارهای آنها را با یک جمعیت مشابه از مجرمان عفو خورده مقایسه کردند.

نتایج این بررسی‌ها که در Nature Human Behavior منتشر شده، نشان داد که سیستم‌ زندان‌ها میزان جرم و جنایت در آینده را تنها با دور نگه داشتن مجرمین از جمعیت‌ عامه محدود می‌کند و هیچگونه تاثیری در کاهش احتمال وقوع جرم توسط مجرمان آزاد شده ندارد. در این تحقیقات محققان داده‌های مربوط به افرادی را که در حدفاصل سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ در میشیگان مرتکب بزهکاری شده بودند را بررسی کردند.

داده‌های مربوط به رفتار متعاقب زندانیان تا سال ۲۰۱۵ نیز جمع‌آوری شد و در نتیجه آن محققان میزان ارتکاب جرائم بیشتر توسط آزادشدگان از زندان را نیز بررسی کردند. نتایج نشان داد که هیچ رابطه مستقیمی میان «به زندان افتادن» و «کاهش احتمال وقوع جرم پس از آزادی» وجود ندارد.

صاحب‌ نظران با اتکا به چنین تحقیقاتی لزوم ایجاد تغییر در سیستم زندان‌ها و نقش این نهاد در بازدارندگی از جرایم را یادآور می‌شوند. اما پرسش بعدی این است که برای افزایش میزان بازدارندگی زندان‌ها چه مواردی را می‌توان در دستورکار قرار داد؟

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶:۳۱

شناسه خبر: 78200

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب