‌ طبق پژوهش‌های جدید" دانشگاه راتگرز"(RU) آمریکا؛

درختان می‌توانند جنسیت خود را در هر فصل تغییر دهند!

"جنیفر بلیک ماهود"(Jennifer Blake-Mahmud)، پژوهشگر دانشگاه پرینستون معتقد است، که جنسیت ۵۴ درصد درختان، طی یک دوره چهار ساله تغییر می‌کند و یک چهارم آنها، جنسیت خود را حداقل دو بار تغییر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ در گذشته موضوع تغییر جنسیت فقط در بین انسان‌ها شایع بوده است اما در این عصر، شاهد پیشرفت‌های روز افزون علم در هر زمینه‌ای هستیم. جدیدا محققان به نتایجی درباره تغییر جنسیت در بین گیاهان پی برده‌اند.

چند سال پیش خبرگزاری فرانسه از تغییر جنسیت یک درخت «پنج هزار ساله» در اسکاتلند خبر دادند که به نوبه خود یک پدیده نادر بود؛ این درخت پنج هزار ساله، نامش «سرخدار فورتینگال» است و در شهر پرتشایر در مرکز اسکاتلند و در حیاط یک کلیسای قدیمی روییده است. شاخه‌هایی از این سرخدار که قرن‌ها یک درخت نر به شمار می‌رفته، شروع به میوه‌دادن کرده‌ بود.

طبق پژوهش‌های جدید که در " دانشگاه راتگرز"(RU) آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد که درختان می‌توانند جنسیت خود را در هر فصل تغییر دهند. "جنیفر بلیک ماهود"(Jennifer Blake-Mahmud)، پژوهشگر دانشگاه پرینستون، که چهار سال عمر خود را صرف تحقیق و پژوهش درباره این موضوع کرده است معتقد است که موضوع تغییر جنسیت در میان گیاهان کمتر دیده می‌شود و او در طی این مدت بروی 457 درخت افرا راه‌راه، تحقیق کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست،پژوهشگران در بررسی گونه‌ای از درختان افرا موسوم به "افرای راه‌راه"(striped maple) دریافتند که این درختان، جنسیت خود را در هر فصل تغییر می‌دهند و تمایل آنها نیز بیشتر به جنس نر است؛ در نتیجه بیشتر این درختان هنگامی می‌میرند که جنسیت آنها به ماده تغییر می‌کند.

"جنیفر بلیک ماهود"(Jennifer Blake-Mahmud)، پژوهشگر دانشگاه پرینستون که چرخه زندگی افرای راه‌راه را بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ بررسی کرده است، گفت: ما به موضوع تغییر جنسیت درختان مشکوک بودیم زیرا تغییر جنسیت در میان گیاهان، بسیار به ندرت رخ می‌دهد.

بلیک طی سال‌های سپری شده برای این پژوهش، ۴۵۷ درخت افرای راه‌راه را در هر بهار مورد بررسی قرار داد. او در این مدت، قطر درختان را اندازه‌گیری کرد، شرایط برگ‌ها و شاخه‌ها تحلیل و همچنین جنسیت آنها را ثبت کرد.

وی افزود: من در این پژوهش، جنسیت درختان متفاوتی را تعیین کردم و دریافتم که جنسیت ۵۴ درصد این درختان، طی یک دوره چهار ساله تغییر می‌کند و یک چهارم آنها، جنسیت خود را حداقل دو بار تغییر می‌دهند.

داده‌های گردآوری شده بلیک و مقایسه آنها با نظریه‌های پیشین نشان داد که درختان سالم، بیشتر به نر بودن تمایل دارند و اندازه درخت، بر جنسیت آن اثر نمی‌گذارد. بلیک دریافت که میزان رشد درختانی که برای چند سال ماده باقی می‌مانند، کاهش می‌یابد و ۷۵ درصد درختان مرده، پیش از مرگ خود، گل‌های ماده داشته‌اند.

وی در این باره گفت: تغییر جنسیت، موضوع بسیار قابل توجهی است. هنگامی که یک درخت مرده را می‌بینم و به داده‌های ثبت شده خود مراجعه می‌کنم، می‌بینم که جنسیت درخت طی سال قبل، تقریباً همیشه ماده بوده است.

دلیل ضعیف‌تر بودن درختان ماده هنوز مشخص نیست. یکی از دلایل احتمالی می‌تواند این باشد که درختان ماده برای تولید دانه، به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند و این موضوع برای آنها چالش‌برانگیز است اما شاید این امکان نیز وجود داشته باشد که درخت هنگام مرگ، جنسیت خود را به ماده تغییر می‌دهد تا آخرین تلاش خود را برای انتقال ژن به نسل بعد انجام داده باشد.

بلیک ادامه داد: در این گونه از درختان، معمولاً جنس نر بیش از جنس ماده وجود دارد. درخت ماده، شانس بیشتری برای تولید مثل دارد؛ در نتیجه درختان هنگام مرگ تمایل دارند تا جنسیت خود را به ماده تغییر دهند.

این پژوهش، در مجله "Annals of Botany" به چاپ رسید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 78209

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب