تقاضای ملتمسانه رئيس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان؛

وزارت علوم دانشگاههای مکتب ساز، هویت دار و بزرگ را بیش از پیش حمایت کند

آيين تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، با حضور دكتر باقری، قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوری برگزار شد. در این مراسم رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که تدوین و تصویب طرح تحول راهبردی دانشگاه را یکی از مهمترین توفیقات این دوره می دانم که اکنون چراغ راه آینده دانشگاه و مطالبه دانشگاهیان است، و تحقق اهداف آن با انتصاب آقای دکتر ابطحی سریع و مطمئن ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: البته ملتمسانه تقاضامندم وزارت علوم دانشگاههای مکتب ساز، هویت دار و بزرگی مانند صنعتی اصفهان را بیش از پیش حمایت کنند، همچنین از مسوولان استانی مسرانه تقاضا دارم دانشگاههای بزرگ را مانند دیگر دستگاههای اجرایی قلمداد ننمایند که اینجا خالق فکر و دانش و اندیشه و ارزش است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، آيين تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، با حضور دكتر باقری، قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوری، روسای دانشگاهها و دیگر مسولان استانی برگزار شد. در این مراسم رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که تدوین و تصویب طرح تحول راهبردی دانشگاه را یکی از مهمترین توفیقات این دوره می دانم که اکنون چراغ راه آینده دانشگاه و مطالبه دانشگاهیان است، و تحقق اهداف آن با انتصاب آقای دکتر ابطحی سریع و مطمئن ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: البته ملتمسانه تقاضامندم وزارت علوم دانشگاههای مکتب ساز، هویت دار و بزرگی مانند صنعتی اصفهان را بیش از پیش حمایت کنند، همچنین از مسوولان استانی مسرانه تقاضا دارم دانشگاههای بزرگ را مانند دیگر دستگاههای اجرایی قلمداد ننمایند که اینجا خالق فکر و دانش و اندیشه و ارزش است.

در این آیین معارفه دكتر سيد مهدی ابطحی بعنوان سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان و تکریم آقای دكتر سيد محمود مدرس هاشمی، رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شد.
دکتر مدرس هاشمی در این مراسم طی سخنانی ضمن تشکر و سپاسگزاری از مسوولان، دانشجویان و دانشگاهیان، اظهار داشت: بسیار خوشحال و خداوند را شاکرم که این توفیق را به بنده عنایت فرمود تا بخشی از عمر خود را در خدمتگذاری ومسولیتی بزرگ سپری نمایبم که حاصلش خدمت به جامعه علمی کشور و جوانان نخبه و فرهیخته آن است.

 وی افزود: گرچه این جلسه مجالی برای ارائه گزارش کامل و مفصلی از عملکرد نیست اما اشاره مختصری از اهم رویکردها، دستاوردها و  نتایج این دوره مدیریت را خواهم داشت.

 وی ادامه داد: اینجانب 15سرفصل را بعنوان چارچوب فعالیتهای دانشگاه مستمرا برشمرده ام و لذا مایلم اقدامات انجام شده ذیل این سرفصلها را بصورت مختصر عرض نمایم تا قضاروت و ارزیابی فعالیتهای این دوره بهتر میسر شود.
رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: از آنجا که برنامه محوری اساس فعالیت این جانب بوده است تدوین و تصویب طرح تحول راهبردی دانشگاه را یکی از مهمترین توفیقات این دوره می دانم که اکنون چراغ راه آینده دانشگاه و مطالبه دانشگاهیان است و خوشبختانه اکنون با تشکیل هفت کمیته، طرح مذکور در حال اجرا است. 

مدرس هاشمی ادامه داد: در زمینه جلب مشارکت عمومی و استفاده از خرد جمعی تشکیل شوراهای صنفی کارکنان و دانشجویان و دیگر نهادهای مردم نهاد، برگزاری جلسات مستمر و گفتگو با دانشجویان، تشکیل شوراهای رسمی و غیر رسمی متعدد، انتخاب روسای دانشکده ها و گروهها با مشارکت اعضای هیات علمی و حتی انتخاب رییس دانشگاه با تکیه بر مشارکت عمومی بخشی از دستاوردهای نهادینه شده این دوره مدیریت بوده است. 
رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، بیان داشت: در خصوص ارتباط موثر با نهادهای خارج از دانشگاه بحمدالله امروز جایگاه دانشگاه در وزارت علوم، معاونت علمی  فناوری ریاست جمهو،ر سازمان مدیریت و دیگر نهادهای ملی جایگاهی شایسته بوده و ارتباط دانشگاه با نهادهای استانی و شهرهای مجاور در امور مختلف و نیز با سازمانهای دیگر بویژه در حوزه طرحهای کاربردی بنحوه مطلوب سازمان یافته است،  از جمله تشکیل اجلاس روسای دانشگاههای سطح یک دانشگاهها با ابتکار این دانشگاه، تشکیل دو پژوهشکده با همکاری صنعت و ارتباط مناسب با رسانه ها و برگزاری برنامه های موفقی مانند بزرگداشت چهلمین سال تاسیس این دانشگاه و کنگره شهدای دانشجویی استان تنها بخشی از دستاوردهای این عرصه است. 
مدرس هاشمی گفت: همچنین ارتقای کیفیت آموزش همواره یکی از دغدغه های مسولین این دانشگاه پرافتخار بوده است در این راستا تشکیل مدیریت برنامه ریزی و ارتقای کیفیت آموزشی، بروزرسانی رشته ها، راه اندازی رشته های جدید بصورت هدفمند و بدون اضافه کردن ساختار جدید دانشکده یا پژوهشکده، طراحی و اجرای طرح تم دانش توانمند سازی و مهارت افزایی دانشجویان و حمایت بیشتر از پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی از جمله فعالیتهای این دوره بوده است.

 

افزایش قابل توجه تعداد و کیفیت مقالات 
وی ادامه داد: افزایش کمی و کیفی دستاوردهای پژوهشی در حوزه پیشبرد مرزهای دانش از افتخارات این دانشگاه بوده است، گر چه این موضوع تابعی از دیگر سیاستها و اقدامات دانشگاه مانند داشتن تجهیزات بروز، بودجه پژوهشی مناسب، جذب نیروی انسانی نخبه، جذب نیروی های پسا دکتری و آیین نامه های مناسب در حوزه پژوهش است اما فی الجمله تعداد مقالات دانشگاه از 950 مقاله در سال 2012 به بیش از 1600 مقاله در سال 2018افزایش یافته است و شاخص اچ نیز که به نوعی بیانگیر کیفیت مقالات است از 91 به 120 ارتقا یافته است.

مدرس هاشمی گفت: خوشبختانه کمیته علم سنجی و رتبه بندی نیز در دانشگاه تشکیل و مرتبا این موضوع را رصد می نماید و امیدوارم این کمیته در خصوص افت و خیزهای رتبه دانشگاه در رتبه بندیهای تایمز و دیگرسیستمهای رتبه بندی گزارش کارشناسانه ای را جهت اطلاع عزیزان منتشر نماید.

 

اختصاص بالغ بر 23 میلیار تومان برای تجهیزات آموزشی و پژوهشی و ارتقای زیرساختهای آموزشی و پژوهش
رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، یکی دیگر از فعالیتهای انجام گرفته ذیل 15 سرفصل مذکور در دوره مدیریت خود در این دانشگاه را بروز نمودن تجهیزات آموزشی و پژوهشی و ارتقای زیرساختهای آموزشی و پژوهش عنوان کرد و اظهار داشت: این یکی از اولویتهای ما بوده است گرچه دانشگاه در این زمینه با مشکلاتی  جدی روبرو است اما در این دوره تلاش کردیم تا با اختصاص مبالغی در هر سال که جمعا ۲۳ میلیارد بوده است بخشی از نیازهای ضروری تجهیزاتی دانشکده ها و نیز تجهیزات، هایتک مورد نیاز تامین گردد.

وی افزود:  همچنین فعایتهای اساسی برای افزایش حدود 8 برابری پهنای باند دانشگاه، بروز نمودن سرورها و سامانه های فناوری اطلاعات نیز در همین راستا صورت گرفته است.

 

 ایفای نقش دانشگاه در حوزه اقتصاد دانش بنیان و  طرح های بزرگ و هدفمند
مدرس هاشمی با تاکید بر این که  ایفای نقش دانشگاه در حوزه اقتصاد دانش بنیان امروزه یکی از رسالتهای مهم دانشگاه بشمار می رود، گفت: در این دوره علاوه بر گسترش فعالیتهای ارتباط با صنعت و افزایش مبلغ قرار دادهای سالیانه انجام طرح های بزرگ و هدفمند در حوزه های کاربردی مانند آب، نفت، محیط زیست و نظایر آن بطور جدی دنبال گردید.

 وی ادامه داد:علاوه بر آن برای تکمیل زنجیره ایده تا بازار با راه اندازی مرکز نوآوری در خود دانشگاه و تثبیت مرکز رشد و پارک دانشگاه در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان گامهای ارزنده ای در این زمینه برداشته شد و خوشبختانه مدیریت جدید نوآوری و تجاری سازی فناوری این موضوع را با جدیت دنبال می نماید، که شور و شوق حاصل از برگزاری رویدادهای کارآفرینی، مدرسه اشتغال، ایده شوها و دیگر برنامه ها در این راستا انجام گرفته است. 

 

توسعه روابط بین الملل
رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، اظهار داشت: از آنجا که معتقدیم امروزه دانشگاههای پیشرو و برتر بدون ارتباطات مناسب بین المللی امکان رشد و توسعه نخواهند داشت این موضوع با جدیت در دستور کار قرار گرفت و حاصل آن افزایش چندبرابری حضور اساتید و دانشمندان خارجی، افزایش چشمگیر عظیمت همکاران به فرصتهای مطالعاتی، افزایش پذیرش دانشجویان خارجی تشکیل، کنسرسیوم ارتباطات بین المللی دانشگاههای استان، افزایش ارتباطات موثر با سازمانهای برجسته بین المللی نظر آی سی تی  و بویژه ارتباط استراتژیک با کشور سوئیس و دانشگاههای برجسته آن بعنوان مرکز هماهنگ کننده فعالیتهای علمی ایران با آن کشور بوده و حاصل این تلاشها انتخاب دانشگاه صنعتی اصفهان بعنوان دانشگاه برتر در حوزه روابط بین الملل در سالهای اخیر بوده است.

 

  پیگیری شئونات شغلی و رفاهی دانشگاهیان
وی گفت: قطعا یکی از مبانی آرامش خاطر و تکریم دانشگاهیان شئونات شغلی و رفاهی آنها می باشد لذا تمام تلاش ما در این دوره برای رفع مشکلات مربوط به شئون استخدامی و ارتقای اعضای هیات علمی صورت گرفته و خوشبختانه در این زمینه رضایت مندی بسیار خوبی حاصل شده است، علاوه بر این اجرای آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیات علمی و استفاده حداکثری از ظرفیتهای این آیین نامه برای کارکنان رسمی، پیمانی و قرار دادی منجر به رفع مشکلات اولیه این حوزه گردید ضمن آن که با دقت نظر در عقد قرارداد های مزبوط به نیروهای شرکتی نیز از حداقل شرایط مطلوب برخوردار گردیدند البته همچنان شرمنده و عذر خواه کمبودها و نواقص هستیم.

 

ایجاد فضای آزاد برای ارائه نظرات، افزایش سطح رفاه دانشجویی و انگیزه و نشاط دانشجویان

رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: در حوزه دانشجویی یکی از مهمترین اهداف این دوره ایجاد فضایی آزاد برای ارائه نظرات و تضارب آرا بود که خوشبختانه به دور از افراط و تفریط و تنگ نظری و جناح بندی این فضا در دانشگاه نهادینه شده و حاصل آن افزایش تشکلها و کانونهای دانشجویی، افزایش چشمگیر تعداد برنامه های فرهنگی و مخاطبین آنها بوده ضمن آنکه توجه به قانون، اخلاق، آرامش و  شئونات دانشگاه در ابعاد مختلف و نیز داشتن نگاهی فرهنگی در همه فعالیتهای دانشگاه مورد تاکید بوده است. 
مدرس هاشمی ادامه داد: موضوع مهم دیگر در حوزه دانشجویی افزایش سطح رفاه دانشجویی و انگیزه و نشاط دانشجویان است که با فعالیتهای عمرانی و تامین تجهیزات در خوابگاهها، تربیت بدنی و مراکز دانشجویی از یک طرف و دیگر فعالیتهای فرهنگی و مشاوره ای صورت گرفته تا حد امکان به این موضوع پرداخته شد گرچه در این زمینه هنوز با حالت ایده آل فاصله بسیار داریم و از این بابت نیز از دانشجویان عذرخواهی مینماییم.

 

اختصاص بالغ بر 80 میلیارد تومان در زمینه های عمرانی
وی بیان داشت: در زمینه های عمرانی هدف این بود که متناسب با دیگر مولفه های توسعه به این موضوع پرداخته شود در طول این سالها با اختصاص مبالغی بالغ بر 80 میلیارد تومان تکمیل برخی پروژه های قبلی، تعمیرات اساسی در خوابگاهها و دانشکده ها و نیز شروع تعدادی طرح جدید انجام شد که به دلیل ذیق وقت جزییات آن بیان نمی شود اما شایان ذکر است که همچنان دانشگاه نیازمند اعتبارات بسیار بیشتر است.

 

 تاسیس بنیاد دانشگاه برای مشارکت خیران
مدرس هاشمی خاطرنشان کرد: برای استفاده موثرتر از ظرفیتهای مردمی و خیرین بنیاد دانشگاه تاسیس گردید که امیدوارم در آینده بیش از پیش شاهد فعالیت و رشد آن باشیم ضمن آنکه در همین مدت هم شاهد ساخت یک مجموعه خوابگاهی توسط یکی از خیرین محترم و اهدای یک قطعه زمین توسط خیر دیگری بوده است.

 

تمهیدات مناسب تهیه آب و انرژی و تشکیل مدیریت حقوقی دانشگاه
وی بیان داشت: مدیریت سبز نیز از مهمترین برنامه های دانشگاه در این سالها بوده است علاوه بر تمهید راههای مناسب تهیه آب برای بیش از 350 هکتار فضای سبز دانشگاه، فعالیتهای موثری هم در خصوص منظر پردازی خشک، حذف چمن، صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از انرژی خورشیدی صورت گرفته و منجر به انتخاب این دانشگاه بعنوان دانشگاه برتر در زمینه مدیریت سبز در سالهای اخیر شده است.
مدرس هاشمی تصریح کرد: به منظور رفع مشکلات حقوقی دانشگاه بویژه در زمینه اراضی وسیع 2300 هکتاری آن مدیریت حقوقی دانشگاه تشکیل شده و بخش بزرگی از مشکلات اراضی با شهرداریها یا افراد حقیقی مرتفع شده و یا در حال رفع شدن است.

وی تاکید کرد:  با توجه به موارد 15گانه ذکر شده  امیدوارم اینجانب توانسته باشم به عهدی که در ابتدا با شما بستم عمل نماییم و انشاالله روح حاکم بر برنامه های دانشگاه ایجاد آرامش خاطر و فضایی آرام برای فعالیت های شما بوده با رعایت صداقت، شفافیت و پاسخگویی و به دور از افراط و تفریط شان و کرامت شما دانشجویان  ارجمند رعایت شده باشد.

 

انسجام مدیریتی شایسته بین حوزه های مختلف یکی از ویژگیهای این دوره است

رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، ضمن بیان این که از همه عزیزانی که مرا در این مسیر همراهی کرده، روسا و کارکنان، دانشگاهیان تشکر و سپاسگزاری می کنم، گفت: یقیننا یکی از ویژگیهای این دوره انسجام مدیریتی شایسته بین حوزه های مختلف بوده است.

 وی با بیان این که همچنین لازم می دانم  و در یک کلام از همراهی ها و تلاشها و حمایتهای بی دریغ کلیه دانشگاهیان که حتی در حمایت از استمرار این مدیریت که در روزهای اخیر نیز بنده را شرمنده خود ساختند تشکر و سپاسگزاری مینماییم، اظهار داشت: همچنین لازم می دانم از دوست و برادر ارجمند، همکار عزیز و خستگی ناپذیرم جناب آقای دکتر ابطحی تشکر و قدردانی نمایم که نه تنها در دوره مسیوولیت اینجانب همراه و تکیه گاه امین برای بنده بوده اند اکنون نیز قبول زحمت فرموده و با اقبال دانشگاهیان و حمایت وزارت علوم عهده دار این مسوولیت خطیر گردیدند.

 وی خاطرنشان کرد: قطعا با استمرار با قوت رویکردهای اصلی مورد نظر و اقبال دانشگاهیان توسط عزیزی توانمند، خوش فکر با انگیزه و خوش اخلاق مانند ایشان تحقق اهداف مندرج در طرح تحول راهبردی دانشگاه سریعتر و مطمئن تر صورت خواهد گرفت.

 

 وزارت علوم دانشگاههای مکتب ساز، هویت دار و بزرگی مانند صنعتی اصفهان را بیش از پیش حمایت کنند

رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، ادامه داد و تاکید کرد: البته در این راه از مسوولین محترم وزارت مطبوع نیز ملتمسانه تقاضامندم که از دانشگاههای مکتب ساز، هویت دار و بزرگی مانند صنعتی اصفهان که در خارج از تهران با کمترین امکانات به بیشترین دستاوردها و افتخارات نائل شده اند بیش از پیش حمایت نمایند. 
مدرس هاشمی ادامه داد: از مسوولان  محترم استان نیز مسرانه تقاضا مینمایم که دانشگاههای بزرگ را مانند دیگر دستگاههای اجرایی قلمداد ننمایند که اینجا خالق فکر و دانش و اندیشه و ارزش است و اگر دانشگاه را درست حمایت کنیم میوه های شیرین آن را در دیگر بخشهای جامعه خواهیم دید. 
آقای دكتر سيد محمود مدرس هاشمی، رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان این که در پایان لازم میدانم از مادر بزرگوارم که همواره دعای او همراه اینجانب بوده و همسر بزرگوار و فداکارم و نیز فرزندان عزیزم که یاری آنها در این سالها پشتوانه محکم فکری و روحی اینجانب بوده و ناخواسته از بسیاری از همراهی ها با ایشان معذور بوده ام کمال تشکر و سپاس و عذر خواهی را داشته باشم.

وی خاطرنشان کرد: خداوند را شاهد می گیرم که بنده با توان و  بضاعت اندک خود برای ارتقای این دانشگاه پر افتخار تلاش نموده ام و کمبودها و نقایص موجود اگر ناشی از محدودیتهای طبیعی کشور نبوده است از بضاعت ناچیز بنده بوده و لذا از تمام دانشگاهیان عزیز و خانواده گرانقدرم بخاطر همه قصورها و تقصیرهای این 2098 روز مسوولیت طلب حلالیت دارم و لذا انشاالله همگی بنده را به بزرگواری خود خواهند بخشید.

آقای دكتر سيد محمود مدرس هاشمی، رييس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان که شش سال ریاست پر افتخار این دانشگاه را برعهده داشتند در روزهای اخیر علیرغم تلاش و اصرار دانشگاهیان و مسوولان وزارت علوم ،به دلیل مشکلات خانوادگی از سمت خود استعفا کردند. 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱:۴۰

شناسه خبر: 78222

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب