علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تراشه ای که امکان فکر کردن به ربات ها و کامپیوترها را می دهد/آیا هوش مصنوعی باعث نابودی نسل انسان ها می گردد ؟‌

دانشمندان موفق به ساخت تراشه ‌ای حاوی شبکه نورون‌های مصنوعی شده اند که مانند مغز یک انسان قابلیت یادگیری اطلاعات را دارد و با گذشت زمان می تواند اطلاعات خود را تکمیل نماید با این حساب در سال های آینده می توان شاهد ساخت ربات هایی مانند انسان ها باشیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان –  همگام با افزایش دانش بشر از ساختار عصبی و سازوکار مغز، تحقیقات در زمینه فناوری های جدید همچون هوش مصنوعی پیشرفت های چشمگیری داشته است . طی سال های اخیر بسیاری از وسایل زندگی ما در حال استفاده از هوش مصنوعی هستند به عنوان مثال امروزه خودروهایی ساخته شده اند که بدون دخالت سرنشینان خود می توانند اقدام به حرکت نمایند و شما را به مقصد برسانند، Google Now مفهوم جمله ‌های شما را درک می ‌کند، سیری اپل می‌داند شما از او چه می‌خواهید ،  کورتانا مایکروسافت تعاملی زنده با شما برقرار می‌کند و ... اینها نمونه ای کوچکی از کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی  روزمره ما هستند. اما به تازگی دانشمندان موفق به ساخت تراشه ‌ای حاوی شبکه نورون‌های مصنوعی شده اند که مانند مغز یک انسان قابلیت یادگیری اطلاعات را دارد و با گذشت زمان می تواند اطلاعات خود را تکمیل نماید و با این حساب شاید دیگر ایده ساخت رباتی با توانایی های مغز انسان فقط در داستان های علمی و تخیلی محدود نباشد و در سال های آینده شاهد ساخت این ربات ها باشیم.

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی، یا هوش ماشینی (Artificial Intelligence) به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند. بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی،آن را به عنوان (دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند) تعریف کرده‌اند.

تراشه شبیه ساز مغز انسان چه ویژگی هایی دارد؟

این قطعه سخت افزاری که برای اولین بار در جهان ساخته شده است آرزوی تولید ربات ها و کامپیوترهایی که شبیه مغز انسان عمل می‌کند را محقق می سازند. این تراشه‌ حاوی شبکه  نورون‌ های مصنوعی می باشد که با نور کار می‌کند و قادر است کارکرد نورون ‌ها و سیناپس ‌های آن‌ ها را تقلید کند. این شبکه نوری سیناپسی عصبی قادر است اطلاعات یاد بگیرد و از آن‌ ها به عنوان مبنایی برای محاسبات استفاده کند. از این روش می ‌توان در زمینه ‌های مختلف برای ارزیابی الگو‌هایی در ابعاد بزرگ داده‌ای استفاده کرد. پردازش داده‌ها در این روش بسیار سریع ‌تر انجام می‌شود. بسیاری از روش‌ های موجود به شبکه‌هایی موسوم هستند که برپایه سیستم‌های الکترونیک کار می‌کنند در حالی که سیستم‌های نوری مانند ذرات نور مورد استفاده قرار می‌گیرند، هنوز در ابتدای راه هستند. با رونمایی از این تراشه احتمال آن که بتوان از این سیستم ها برای اداره کردن بخش های مهم استفاده کرد وجود دارد.

فواید استفاده از هوش مصنوعی

از آنجا که فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سال‌ های اخیر پیشرفت گسترده ای داشته است باعث شده است که  غول‌ های تکنولوژی جهان همچون مایکروسافت ، گوگل ، اپل ، آمازون، سامسونگ و غیره به طراحی و ساخت ابزارهای هوشمند مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی (AI) روی بیاورند که استفاده از آن ها باعث راحت تر شدن کارهای روزمره ما شده است.

علاوه بر آن، استفاده از هوش مصنوعی در صنایعی همچون پزشکی باعث افزایش کارایی و همچنین کاهش خطای پزشکی می شود به عنوان مثال زمانی که یک پزشک یک تصویر M.R.I را می‌ بیند. احتمال تشخیص اشتباه پزشک وجود دارد. در واقع سال‌ ها زمان می ‌برد تاپزشک به آن درجه برسد که دیگر اشتباهی نکند. پزشکی را فرض کنید که پس از 25 سال به این مرتبه رسیده است. اما امروزه استفاده از هوش مصنوعی باعث شده است که این 25 سال تجربه به راحتی به خدمت گرفته شود و باعث کاهش خطای پزشکی شود.

تولید لباس های هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی از دیگر مزیت های این دانش نوین می باشد که با توسعه نانوتکنولوژی و استفاده از مواد مولکولی سبک ، امکان ساخت لباس ‏های هوشمند فراهم شده است. این گونه لباس ‏ها قابلیت تغییر رنگ جهت استتار در محیط های مختلف را داشته، شخص را در برابر سلاح ‏های بیولوژیکی و شیمیایی محافظت می ‏کنند. امکان مجهز نمودن این گونه لباس‏ها به تجهیزات مخابراتی، انتقال علائم حیاتی جهت درمان از راه دور در مناطق جنگی و یا آسیب ‏دیده، از دیگر مزایای این لباس‏ها به شمار می‏ آیند. همچنین در صورت بروز حادثه برای کاربر، پیامی به تلفن همراه یا پست الکترونیکی مشخصی ارسال می‏گردد.

استفاده از هوش مصنوعی در حل معماهای بزرگ فیزیک ، ریاضیات و هستی‌ شناسی  نیز کاربردهای خاصی دارد و باعث شده که بسیاری از کارهایی که انسان قادر به انجام آن نبود و یا احتیاج به زمان طولانی برای انجام محاسبات آن داشت در کوتاه ترین زمان صورت پزیرد.

آیا پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی می تواند تهدیدی برای زندگی ما محسوب شود ؟

پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی طی سال های اخیر شاهد جهش های گسترده ای بوده است، سرعت این پیشرفت ها به گونه ای است که نگرانی تعدادی از دانشمندان و بزرگان علمی را در پی داشته است. بزرگانی همچون بیل گیتس که تمام عمر خود را تلاش می کردند که فناوری های جدید را به زندگی روزمره مردم وارد کنند و از ظرفیت‌های آن برای کشف اسرار نا شناخته جهان استفاده کنند، اکنون خود به جمع مدافعانی پیوسته ‌اند که معتقدند که استفاده از فناوری های جدید باید به صورت کنترل ‌شده و محدود استفاده شود.

ایلان ماسک از سرمایه‌گذاران فناوری دنیا معتقد است که هوش مصنوعی «اهریمنی» است که تمام جهان در حال پرورش آن است. او می‌گوید: «با هوش مصنوعی ما داریم اهریمن را احضار می‌کنیم.»

استیون هاوکینگ نیز در زمان حیات خود از پیشرفت های بخش «یادگیری عمیق» هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده بود و در باره آن گفته بود: «توسعه کامل هوش مصنوعی می‌تواند پایان بشریت را رقم بزند.»

پس می توان نتیجه گرفت که استفاده از هوش مصنوعی علاوه بر آنکه دارای مزیت های گسترده ای برای زندگی بشر می باشد اما می تواند تهدیدی برای زندگی انسان ها نیز به شما رود در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

1- بیکاری افراد:

یکی از ویژگی استفاده از ابزارآلاتی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند مانند روبات ها، دقت و سرعت بالا و در نتیجه تولید بیشتر محصولات می باشد این عامل باعث شده است که طی سال های اخیر ، استفاده از این وسایل در بسیاری از صنایع ، جایگزین نیروی انسانی شود به همین دلیل باعث کاهش نیروی کار انسانی و افزایش تعداد بیکاران گردیده است.

2- استفاده نظامی  :

یکی از بزرگترین چالش‌ هایی که فناوری هوش مصنوعی را تهدید می‌کند، امکان استفاده از آن در صنایع نظامی  و جنگی می باشد که به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، می‌تواند علیه بشریت استفاده شود که در نهایت به ضرر کل انسان‌ها در جهان تمام خواهد شد. به عنوان مثال همانگونه که شاهد هستیم هم اکنون بسیاری از کشورهای دنیا همچون آمریکا، روسیه، چین و ... از هوش مصنوعی در تولید سلاح هایی همچون ربات های جنگنده، موشک های با قابلیت شناسایی خودکار اهداف و ... استفاده می کنند.

3- کنترل زندگی و نابودی انسان ها:

شاید این بخش از گزارش را در فیلم های علمی و تخیلی دیده اید که در زمان های آینده، اعتماد به هوش مصنوعی باعث کنترل آن ها بر جوامع انسانی و در نهایت نابودی انسان ها گردیده است. حال تصویر کنید که در سال های نه چندان دور انسان ها، ربات ها و کامپیوترهایی بسازند که از تراشه ی جدیدی که دانشمندان به تازگی از آن رونمایی کرده اند و شبیه ساز مغز انسان است استفاده می کند و انسان ها نیز به دلیل درصد خطای پایین آن ها، کنترل مراکز حساس همچون نیروگاه هایی اتمی، نیروگاه برق، مراکز نگهداری سلاح ها و ... را به این سیستم های هوش مصنوعی بسپارند و روزی برسد که این وسایل دیگر از انسان تبعیت نکند و نسل ما را به عنوان دشمن بشناسند آن موقع دیگر نسل انسان در معرض نابودی قرار می گیرد.

کلام آخر ...

هوش مصنوعی هنوز در اول راه خود است. فناوری که اگر در جهت مثبت خود به کار گفته شود، می‌تواند تاثیرات بسیار مفیدی بر زندگی انسان بگذارد و باعث بهبود زندگی ما گردد و یا اینکه با استفاده نادرست از آن شرایط را برای نابودی زندگی بشر فراهم سازیم اما تصمیم نهایی با انسان است که چگونه از آن بهره جوید.

انتهای پیام

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 78226

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب