مدیر شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا مطرح کرد

شرکت‌های دانش بنیان برگ برنده دولت در جنگ اقتصادی/ظرفیت علمی کشور نیاز به حمایت‌های همه جانبه دارد

در سال‌های اخیر فعالیت‌ شرکت‌های دانش بنیان در کشور آغاز شده است، اگر چه فعالیت‌ها به ظاهر مثمر ثمر بوده اما در این بین گلایه‌های وجود دارد که انتظار است با شنیدن آن و رفع موانع شرکت‌های دانش بنیان به جایگاه واقعی خویش در کشور برسند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، تکیه بر توان داخلی و توجه به اقتصاد بدون نفت یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است و سال‌های سال بر روی این موضوع تاکید ویژه دارند.

نامگذاری سال‌ها در راستای توسعه فعالیت‌های اقتصادی را یکی از نکات قابل توجه‌ای می‌توان ذکر کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به آن توجه ویژه‌ای داشته و تلاش دارند که سمت و سوی برنامه‌های اقتصادی کشور را به سمت نگاه به درون و استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی سوق دهند.

 برای برون رفت از مشکلات اقتصادی نیاز سنجی و در کنار آن داشتن اطلاعات کافی از توانمندی‌ها از مواردی است که باید به آن توجه کرد.

غیر از بحث نیاز سنجی و داشتن اطلاعات کافی نیاز است که دولت مردان وسیاست گذاران حمایت‌های لازم و همه جانبه از تولید کنندگان و در کنار آن افراد فعال علمی را در دستور کار خویش قرار دهند.

در سال‌های اخیر فعالیت‌ شرکت‌های دانش بنیان در کشور آغاز شده است، اگر چه فعالیت‌ها به ظاهر مثمر ثمر بوده اما در این بین گلایه‌های وجود دارد که انتظار است با شنیدن آن و رفع موانع شرکت‌های دانش بنیان  به جایگاه واقعی خویش در کشور برسند.

پارسا دانشور مدیر شرکت ابتکار تجهیز طب یکتا که همکاری مناسبی با سازمان بسیج علمی و فناوری استان مازندران داشته و موفق به تولید یخچال نگهدارنده واکنس برای نخستین بار در کشور شده است در ارتباط با مزایا شرکت‌های دانش بنیان و توقعاتی که فعالان این عرصه از دولت دارند صحبت کرده است.

موضوع بحث را از نقش شرکت‌های دانش بنیان در زمان تحریم‌ها آغاز کردیم.

که اینگونه پاسخ داده است، شرکت‌های دانش بنیان ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای توسعه تولید علمی هستند و نقش اثر گذاری در تولید علمی دارند.

وی با اعلام اینکه شرکت‌های دانش بنیان، پروسه تولید علمی را به صورت کامل در اختیار دارند، افزود: تولیدات این مجموعه‌ها بر اساس پایه‌های علمی و تحققاتی شکل گرفته به همین دلیل از پشتوانه علمی مناسبی برخوردار هستند.

دانشور خواستار حمایت جدی دولت از شرکت‌های دانش بنیان در کشور شده است، افزود: حمایت‌های مد نظر ما مالی نیست، ممکن است برخی از شرکت‌ها به حمایت‌های مالی هم احتیاج داشته باشند ولی بسیاری از فعالان این عرصه تنها دلخوشی‌ شان حمایت‌های معنوی و کاهش بروکراسی اداری است.

وی خاطر نشان کرد: دولت ابتدا نیاز سنجی کرده و نیازهای داخلی کشور که توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌شود را خریداری کند،البته ذکر این نکته را هم ضروری می‌دانم که ممکن است محصول نهایی برخی از شرکت‌های به کیفت محصولات نهایی کشورهای خارجی نرسد ولی همین که اراده تولید پیدا کرده‌ایم نیاز به حمایت داریم.

این مدیر شرکت دانش بنیان، یادآور شد: دولت ما با واردات اقدام به خرید محصولات خارجی کرده که حتی بسیاری از آنها در مرحله آزمون خطا هستند، بسیار از شرکت‌های بزرگ دنیا پس از طی مرحله آزمون و خطا به بالندگی رسیدند و توان آزمون خطا خارج از کشور را کشورهای در حال توسعه پس دادند، چرا نباید برای شرکت‌های داخلی خودمان این فرصت را قائل نشویم.

وی اضافه کرد: دولت این فرصت را به شرکت‌های دانش بنیان داخلی بدهد که بخشی از نیازمندی‌های کشور را تولید کنیم، بسیاری از نیازمندی‌های داخل کشور توسط شرکت‌های ما تولید می‌شود.

دانشور یادآور شد: دولت این همه فرصت به خودرو سازان چینی داد که محصولات خودشان را وارد کشور کردند چرا این فرصت در اختیار تولید کنندگان ایرانی قرار نگیرد.

وی با اعلام اینکه صنایع کوچک در کشور باید تقویت شود، افزود: در کنار صنایع کوچک واحدهای تولیدی بزرگ شکل می‌گیرد.

مدیر شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا با اعلام اینکه یکی از اقدامات اساسی انجام نشده در کشور شناسایی قابلیت‌های منطقه‌ای در کشور عنوان کرد و افزود: در استان مازندران ظرفیت خاصی در حوزه تولیدات کشاورزی وجود دارد، یا در استان دیگری می‌توان از ظرفیت‌های معدنی استفاده مناسب کرد، کشور را در حوزه تولیدات دانش بنیانی قطب بندی کنیم، در حال حاضر مهمترین مشکلات ما برخورد با برخی لابی‌های قدرت در حوزه تولیدات است.

وی اضافه کرد: یک لابی می‌تواند یک شرکت را از بین ببرد ولی اگر دولت پشتیبان باشد شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند نقش اثر گذاری داشته باشند، در حال حاضر مهمترین دغدغه شرکت‌های دانش بنیان بازار فروشی است، بازار فروشی که در کشور وجود دارد ولی توسط لابی‌های قدرتمندی زمینه رونق کالاهای خارجی را فراهم کرده و اجازه رشد به شرکت‌های داخلی نمی‌دهد.

دانشور اضافه کرد: مشکل فروش شرکت‌های دانش بنیان حل و فصل شود به فکر  تحقیق و توسعه و افزایش کیفیت می‌افتند، هزینه تحقیقات بسیار سنگین است، شرکت دانش بنیان داخلی اگر در پروسه فروش تقویت شود، مشکلی رای افزایش کیفت ندارد.

وی یادآور شد: دولت اگر به فکر رفع تحریم‌ها است تسهیلات ارزان قیمیت مناسب با نظارت خاص در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد، در ازای پرداخت تسهیلات نظارت‌ها را تقویت کند.

مدیر شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا خاطر نشان کرد: اگر مدیر شرکت دانش بنیان انگیزه برای کار داشته باشد چندین نفر دیگر را در کنار خودش مشغول به کار کرده و یکی از تقاضاهای اصلی جامعه که ایجاد اشتغال هست را کاهش می دهد و این موضوع باعث افزایش رضایت مندی در جامعه می‌شود.

وی ادامه داد: نیروی انسانی ما دست کمی از خارجی‌ها ندارند چه جائی اینکه برخی از ابتکارات و اختراعات جوانان و نخبگان این کشور در غالب نشان‌های خارجی وارد کشور می‌شود و دلیل آن عدم حمایت از نخبگان در داخل کشور است.

دانشور یادآور شد: در کشور به ما یخچال واکسن نمی‌دادند ما به مرحله تولید این محصول رسیدیم، اما خریدار این محصول در داخل کشور کجاست!

در داخل کشور ما حمایت نمی‌شویم و بعضا مشاهده می‌شود که کارپردازها و یا عوامل دست اندارکار به دنبال جنس خارجی هستند، اینجاست که دولت باید وارد کشور شود و به جای خرید یخچال خانگی برای مراکز درمانی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در این عرصه درخواست تولید کرده و نیازمندی‌های بهداشت و درمان به این نوع یخچال را تامین کند.

وی اضافه کرد: در شرایط تحریم‌ها دولت به دنبال کاهش واردات محصولات باشد واگر از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کند می‌توانیم محصولات مورد نیاز را تامین کنیم.

مدیر شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا خاطر نشان کرد: متولیان شرکت‌های دانش بنیان نقاط ضعف خودشان را به خوبی می‌شناسند و دولت باید نسبت به کمک برای از بین بردن این نقاط ضعف که در سیستم اجرایی هست را کمک کند.

وی ادامه داد: در بخش تولیدات محصولات نظامی پیشرفت‌های مناسبی داشتیم، چون حاکمیت نظرش بر این بود که باید خودکفا باشیم و اگر در سایر حوزه‌ها هم به این نتایج برسیم هزار بار از این تحریم‌ها اثری روی کشور ندارد، برای مقابله با تحریم‌ها مهمترین مولفه نیروی انسانی کارآمد و کاربلد است که در کشور وجود دارد، در دوران دفاع  مقدس ما ابزار و لوزام کافی در اختیار نداشتیم ولی نیروی انسانی بسیار قوی و کارآمد در اختیار داشتیم که با وجود محدویت‌ها اجازه ندادیم که ذره‌ای از خاک کشور به یغما برود این نگاه باید در حال حاضر در جنگ اقتصادی با دشمن در کشور حاکم شود.

دانشور با اعلام اینکه در حال حاضر شرایط بسیار خوبی برای پیشرفت و توسعه کشور است، افزود: در حال حاضر قیمت محصولات خارجی افزایش پیدا کرده و در کنار آن نیروی کار مناسب در اختیار داریم و می‌توانیم به این موضوع به عنوان فرصت استفاده کنیم.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مهمترین دغدغه ما رفع نیازمندی در حوزه بخش کشاورزی است، افزود: در کشاورزی کشور ما ضعف بزرگ داریم، مهمترین مباحث اقتصادی کشور در این حوزه‌ها قرار دارد، چون اتکا کشور به نفت است در این حوزه‌ها توجه ما کمتر شده و بهایی داده نمی‌شود.

مدیر شرکت دانش بنیان ابتکار تجهیز طب یکتا خاطر نشان کرد: بخش کشاورزی باید مدرن باشد و به صورت اساسی در این بخش ورود پیدا کنیم و نسبت به رفع نیازهای واقعی کشاورزان اقدام اساسی انجام دهیم.

وی در پایان گفت: شرکت‌های دانش بنیان در صورت توجه دولت کمک کار اساسی برای برون رفت از جنگ اقتصادی دشمن علیه کشور هستند به شرطی که نوع نگاه‌ها نسبت به آنها تغیر کند.

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 78227

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب