علم و فناوری گزارش می دهد؛

عراق به جمع مشتریان داروهای ایرانی پیوست/ صادرات دارو با کیفیت ایرانی پاسخ تحریم های پزشکی آمریکا

سعید نمکی، وزیر بهداشت امروز در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی «ایران هلث» اعلام کرد: تا دو ماه آینده صادرات دارو و تجهیزات پزشکی را به عراق آغاز می‌کنیم.

به گزار ش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و شکست صدام و همپیمانانش ، کشورهای مستکبر جهانی همچون آمریکا، این بار با وضع تحریم های شدید در زمینه های اقتصادی، نظامی، علمی و ... جنگ جدیدی را علیه کشور آغاز نمودند تا با وارد آوردن فشار حداکثری بر مردم ، به خیال باطل خود، انقلاب را سرنگون سازند. اما با توجه به شواهد موجود ، نه تنها این تحریم ها باعث ضعیف شدن انقلاب نگریده است بلکه باعث شد که ایران هم اکنون از لحاظ نظامی جزء 10 کشور برتر جهان از لحاظ قدرت نظامی قرار گیرد ؛ از لحاظ علمی نیز با توجه به آمارهایی که نهادهای بین المللی اعلام نموده اند در صدر کشورهای خاورمیانه و کشورهای اسلامی و جزء 5 کشور برتر آسیا قرار دارد. یکی از تحریم های ناجوانمردانه ای که کشورهای غربی به سردمداری آمریکا علیه مردم کشور وضع نمودند، تحریم های پزشکی بود که بر اساس آن ، اجازه صادرات داروهای مورد نیاز کشور به سایر کشورها داده نمی شد. این عامل باعث شد که در سال های ابتدایی وضع تحریم ها، مردم کشور به ویژه خانواده هایی که دارای بیماران خاص بودند تحت فشار برای تهیه داروها قرار بگیرند. اما دهه ی هشتاد و نود دهه ی شکوفایی صنعت پزشکی کشور بود چرا که با توجه به زحمات محققان کشور علاوه بر آنکه بسیاری از داروهای مورد نیاز بیماران صعب العلاج در داخل تأمین می شود به دلیل کیفیت بالای داروهای تولیدی هم اکنون در حال صادرات این داروها به خارج از کشور هستیم.

تولید برخی از داروها برای اولین بار در جهان توسط محققین ایرانی

محققان کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گام‌ های بلندی در حوزه سلامت برداشتند و در تولید بسیاری از دارو‌ها به قله ‌های صنعت داروسازی جهان دست یافته اند و خوشبختانه با همت دانشمندان کشورمان، در تولید برخی دارو‌ها، رتبه نخست یا دوم جهان به نام ایران و ایرانی ثبت شده است. هر چند که لیست کردن اسامی دارو‌هایی که طی این سال ها در کشور تولید شده‌اند  کتابی قطور می‌شود، ولی از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

1- تولید داروی گیاهی آلزایمر برای نخستین بار در جهان

با تلاش دانشمندان کشورمان، جمهوری اسلامی ایران در مطالعه و تولید داروی درمان آلزایمر به عنوان کشوری پیشگام شناخته می شود . در این زمینه در سال ۲۰۰۰ ایران موفق به ساخت داروی گیاهی برای درمان آلزایمر شد که این داروی ضد اضطرابی در همه سایت‌ های تخصصی دارو در جهان به نام ایران به ثبت رسیده است.

2- ایران انحصار صهیونیست‌ ها در تولید داروی MS را شکست

«گلاتیرامر» دارویی است که بیماران MS باید برای بهبودی آن را مصرف نمایند، این دارو تا چند سال پیش تنها توسط شرکت «توا» متعلق به رژیم صهیونیستی تولید می شد و از آنجا که این رژیم حاضر نبود این دارو را در اختیار کشورمان قرار بدهد ایران مجبور به خرید آن توسط کشورهای دیگر و با قیمت های گزاف بود که خوشبختانه محققان کشورمان موفق به تولید و بومی سازی این دارو با کیفیت بالا  شدند.

3- ایران دومین تولیدکننده نانو داروی ضدسرطان در جهان

با تولید داروی ضد سرطان «دوکسوروبیسین لیپوزومال» ایران دومین تولید کننده نانو داروی ضد سرطان در جهان و اولین کشور در خاورمیانه شده است. تولید این دارو به روش نانو موجب افزایش میزان نفوذ آن به بافت سرطانی شده و میزان اثرگذاری آن به بافت‌های سالم بدن کاهش می‌یابد.

4- تولید یکی از گران‌ترین دارو‌های سرطان خاورمیانه در ایران

محققان ایرانی به تکنولوژی ساخت داروی درمان سرطان پروستات (کابازى تاکسل) دست یافتند، تکنولوژی تولید این دارو برای نخستین بار در کشور سال ۹۶ بدست آمد و این دارو در برهه‌ای از زمان جزو یکی از گران‌قیمت‌ترین دارو‌ها محسوب می‌شد. کابازى تاکسل یکى از گران قیمت‌ترین داروهاى شیمیایى منطقه خاورمیانه است، این دارو برای درمان سرطان‌های پروستاتی که مقاوم به درمان هستند، استفاده می‌شود.

کابازى تاکسل یکى از گران قیمت‌ترین داروهاى شیمیایى منطقه خاورمیانه است پیش از تولید دارو، واردات آن از سوی شرکتی فرانسوی برای بیماران خاص و پرخطر انجام می‌شد و به دلیل نداشتن رقیب، این دارو با قیمت بالایی به مردم عرضه شده و ارز زیادی از کشور خارج می‌شد.

5- ایران سازنده اولین داروی ضد سالک در جهان

بیماری سالک سالانه ۲ میلیون نفر را در جهان درگیر می‌کند و در صورت عدم رفع آن، اثرات زیان بار پوستی بر جای خواهد می‌گذارد. پزشکان ایرانی توانسته اند دارویی را برای این بیماری تولید کنند که تا ۹۵ درصد سالک را از بین می‌برد، پزشکان ایرانی توانسته ‌اند اولین داروی ضد سالک دنیا را تولید کنند و به‌جای درمان‌های دردناک لیزری و تزریقی، پماد جذاب گیاهی را که با فناوری نانو ساخته شده است، جایگزین درمان‌های کم اثر سابق کنند. این دارو اولین دارویی است که تا ۹۵ درصد قابلیت رفع کامل این بیماری را دارد و با توجه به شیوع این بیماری در نقاطی از کشور، کمک شایانی به بیماران ایرانی می ‌کند.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

پایان انحصار تولید داروهای ضد سرطان آلمانی و آمریکایی توسط محققین ایرانی/ ایران وارد باشگاه تولید کنندگان دارو سرطان شد

 

صادرات بیش از 110 محصول پزشکی ایران به 55 کشور جهان

خوشبختانه طي ساله های اخير، در  تجهیزات پزشکی نیز شاهد رشد چشمگیری از لحاظ کمیت و کیفیت بوده ایم چرا که روش های کنترل کیفی در داخل کشور بر اساس استانداردهای روز جهانی تغییر کرده است که همین عامل باعث پیشرفت در این زمینه گردیده است.

با توجه به آمار موجود تا سال 1397 ، تعداد تولید کنندگان تجهیزات پزشکی در سطح کشور به 450 شرکت و تعداد محصولات آن ها به 600 قلم رسیده است. در حال حاضر ، دامنه وسيعي از تجهيزات High-Tech مانند دريچه مصنوعي قلب، پودر استخوان، دستگاه اتوآنالايزر تجهيزات راديولوژي ، و.... ، تا تجهيزات مصرفي، سرسوزن یکبارمصرف پزشکی، باند پانسمان ، گاز استریل ، باند کشی ، چسب ،  گاز وازلینه ، و... در داخل تولید می شوند. در حدود 200 وسیله پزشکی تولیدی ایران موفق به اخذ استانداردهای بین المللی از جمله تاییدیه CE شدند که از این بین، 110 محصول پزشکی ساخت متخصصین داخل به 55 کشور در دنیا صادر می شود.

صادرات داروی ایران به عراق در شرایط تحریمی آمریکا

سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی «ایران هلث » با اشاره به رونمایی از 23 داروی جدید ایران در این نمایشگاه گفت: خوشحال هستم که امروز در این نمایشگاه نزد تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم و از 23 محصول جدید رونمایی می‌کنم. وی ادامه داد:‌ افتخار کشور این است در شرایط سخت تحریم با تکیه به تولیدکنندگان داخلی و سیاست‌های وزارت بهداشت که حمایت از تولید داخل است نیازهای خود را تأمین می‌کنیم. وزیر بهداشت گفت: ‌تولیدکنندگان داخلی 30 میلیون دلار محصولات پزشکی صادر کرده‌اند ضمن اینکه تجهیزات داخل را با کیفیت مطلوب تولید می‌کنند. نمکی خاطرنشان کرد:‌ برای اینکه با این هجمه‌های سنگین مقابله کنیم فکر کردیم برای کاهش آن سازماندهی جدیدی داشته باشیم در نتیجه قرارگاهی را در سازمان تجهیزات پزشکی ایجاد کردیم. وی افزود: تا دو ماه آینده صادرات دارو و تجهیزات پزشکی را به عراق آغاز می‌کنیم.

کلام آخر ...

با توجه به نتایج موجود، صنایع پزشکی نیز مانند صنایع نظامی شاهد پیشرفت های قابل قبولی بوده است. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وضع تحریم های شدید اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران و جلوگیری از فروش نفت کشورمان، با استفاده از صادرات کالاهای غیرنفتی همچون صادرات تجهیزات و داروهای پزشکی تا حدی می توان این تحریم ها را بی اثر کرد قطعاً دولت می تواند با حمایت های خود مسیر این راه را هموارتر نماید.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 78230

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب