اما و اگرهای فعالیت‌های عطاری‌ها در کشور/ کشف ۴۱ ه خبرگزاری علم و فناوری - اما و اگرهای فعالیت‌های عطاری‌ها در کشور/ کشف ۴۱ هزار داروی تقلبی در یکی از عطاری‌های غرب مازندران
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

اما و اگرهای فعالیت‌های عطاری‌ها در کشور/ کشف ۴۱ هزار داروی تقلبی در یکی از عطاری‌های غرب مازندران

گرایش مردم به طب سنتی و پیگیری پروسه‌های درمانی از این طریق رو به افزایش است و به همین دلیل انتظار است که مباحث نظارتی و آموزش متصدیان فروش در مراکز طب سنتی و عطاری‌ها هم جدی گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، چند سالی است که فعالیت عطاری‌ها در کشور به صورت جدی‌تر از دهه 60 تا 70 آغاز شده است.

در طی دهه 60 تا 70 فعالیت این واحدها به صورت خانگی و چندان متمرکز و پا برجا نبوده است.

 از اواخر دهه 70 و اویل دهه 80 عطاری‌ها به صورت جدی فعالیت‌شان را در کشور آغاز کرده و در حال حاضر برخی از این مجموعه‌ها مشغول طبابت و درمان بوده و حتی فعالیت علمی طب سنتی هم در کشور با وجود کشمکش‌های زیادی شکل گرفته است.

غیر از حاشیه‌های که هاشمی وزیر سابق بهداشت و درمان برای طب سنتی در کشور ایجاد کرده است، تا حدودی با گسترش فضای مجازی جای پای طب سنتی و فعالیت عطاری‌ها در کشور محکم شده است.

رشد فضای مجازی به توسعه فعالیت طب سنتی کمک بسیار زیادی کرده و به نوعی این طب اگر چه هنوز جایگزین اصلی برای درمان نشده است ولی تا حدودی در حوزه درمان دخالت‌های جدی داشته و این فعالیت به مرحله‌ای رسیده است که بسیاری از خانواده‌ها اولویت اصلی درمان خویش در برخی بیماری‌ها را با حضور در مراکز طب سنتی جستجو کرده و اگر از فعالیت‌های طب سنتی نتیجه مطلوب دریافت نکرده‌اند به پزشک مراجعه می‌کنند.

در کنار این موضوع پزشکان به هیچ وجه اعتقادی به درمان طب سنتی نداشته و تلاش می‌کنند که بیماران خودشان را از فعالیت‌های طب سنتی دور نگه دارند.

از سوی دیگر فعالیت افراد غیر متخصص در عطاری‌ها و گاهی نسخه پیچی نادرست آنها برای مراجعه کنندگان چالش جدی است که ایجاد شده و به نوعی طب سنتی و نوین را در تقابل با همدیگر قرار داده است.

اگر چه مسئولان و متولیان اعتقاد دارند که عطاری‌ها محل عرضه دارو نیست اما این واقعیت غیر قابل انکار را باید پذیرفت که در حال حاضر این مراکز به عنوان داروخانه‌های طب سنتی اطلاق شده و حتی فراتر از داروخانه به عنوان مراکز مشاوره‌های درمانی و یا حتی خود درمان فعالیت می‌کنند.

در کنار این موضوعات عده‌ای افراد سود جو از فعالیت مراکز طب سنتی و عطاری‌ها استفاده کرده و اقدام به توزیع و فروش دارو‌های مجاز و غیر مجاز می‌کنند که به صورت کلی فعالیت طب سنتی و عطاری‌ها را خدشه دار کرده و بهانه دست مخالفان طب سنتی می‌دهند.

در روزهای اخیر  کشف هزاران عدد داروی مخدر و روانگردان قاچاق و تقلبی توسط بازرسین دانشگاه علوم پزشکی مازندران۴۱ هزار عدد دارو که شامل ۲۵ قلم از فرآورده های مخدر تحت کنترل، داروهای روانگردان قاچاق و تقلبی به ارزش در منزل شخصی یکی از متصدریان عطاری در سلمانشهر عباس آباد و دستگیری فرد متخلف خبر ساز شده است.

محمد رضا شیران معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این ارتباط اظهار کرد: نامبرده دارای سوابق قبلی در این زمینه بوده که توسط  بازرسین دانشگاه علوم پزشکی مازندران شناسایی شد و پرونده های وی در این زمینه در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، تاکید کرد: عطاری محل عرضه دارو حتی به طور گیاهی آن نبوده و مردم، دارو و مکمل های مورد نیاز خود را فقط از داروخانه ها و مراکز دارای مجوز زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مازندران تهیه کنند و از اصالت و سلامت هر کالای سلامت محور اعم از دارو و مکمل با استعلام شناسه اصالت کالا الصاقی روی بسته های دارو و فرآورده های سلامت محور از سامانه تيتک، وبسايت TTAC.ir ، سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ یا اپلیکیشن TTAC  قابل نصب روی تلفن های همراه هنگام خرید و قبل از مصرف، اطمینان حاصل کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، تخلف ممکن است در هر واحد صنفی وجود داشته باشد و امری غیر قابل انکار است، بسیاری از عطاری‌ها و نیروهای شاغل در آنها انسان‌های شریفی هستند که جز به فکر درمان و کمک به کاهش بیماری‌ها و التیام دردها به چیز دیگر نمی‌اندیشند، رشد قارچ گونه عطاری‌ها و تلاش برای کسب درآمد زمینه تخلف توسط برخی افراد ناسالم را فراهم کرده از طرفی  سهم  زیادی در ایجاد اشتغال و تمایل مردم به استفاده از طب سنتی را هم نمی‌توان نادیده گرفت که در کنار این مباحث، تقویت نظارت‌ها و برنامه‌ریزی برای فعالیت افراد دارای دانش طب سنتی در این مراکز یکی از اقداماتی است که باید متولیان بهداشت و درمان درباره آن چاره‌اندیشی کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 78240

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
یاسر بیاتی
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷:۵۲

لطف کنید غلط املایی را حداقل از سر تیتر بازنگری کنید

اشتراک گذاری مطالب