به زودی می‌توانیم به مغزمان «فلش مموری» وصل کنیم

«خبرخوب این است که برای نوآوری در حوزه اخلاق هزینه زیادی لازم نیست. تنها چیزی که لازم است، اندکی تفکر، پیام‌های مثبت و در نظرگرفتن پیامدهای بالقوه است. متخصصان بسیاری وجود دارند که درصددند به این صنعت با یک راه کاربردی و راه‌حل‌گرا کمک کنند. برای کمپانی‌های فعال در این عرصه توجه به این مسائل بسیار مفید خواهد بود.»

دیوایس‌ها و گجت‌های پوشیدنی راه خود را به سوی مغز و سیستم عصبی نیز باز کرده‌اند و اگر از پس میائل اخلاقی نیز بربیایند احتمالا به زودی شاهد حضور آنها در بازار خواهیم بود. طراحان این کمک ابزارها ادعا می‌کنند که می‌توانند «حافظه را بهبود ببخشند» و «علائم مربوط به افسردگی» را از میان بردارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، فارغ از اینکه حجم بازار گجت‌های پوشیدنی مغز چه اندازه باشد، در خصوص صحت این ادعاهای مطرح شده و میزان پایداری آنها ابهاماتی وجود دارد.

به زودی می‌توانیم به مغزمان «فلش مموری» وصل کنیم

به علاوه پیامدها و بازتاب‌های اخلاقی این تکنولوژی نیز دارای اهمیت فراوانی است. با این همه متخصصان می‌گویند احتمال اینکه در آینده‌ای نزدیک بتوانیم با اتصال فلش مموری به مغزمان حافظه خود را تقویت کنیم بسیار بالاست.

در مقاله‌ای که هفته گذشته در مجله Neuron به چاپ رسید، تیمی از محققان عصب‌شناسی به طیفی از محصولاتی نگاه انداختند و درخصوص ادعاهایی که توسط کمپانی‌های سازنده مطرح شده پرسش‌هایی را مطرح کرده‌اند. آنها ۲۲ دیوایس ضبط کننده و ۱۹ دیوایس تحریک کننده دستگاه عصبی را مورد بازبینی قرار دادند. 

هدف از این پروژه آن بود که شفافیت، حقوق و مسئولیت‌پذیری را در این گجت‌های پوشیدنی مغز مورد سنجش قرار دهند. «جودی ایلس» نویسنده ارشد این مقاله از دانشگاه بریتیش کلمبیا در این باره می‌گوید:‌ «وقتی از بیوتکنولوژی و بالاخص تکنولوژی مغز سخن می‌گوییم، باید حواسمان باشد که سطح مسئولیت‌پذیری حول نوآوری‌های اخلاقی بسیار بالاست.

او ادامه می‌دهد: «خبرخوب این است که برای نوآوری در حوزه اخلاق هزینه زیادی لازم نیست. تنها چیزی که لازم است، اندکی تفکر، پیام‌های مثبت و در نظرگرفتن پیامدهای بالقوه است. متخصصان بسیاری وجود دارند که درصددند به این صنعت با یک راه کاربردی و راه‌حل‌گرا کمک کنند. برای کمپانی‌های فعال در این عرصه توجه به این مسائل بسیار مفید خواهد بود.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 78248

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب