روایت علم و فناوری از درد های آموزشی جامعه :

شکاف طبقاتی آن هم در فضای تعلیم و تربیت و نظام اموزشی!

در حالی هم اکنون در فضاهای مجازی و رسانه ها از مدارس لاکچری صحبت به میان می آید که حکایت تلخ ازمدارس کپری، خشتی و گلی و کانکس نیز شنیده می شود که دل ها را به درد می آورد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری، در حالی هم اکنون در فضاهای مجازی و رسانه ها از مدارس لاکچری صحبت به میان می آید که حکایت تلخ ازمدارس کپری، خشتی و گلی و کانکس نیز شنیده می شود که دل ها را به درد می آورد.


 مدارسی هم اکنون در کشور وجود دارد که به بهانه های مختلف از جمله سفر به کشور های خارجی و تور های تفریحی و گردشی و همچنین برنامه های عجیب و غریب دیگر دارند و هزینه های سر سام آور در کنار این فضاها مدارسی هنوز هم وجود دارد که در فضایی تنگ و نمور میان خشت و گل که با کوچکترین حادثه ای بر سر دانش آموزانش آوار می شود.


زیاد دور نمی رویم اینجا استان خراسان شمالی است که در چند سال گذشته عزم برچیده شدن مدارس خشتی و گلی برداشته شد اما هم اکنون نیز چنین مدارسی در سطح استان وجود دارد و حتی دانش آموزان عشایری در کانکس هایی کوچک که استاندارد های لازم سیستم های گرمایشی و سرمایشی را ندارد تحصیل می کنند.


مدارسی در شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی وجود دارد که از قدمت بسیار بالایی برخوردار هستند، معلمان این فضاهای آموزشی هر روز با دلهره به مدرسه می روند مبادا که بر سر دانش آموزان بریزد.

شکاف طبقاتی آن هم در فضای تعلیم و تربیت و نظام اموزشی!!
اینها در حالی در سطح کشور و همچنین این استان وجود دارد که هم اکنون مدارسی در تهران و استان هایی از کشوردایر شده اند که به نوعی با برنامه های فانتزی و گران قیمت فخر را به دیگر دانش آموزان می فروشند چرا چنین شکاف طبقاتی آن هم در فضای تعلیم و تربیت و نظام اموزشی ایجاد شده است؟


حکایت تلخ این مدارس که در طی سال تحصیلی میلون ها تومان برای هر دانش آموز هزینه می کنند و خانواده هایی نیز با فرستادن فرزندان خود به اینگونه مدارس مایع فخر فروشی شده اند از علم و علم آموزی کمتر یاد می شود چرا که اینگونه فضاهای آموزشی بیشتر به فکر برنامه های جنبی و گردشی و تفریحی نیز هستند و به این بهانه ها کیسه های خود را از پول پر می کنند و ادعای علم و آموزش آنان نیز گوش فلک را کر کرده است.


آیا در این مدارس آقا زاده ها و فرزندان تجار و ثروتمندان جذب شده اند، آیا این آقا زاده ها در سال های دور می توانند وضعیت کشور و دانش آموزانی که در مدارس ضعیف تحصیل کرده اند را درک کرده اند، نه این چنین دانش آموزان به نوعی سبک زندگیشان تغییر یافته است و هیچ دردی را در جامعه نمی بینند و احساس نمی کنند.

مدارس گران قیمت و فانتزی!
به گفته برخی از کارشناسان و معلمان چنین مدارسی در دنیا نیز وجود ندارد ، مدارسی که شعار تبلیغی آنان سفر به کشور های اروپایی، تور های گردشی و ، سالن ها و استخر ها، برنامه های دیگر را سرلوحه کار خود قرار داده اند در هیچ کجای دنیا وجود ندارد اگر مدارس خاصی وجود دارند به علت استادان و معلمان باتجربه شهره شده اند و مدارسی که از نظر علمی پایه قوی دارند اما متاسفانه در کشورمان چنین نیست مدارس گران قیمت و فانتزی شهره شده اند.


چرا در این سال ها به جای علم آموزی سفرهای هیجان انگیز، ماساژ های لوکس باعث جذابیت هموطنان مرفه و حتی بعضا مسئولان شده است.


آموزش درمقطع ابتدای و متوسطه رایگان است، مدارس غیر انتفاعی و غیر دولتی با هدف کمک به کمبود فضای آموزشی ایجاد شد چرا که در سال هایی در کشور تمامی مدارس دو شیفته و حتی سه شیفته وجود داشت، این مدارس به یاری مدارس دولتی شتافتند تا بخشی از بار دوش دولت را بر دارند اما قدم به قدم آرام آرام به سمت تشریفات  و فانتزی رفته اند، سمت و سوی اینگونه مدارس به ناکجا آباد است چرا که فرزندانی را به جامعه تحویل خواهد داد که هیچ دغدغه ای ندارند.آموزش در این فضاها گم شده است.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 78254

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب