در گفت و گو با یک کارشناس معماری و شهرسازی مطرح شد

اختراع ایرانیان باستان که به فراموشی سپرده شد/ ارتقای کیفیت محیط زيست با اجرای بام سبز

یک کارشناس معماری و شهرسازی گفت: ایده باغچه های روی سقف و کشت بر روی آن توسط ایرانی ها در ۲۵۰۰ سال پیش و بر روی بام زیگورات به کار گرفته شده است و تا ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط مردم بابل در باغ های معلق بابل ساخته شده بود. در قرون وسطی و رنسانس نیز در فرانسه و ایتالیا گونه هایی از باغ بام به وجود آمد که اکثراً توسط دولت و در ساختمان های عمومی شکل می گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، امروزه ما شاهد ناپایداری و معضلات زیست محیطی و اقتصادی در بسیاری از کلان شهرها هستیم. از آنجایی که در عصر حاضر مصرف انرژی و ضرورت استفاده بهینه از آن دغدغه ی اصلی بسیاری از جوامع است، روی آوردن به فناوری های نوین می تواند علاوه بر بهبود مصرف انرژی باعث کاهش هزینه ها در زمینه های مختلف شود.

از جمله راهکارهای جدید، طراحی مناسب ساختمان ها است به گونه ای که مصرف سوخت فسیلی را حتی المقدور کاهش دهد.

افزايش سرانه فضای سبز با اجرای بام سبز

در این زمینه، به منظور کنترل و بهبود چالش حاضر، می توان به استفاده از بام سبز در ساختمان ها اشاره کرد. با بهره گیری از راهکارهایی چون بام های سبز می توان با طراحی در کنار طبیعت به جای مقابله با آن، به پایداری هر چه بیشتر معماری و شهر سازی معاصر و رشد و توسعه با اطمینان در حفاظت از محیط زیست رسید.

در این میان بام سبز که از فناوری های زیست محیطی است که در سال های اخیر به دلیل صنعتی شدن زندگی بشر در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته است مطرح می شود که مناسب برای ساختمان های مسکونی و اداری و مراکز و نواحی شهری است و می تواند پاسخگوی بخشی از نیاز همیشگی انسان به صورت نوین باشند.

دراین ارتباط مهندس علی دربان کارشناس و پژوهشگر معماری و شهرسازی رفتیم تا ضیحاتی را در این باره ارائه دهد که در این زمینه آثار مکتوب زیادی دارد.

وی آثار مکتوبی چون پنج کتاب در زمینه معماری و شهرسازی، ۲۵ مقاله داخلی، چهار مقاله علمی پژوهشی، دومقاله  isi، پنج مقاله بین المللی دارد و علاوه بر این پروژه ثبت اختراع نیز در سطح جهانی در دست اقدام دارد.

مهندس علی دربان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ازدر خوزستان اظهار کرد: بام سبز يکی از رويکردهای نو معماری و شهرسازی و برخاسته از مفاهیم توسعة پايدار است که از آن می توان به منظور افزايش سرانه فضای سبز، ارتقای کیفیت محیط زيست و توسعه پايدار شهری بهره برد.

سوخت های فسیلی موجب آلودگی محیط زیست می شوند

وی افزود: از مزایای اصلی بام سبز به توانایی آنها در تنظیم دما درون و بیرون ساختمان ها، بهبود کارآیی انرژی ساختمان ها، کاهش تأخیر جزایر گرمای شهری، نگهداری سیل و افزایش عمر سقف می توان اشاره کرد.

این پژوهشگر جوان در ادامه خاطرنشان کرد: ایده باغچه های روی سقف و کشت بر روی آن توسط ایرانی ها در 2500 سال پیش و بر روی بام زیگورات به کار گرفته شده است و تا 600 سال قبل از میلاد مسیح توسط مردم بابل در باغ های معلق بابل ساخته شده بود. در قرون وسطی و رنسانس نیز در فرانسه و ایتالیا گونه هایی از باغ بام به وجود آمد که اکثراً توسط دولت و در ساختمان های عمومی شکل می گرفت.

وی بیان کرد: گسترش شهرنشینی و مصرف بیش از پیش سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر، نه تنها موجب آلودگی محیط زیست و به موازات آن افزایش اثرات گلخانه ای می شود، بلکه باعث از بین رفتن این منابع نیز شده است ، از طرفی با تخریب و کاهش منابع طبیعی به جهت افزایش امکانات شهری و صنعتی، سلامت جسمی و روحی انسان ها نیز به مخاطره افتاده است.

عمهندس دربان در ادامه تصریح کرد: بر این اساس با توجه به استفاده امروزه بشر از صنعت و تکنولوژی و مهم تر از آن نیاز به پیوند با طبیعت، ضرورت بهره برداری از ساختمان هایی که علاوه بر مجهز بودن به تکنولوژی، متضمن تامین سلامت جسمی و روحی انسان ها نیز باشد به خوبی احساس می شود

.

این کارشناس معماری و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چه راهکارهایی می توان در این زمینه ارائه کرد گفت: روی آوردن به ساخت ساختمان هایی با بهره گیری از سیستم بام سبز ازجمله این راهکارها است، از آنجا که احداث بام سبز در برنامه ریزی شهری بیشتر شهرهای پیشرفته جهان به صورت یک دستورالعمل اجرایی در ساختمان سازی درآمده است، لزوم استفاده از انرژی های پاك و توجه به محیط زیست و ساکنان آن در گستره زمانی نامحدود ضروری به نظر می رسد.

طرح کشت روی بام به شکل گسترده نوعی پوشش محافظ است

مهندس دربان در ادامه به بیان مزایای کاربرد بام سبز پرداخت و تصریح کرد: تأمین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان، بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا، ایجاد محیطی سبز، زیبا و نیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی، ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی، کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)، کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری، افزایش محدوده زندگی، کاهش سیلاب، تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا، کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا db18 وارد ساختمان می‌شود و به میزان db3 یا بیشتر خارج می‌شود از مزایای استفاده این طرح است.

وی اضافه کرد: همچنین بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا، بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی، افزایش ارزش ملک، کاهش هزینه نگهداری از سقف از ویژگی های کاربرد این طرح است ضمن اینکه اجرای طرح کشت روی بام به شکل گسترده نوعی پوشش محافظ را تداعی می‌ کند و سطح کاشته شده خود محافظت و نگهداری می ‌شود به عبارت دیگر، نگهداری از بام به حداقل می ‌رسد کاربری این طرح را به اثبات می رساند.

این کارشناس معماری و شهرسازی بیان کرد: در نهایت می‌ توان گفت که ایجاد و گسترش فضاهای سبز بر روی پشت بام خانه ها و شهرها شرایط زیست‌ بوم را تغییر داده و تغییرات آب و هوایی را تعدیل می ‌کند، همچنین علاوه بر کمک به زیبایی منظره شهر و محیط اطراف واحد مسکونی، فضاهای تفریحی شاد و سالم بازی بچه ‌ها و ورزش کردن بزرگسالان را فراهم می کند .

حفاظت از ساختمان در برابر عوامل مخرب طبیعی یا مصنوعی

وی در ادامه بیان کرد: از طریق حفاظت ساختمان در برابر عوامل مخرب طبیعی یا مصنوعی می توان طول عمر بام را افزایش داد به عنوان مثال از تشعشعات ماورای بنفش تغییرات شدید درجه حرارت و آتش‌ سوزی در اثر لایه ‌های عایق بندی چمن و خاک جلو گیری می شود.

این پژوهشگر جوان کاهش اثر جزایر حرارتی شهری با به کارگیری بام سبز را از دیگر مزایای اجرای این طرح پژوهشی دانست و تاکید کرد: تبدیل بام خانه‌ ها به فضای سبز تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد و فضاهای آزاد بین حومه آنان را بهبود بخشیده و باعث تنظیم دمای هوای مرکز شهر می‌شود.

مهندس دربان اظهار کرد: همان طور که می دانید تراکم باعث بالا رفتن درجه هوا و گرم شدن هوا در مرکز شهر ها است و درجه حرارت هوا در مرکز شهر 2 تا 3 درجه گرمتر از حومه شهرها است، ضمن اینکه عایق بندی در مقابل صدا و پتانسیل ذخیره گرما و بالتبع آن کاهش مصرف انرژی

وی در بخش پایانی سخنان خود خاطر نشان کرد: احداث بام ها و دیوارهای سبز اکنون در برنامه ریزی شهری بیشتر کشورهای جهان به صورت یک دستورالعمل اجرایی در ساختمان سازی درآمده است.

این کارشناس معماری و شهرسازی گفت: برای ادامه زندگی در این چرخه احتیاج انسان به انرژی بیشتر شده ولی اکنون در مرحله ای قرار داریم که منابع انرژی رو به اتمام هستند. با این نگرش و لزوم کاهش مشکلات، ایجاد ساختمان های سبز و در عین حال پایدار با توجه به مشکلات زیست محیطی که وجود دارد برجسته می شود.

انتهای پیام/

         

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 78256

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب