صنعت خرد و غیر اقتصادی دامداری خراسان شمالی نیاز به تحول دارد

استان خراسان شمالی افزون بر دو میلیون راس دام سبک در اختیار دارد ، این استان از نظر تعداد دام سبک در کشور ۳.۵ درصد دام را در خود جای داده است که این نشان می دهد ظرفیت و پتانسیل پرورش دام سبک و گوشت قرمز در خراسان شمالی بالا است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، استان خراسان شمالی افزون بر دو میلیون راس دام سبک در اختیار دارد ، این استان از نظر تعداد دام سبک در کشور 3.5  درصد دام را در خود جای داده است که این نشان می دهد ظرفیت و پتانسیل پرورش دام سبک و گوشت قرمز در خراسان شمالی بالا است.

75 درصد دام توسط بهره بردارن خرد پروار می شود
با تمامی این ظرفیت و پتانسیل اما افزون بر 75 درصد دام توسط بهره بردارن خرد پروار می شود که این خانوار ها  کمتر از 100 راس دام و حتی خیلی کمتر از این تعداد دام در اختیار دارند.
متاسفانه راندمان پایین تولید بره در بین گله ها در روستاها دیده می شود که این امر مانع اقتصادی بودن این صنعت شده است این در حالی است که اگر بهره برداران تنها با رعایت چند نکته علمی و اصولی این حرفه ر ا اقتصادی می کنند.


حتی بیشتر دام های سبک استان خراسان شمالی به ویژه دام های عشایر به صورت زنده به خارج از استان به خصوص تهران حمل می شود و از گوشت قرمز استان استقبال خوبی می شود اما  سود زیادی عاید بهره برداران نمی شود.

محصول بسیار گرانبها توسط دامداران سوزانده می شود
با وجود اینکه هر ساله پشم زیادی در استان تولید می شود اما این محصول بسیار گرانبها توسط دامداران سوزانده می شود چرا که با قیمت بسیار پایین به فروش می رسد و آنان چاره ای جزء سوزاندن ندارند.


حتی پنیر، روغن زرد، روغن حویانی، شیر، ماست، دوغ ، کره، کشک و قره قروت و سایر فراورده های دامی که در این استان تولید می شود از نظر کیفیت بسیار مناسب است اما بیشتر به صورت فله ای و با قیمت پایین به فروش می رسد، سود بیشتر لبنیات و فراورده های دامی استان وارد جیب دلالان و واسطه می شود.


دام داران نهاده های دامی را با قیمت بالایی خریداری می کنند و برای هر کیلوگرم گوشت قرمز هزینه ای زیادی را متحمل می شوند.
به گفته کارشناسان حوزه دام و دامپزشکان رعایت اصول تغذیه درست با توجه به سن بره و دام، اصلاح نژاد و استفاده از دام های بومی و اصیل و مقاوم به منطقه، واکسیناسیون به موقع و رعایت بهداشت محیط پروار و دام می تواند این حرفه را اقتصادی کند و رونق دهد.
در سال های اخیر کارشناسان در حوزه دوقلو زایی وسه قلو زایی پرداخته اند اما هم اکنون چهار قلویی زایی مورد توجه بهره برداران قرار گیرد.

دام داران در تولید بره در بین گله همزمان عمل نمی کنند
مدیر کل دامپزشکی خراسان شمالی بر رعایت واکسیناسیون به موقع تاکید کرد و گفت: متاسفانه دام داران در تولید بره در بین گله همزمان عمل نمی کنند که این امر باعث می شود واکسیناسیون انجام شود اما برخی از بره ها که از سن پایینی برخوردار هستند از قلم بمانند.
"سید محمد مهدی احمدی " بر رعایت بهداشت دام و اصلول تغذیه درست تاکید کرد و افزود: متاسفانه تفذیه دام در تمام سنین یکسان است که این امر مانع پروار علمی است.


وی اظهار کرد: به دلیل اینکه در یک گله سنن بره ها متفاوت است این امر نیز رعایت نمی شود در صورتی که با توجه به سن بره خوراک دام مشخص می شود.


معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز گفت: دام های این استان بیشتر در مناطق ییلاقی و قشلاقی که تعلیف می شوند از انواع گیاهان دارویی برخوردار است به  همین دلیل گوشت قرمز استان از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است.

بیشتر بهره برداران این استان خرد هستند و به همین دلیل برخی از اصول علمی را رعایت نمی کنند
علی مبارکی افزود: اما بیشتر بهره برداران این استان خرد هستند و به همین دلیل برخی از اصول علمی را رعایت نمی کنند که این امر باعث پایین آمدن  راندمان این حوزه شده است.


مدیر ملی پروژه توسعه رسته دام سبک  قرار گاه پیشرفت و آبادانی کشور نیز بر آموزش و ترویج روستاییان و بهره برداران تاکید کرد و گفت: هم اکنون باید تلاش کنیم با آموزش و ترویج تولید گوشت قرمز را علمی کنیم که این امر باعث افزایش راندمان خواهد شد.


مرتضی حسینی افزود: باید به ازای هر 100 راس دام افزون بر 170 بره تولید شود که این امر با توجه به رعایت نکات علمی و تغذیه مناسب به عمل می آید.

از هر 100 راس دام سبک در کشور کمتر از 70 راس بره تولید می شود
وی اظهار داشت: هم اکنون از هر 100 راس دام سبک در کشور کمتر از 70 راس بره تولید می شود که این امر برای بهره بردان اقتصادی نیست.
این مسئول گفت: بهره برداران خرد هزینه کارگری خود و خانواده که مشغول به کار هستند را به حساب نمی آورند، بعضا برخی از نهاده ها را نیز خود تولید می کنند خریداری نمی شود با وجود این اقدامات از فروش دام  سودی عایدشان نمی شود اگرهزینه کارگری و تولید علوفه و برخی نهاده های دامی را نیز در نظر بگیریم متوجه می شویم که دامداری خرد ضرر ده نیز است و با وجود تلاش های اخیر و اموزش بهره برداران به نقطه سر به سر رسیده است.


وی اظهار کرد: هم اکنون تلاش می شود تا هزینه های تولید را بسیار پایین بیاوریم و تولید گوشت به ازای هر کیلوگرم را با رعایت تغذیه درست و سایر موارد پایین بیاوریم.


هم اکنون استان خراسان شمالی پایلوت توسعه طرح دام سبک در کشور قرار گرفته است و با همکاری و هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل دامپزشکی، قرار گاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان و دفتر روستایی استانداری اجرا می شود.
در این طرح توسط دستگاه های تخصصی به بهره برداران آموزش های لازم داده می شود و همچنین به دام داران تسهیلات و وام نیز ارایه می شود تا اقدامات لازم برای اجرای طرح را فراهم کنند.

35 هزار نفر در شبکه روستایی زیر پوشش مجموعه قرار گاه پیشرفت و آبادانی سپاه


هدف این طرح تقویت زنجیره ارزش مورد تاکید است و همچنین تولید مثل و ژنتیک دام سبک استان در دستور کار قرار دارد. 35 هزار نفر در شبکه روستایی زیر پوشش مجموعه قرار گاه پیشرفت و آبادانی سپاه قرار دارند.
هم اکنون در سطح استان 10 شبکه روستایی زیر پوشش طرح حمایتی قرار گرفته اند که تا پایان برنامه که سه ساله است به 40 شبکه می رسد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵:۴۹

شناسه خبر: 78271

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب