یاداشت/محسن محمدی

دیوار دانشجویان متاهل خراسان شمالی از همه جا کوتاه تر/خوابگاه متاهلی واژه ای غریب برای دانشجویان

کمبود خوابگاه متاهلی در حالی در رسانه های کشور دیده و شنیده می شود که این واژه برای دانشجویان خراسان شمالی ناآشنا است چرا که هیچ کدام از دانشگاه ها چنین خدمات رفاهی به دانشجویانش ارائه نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کمبود خوابگاه متاهلی در حالی در رسانه های کشور دیده و شنیده می شود که این واژه برای دانشجویان  خراسان شمالی ناآشنا است چرا که هیچ کدام از دانشگاه ها چنین خدمات رفاهی به دانشجویانش ارائه نمی دهد.
خوابگاه متاهل دانشجویی به افسانه ای دست یافتنی تبدیل شده است، متاسفانه در این استان که حدود 40 دانشگاه دولتی، غیر دولتی، پیام نور، آزاد، فنی و حرفه ای و موسسه وجود دارد افزون بر 40 هزار نفر دانشجو نیز تحصیل می کنند که تعداد زیادی از این افراد زوج دانشجویی نیز هستند اما از خوابگاه بی بهره هستند.


متاسفانه دانشجویان استان خراسان شمالی از کمبود خوابگاه و امکانات رفاهی در رنج هستند که تعداد محدودی در خوابگاه ها، برخی در خوابگاه های آزاد و خود گردان و شمار زیادی نیز خانه های کوچک و محقر برای خود اجاره کرده اند اما مشکل اساسی گریبانگیر دانشجویان متاهل هستند.


دانشجویان متاهل هم اکنون در حال تحصیل هستند و معمولا درآمدی نیز ندارند که اجاره مسکن برای آنان دغدغه ای نگران کننده است چرا که از عهده پرداخت هزینه های آن بر نمی آیند.


هم اکنون تنها دانشگاه دولتی و آزاد بجنورد و تعداد محدودی از دانشگاه های این استان از فضای خوابگاهی برخوردار هستند اما شمار زیادی از دانشجویان این دغدغه بزرگ را دارند.


در این سال ها مسئولان استان از خیران و نیکوکاران نیز برای ساخت خوابگاه ها کمک خواسته اند که این امر تنها در دانشگاه دولتی بجنورد اتفاق افتاده است اما سایر دانشگاه ها هنوز نتوانسته اند برای ساخت خوابگاه خیر جذب کنند.


نبود خوابگاه متاهلی باعث ایجاد مشکلاتی برای این دانشجویان جوان می شود چرا که علاوه بر تامین هزینه های تحصیل اجاره مسکن نیز وجود دارد، بعضا مجبور هستند فضایی کوچک و زیر زمین را در نظر بگیرند که این امر نیز در این سال ها مشکلاتی ایجاد کرده است.


استان خراسان شمالی در سال های اخیر از نظر تعداد دانشگاه و تعداد دانشجو از رشد چشمگیری برخوردار بوده است در حالی که بیشتر این فضاها بعد از تشکیل استان راه اندازی شده اند اما از نظر کیفی و فضاهای نتوانسته رشد کنند حتی بیشتر فضاهای آموزشی  این دانشگاه ها اجاره ای است و بعضا برخی از دانشگاه ها نیز در مدرسه جا خوش کرده اند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷:۳۶

شناسه خبر: 78273

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب