نسبت مصارف به منابع در بانک های خراسان شمالی انحراف زیاد وجود دارد

رئیس كمیسیون هماهنگی بانك های خراسان شمالی گفت: نسبت مصارف به منابع در بانک های دولتی این استان انحراف زیاد وجود دارد.

رئیس كمیسیون هماهنگی بانك های خراسان شمالی در گفتگو اختصاصی خبرنگار علم وفناوری اظهار کرد : نسبت مصارف به منابع در بانک های دولتی این استان انحراف زیاد وجود دارد.

علی اصغر هدایتی افزود: این نسبت در بانک های دولتی 112 درصد است که انحراف زیادی است.

 

وی با بیان اینکه نسبت منابع به مصارف در هر بانکی عدد مشخصی باید باشد افزود: این نسبت از 80 درصد نباید بیشتر باشد اما متاسفانه در بانک های دولتی استان بیش از این میزان است.

 

وی با بیان اینکه بانک ها این نسبت را رعایت نمی کنند اظهار کرد: بانک هایی که این نسبت را رعایت نمی کنند مشمول جریمه 34 درصدی بانک مرکزی خواهند شد که این امر در نهایت منابع بانک ها را پایین می آورد.

هدایتی با بیان اینکه 13 بانک دولتی در این استان فعالیت دارند افزود: کل منابع این تعداد بانک در پایان سال 96 ، 45 هزار و 586 میلیارد ریال بوده است.

میزان منابع بانك های خراسان شمالی 22.52 درصد افزایش یافت

رئیس كمیسیون هماهنگی بانك های خراسان شمالی تصریح کرد: میزان منابع بانكی استان در پایان سال 97 55 هزار و 852 میلیارد ریال بوده است که نشان از رشد 22.52 درصدی است.

مصارف در خراسان شمالی 17 درصد رشد یافت

وی با بیان اینکه مصارف بانکی در خراسان شمالی 17 درصد رشد یافت گفت: در سال 96 ، 52 هزار و 223 میلیارد ریال بوده است که در پایان سال 97 به 61 هزار و 121 میلیارد ریال رسید.

سیستم بانکی خراسان شمالی 9 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

هدایتی با بیان اینکه سیستم بانکی استان در سال 97 افزون بر 9 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد ادامه داد: این تسهیلات در زمینه های مسکن، بازرگانی، خدمات ، صادرات و سایر موارد بوده است.

نسبت مصارف به منابع در بانک های خصوصی خوب است

هدایتی با بیان اینکه نسبت مصارف به منابع در بانک های خصوصی این استان خوب است گفت: این نسبت در 19 بانک خصوصی استان به طور متوسط 32 درصد است.

وی تصریح کرد: منابع بانک های خصوصی 30 هزار میلیارد ریال بوده است که در پایان سال 97 به زیر 10 هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

وی گفت: بانک های خصوصی در سیستم بانکی مصوبات شورای پول و اعتبار را رعایت نمی کنند اما بانک های دولتی این مصوبات را اجرا می کنند و به همین دلیل نسبت مصارف به منابع در بانک های دولتی زیاد است.

 

هدایتی یکی از دلایل اهش منابع در بانک های دولتی را اختلاف بین سود سپرده در بانک های دولتی و خصوصی دانست و گفت: در سود یک ماهه 10 درصد و یکساله 15 درصد است اما در بانک های خصوص بیش از این است.

وی اظهار کرد: در بانک های خصوصی این سود 18 درصد است.

 

وی با بیان اینکه به همین علت شهروندان سپرده های خود را در بانک های خصوصی استان سپرده گذاری می کنند گفت: اما این بانک ها نیز در خارج از استان سرمایه گذاری می کنند تا قادر به پرداخت سود سپرده ها باشند که این امر نیز به نوعی سرمایه را از استان دور می کند.

وی اظهار کرد: این در حالی است که منابع مردم این استان است باید در استان سرمایه گذاری شود.

کل منابع ارزی خراسان شمالی یک میلیون دلار است

هدایتی با بیان اینکه کل منابع ارزی خراسان شمالی یک میلیون دلار است گفت: منابع ارزی استان بسیار پایین است این در حالی است که منابع ارزی شرکت های بزرگ استان در بانک های سایر استان ها است.

شرکت های استان منابع ارزی خود را در اختیار بانک های استان قرار دهند

رئیس كمیسیون هماهنگی بانك های خراسان شمالی گفت: شرکت های استان منابع ارزی خود را در اختیار بانک های استان قرار دهند اما متاسفانه در بانک های تهران است.

وی با بیان اینکه این منابع باید در اختیار تولید استان قرار گیرد اظهار کرد: از شرکت های بزرگ است درخواست می کنیم که در راستای رونق تولید و کسب و کار و ایجاد اشتغال به منابع بانکی استان کمک کنند.

وی افزود: این منابع متعلق به مردم است نباید در خارج از استان سرمایه گذاری شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هم اکنون یکهزار و 474 نفر پرسنل در 151 شعبه در استان و 23 باجه فعالیت می کنند.

هدایتی وظیفه بانک ها در سال 98 را سخت تر دانست و افزود: در سال جاری باید از تولید حمایت کنیم و برای ایجاد اشتغال های جدید تلاش کنیم.

رئیس كمیسیون هماهنگی بانك های خراسان شمالی اولویت ارایه تسهیلات را به بخش کشاورزی و صنعت دانست و گفت: اولیوت ها هر سال مشخص می شود و بانک ها مکلف هستند که اجرایی کنند.

هدایتی تصریح کرد:  بانک ها مکلف هستند که 15 درصد منابع خود را در بخش کشاورزی و 40 درصد را در بخش صنعت پرداخت کنند اما در سال جاری توجه ویژه در این استان به بخش کشاورزی می شود.

وی افزود: البته بانک مسن که تخصصی است بیشتر در این حوزه فعالیت دارد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با وام های اشتغال زایی نیز اشاره ای کرد و تصریح کرد: بیشترین مشکل روستاییان در این بخش تامین وثیقه و ضامن است که هم اکنون تلاش م یکنیم تا در این زمینه زیاد سخت نگیریم.

وی بر ایجاد اشتغال در روستاها تاکید کرد و افزود: نبود سند مالکیت و نداشتن ضامن کارمند از مشکلات روند دریافت تسهیلات بانکی است .

2566 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد

وی با بیان یانکه در طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری افزون بر دو هزار و 566 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد گفت: دو هزار و 768 طرح در بانک ها در این خصوص پرونده تشکیل شده بود که در نهایت برای افزون بر 6 هزار و 126 نفر اشتغال جدید ایجاد شد.

 

13 هزار و 513 فقرع وام قرض الحسنه پرداخت شد

وی با بیان اینکه پارسال 13 هزار و 513 وام قرض الحسنه در استان پرداخت شد گفت: متقاضیان پشت نوبت وام ازدواج به حداقل رسیده است بعضا برخی از افراد شخصا برای امسال صبر کردند تا از وام بیشتری برخوردار شوند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶:۴۶

شناسه خبر: 78276

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب