پایگاه علمی و پژوهشی امیرالمومنین(ع) استان بوشهر ؛

طلاق‌های عاطفی، زنگ خطری برای خانواده‌های ایرانی است/فرزندان قربانیان اصلی این ماجرا

کارگاه «تحکیم روابط زوجین» پایگاه علمی و پژوهشی امیرالمومنین(ع) ناحیه مالک اشتر استان بوشهر با هدف کسب مهارت‌های چهارگانه زوجین جلوگیری از طلاق‌های عاطفی در جامعه بصورت مداوم در طول سال توسط اساتید مجرب در امامزاده عبدالمهیمن برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ محمدرضا موذنی، مسئول برگزاری کارگاه «تحکیم روابط زوجین» پایگاه علمی و پژوهشی امیرالمومنین(ع) ناحیه مالک اشتر استان بوشهر گفت: از آنجایی که در جامعه امروزی شاهد طلاق‌های عاطفی زوجین هستیم، و این یک خطر جدی برای شالوده‌های نظام اجتماعی و فرهنگی جامعه محسوب می‌شود بر آن شدیم بصورت مداوم این کارگاه‌های آموزشی برگزار کنیم.

وی افزود: این کارگاه‌های یک ساعته با حضور مدرسین مجرب، فعالیت خود را طی یکسال گذشته آغاز کرده  و برای اینکه ذهن مخاطب را آنچنان که باید، درگیر کنیم و کار عملی‌ای شاید صورت گیرد، برآن شدیم که بصورت  هفته‌ای یکبار این کارگاه‌های آموزشی را برای زوجین برگزار کنیم.

موذنی خاطر نشان کرد: از آنجا که بیشتر وقت کارگاه آموزشی، صرف مطالب همسرداری و فرزند‌پروری می‌شود بدیهی است که مخاطبین ما بیشتر والدین اعضا پایگاه، و دیگر عزیزان متاهلی هستند که از طریق اطلاع رسانی‌ها به جمع ما می‌پیوندند.

مسئول برگزاری این کارگاه‌های آموزشی، هدف از برگزاری دوره را کسب مهارت‌های چهارگانه زوجین دانست و افزود: بهبود و نوسازی ارتباط زوجین در چهار مهارت اساسی که شامل مهارت‌های کلامی، مهارت حل مسئله، مهارت‌های زناشویی (جنسی) و مهارت ایجاد شادی در خانواده می‌شود.

شهلا پولادی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و خانواده و مدرس کارگاه‌های آموزشی گفت: این کارگاه‌های آموزشی به صورت مداوم با موضوعات متناسب با خانواده در حال برگزاری است و موضوع این هفته، درباره نقش والدین در ایجاد یک محیط در خانواده است.

وی افزود: مهم‌ترین نقش والدین، تربیت فرزند در محیطی عاری از تنش و درگیری‌هایی است که در برخی موارد در برخی خانواده‌ها توسط زوجین ایجاد می‌شود و آرامش کل خانواده را سلب می کند، در واقع  خود تربیت دارای چند بُعد است که یکی از آنها روش مستبدانه نامیده می شود که اصلا  برای تربیت مفید نیست وباید فورا روش خود را به حالت آزاد از نوع مشروع آن تغییر  داد.

پولادی یادآور شد: بسیاری از اختلاف‌هایی که در بین زوجین بوجود می‌آید به دوران نامزدی برمی‌گردد، زوجین بدون اینکه شناخت کاملی از همدیگر داشته باشند وارد زندگی می‌شوند و حتی امکان دارد این اختلاف عقیده‌ها قبلا هم وجود داشته و چون توجهی به آن نشده و مهم دانسته نشده اینها در ادامه زندگی هم نمی‌توانند این اختلافات را برطرف کنند.

وی افزود: گاهی وقتها امکان دارد این اختلافات در نحوه تربیت فرزند باشد، مثلا پدر بسیار سختگیر بوده و مادر برعکس باشد، اگر به فرزند آزادی‌های نامشروع داده شود قطعا کنترل آنان در آینده سخت خواهد شد و ضربه‌ای سهمگین به خانواده و بعد به جامعه وارد می‌شود.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و خانواده گفت: درک نکردن صحیح از رفتار و گفتار یکدیگر، نداشتن شناخت کافی از روحیات طرف مقابل و عاقبت بی‌علاقگی و سردی نسبت به شریک زندگی، دست به دست هم می‌دهد تا یک طلاق عاطفی را در زندگی زوج‌ها رقم بزند.

وی افزود: فرزندان در چنین خانواده‌هایی نمی‌توانند به درستی رشد کنند و هیچ شور ونشاطی در خانه حاکم نیست و این نوع جو خانواده‌ها می‌توانند امکان فرار از خانه، گذراندن بیشتر وقت خود در خارج از خانه، ارتباط نامشروع و ناسالم، افسردگی، اعتیاد و خیلی موارد دیگر را در پی داشته باشد و مسلما چنین بچه‌هایی برای آینده خود و تشکیل یک زندگی جدید هیچ الگوی مناسبی ندارند و شاید آن‌ها نیز در آینده دچار مشکل پدرومادرهای خود بشوند.

گفتنی است: این کارگاه‌های اموزشی در امامزاده عبدالمهیمن برگزار می‌شود و مخاطب اصلی آن مادران هستند و برای آقایون هم بصورت جداگانه برگزار می‌شود و طبق نظرسنجی انجام شده در طول سال، بسیاری از مشکلات خانواده‌ها در اثر مداومت حضور والدین در این جلسات برطرف شده است.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸:۱۰

شناسه خبر: 78284

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب