معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛

برای درمان اولیه گرمازدگی به بیمار تنها آب و یا تخم شربتی بنوشانید

یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که در فصل تابستان به وفور دیده می‌شود، گرمازدگی است که با گرم شدن هوا احتمال ابتلا به این بیماری‌ هم بیشتر می‌شود و روش‌های درمان گرمازدگی بسیار ساده است، در عین حال چنانچه این درمان‌های ساده به‌موقع انجام نشوند، وضعیت خطرناک خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که در فصل تابستان به وفور دیده می‌شود، گرمازدگی است که با گرم شدن هوا احتمال ابتلا به این بیماری‌ هم بیشتر می‌شود و روش‌های درمان گرمازدگی بسیار ساده است، در عین حال چنانچه این درمان‌های ساده به‌موقع انجام نشوند، وضعیت خطرناک خواهد شد.

گرمازدگی انواع مختلفی دارد که یکی از شایع‌ترین آنها، خستگی ناشی از گرماست. احتمال ابتلا به این بیماری در استان بوشهر بسیار زیاد است و به خصوص برای کسانی‌که در محیط‌های خیلی گرم کار می‌کنند یا در محل کار خود در معرض حرارت بالا قرار دارند، بیشتر گرمازده می‌شوند.

کودکان و افراد مسن در معرض خطر بیشتری قرار دارند. چون خیلی از کودکان ساعت‌های طولانی در هوای گرم بدون این که استراحتی داشته باشند یا خودشان را خنک کنند یا آب کافی بنوشند مشغول بازی کردن هستند. افراد مسن هم معمولا نسبت به افزایش دمای محیط اطراف‌شان حساس و آگاه نیستند و نمی‌توانند به‌ موقع به دمای بالا عکس‌العمل نشان بدهند. بنابراین سالمندانی که در مکان‌های خیلی گرم زندگی می‌کنند و در خانه‌شان پنکه یا کولر ندارند ممکن است دچار گرمازدگی شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با شروع فصل گرما علایم گرمازدگی در استان افزایش می‌یابد که مصرف میزان بیشتر آب از بروز گرمازدگی جلوگیری می‌کند.

دکتر جعفر زارعی‌زاده با اشاره به تأثیر فعالیت شدید بدنی در گرمازدگی، اضافه کرد: گرمازدگی هنگامی اتفاق می‌افتد که بدن به هر دلیل نتواند گرمای اضافی را دفع نماید که در آقایان بیشتر شایع است و بعدازآن کودکان، سالمندان، زنان باردار و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات قلبی و کلیوی دارند می‌توانند علایم حادتر و خطرناک‌تری داشته باشند.

این متخصص طب اورژانس بیان داشت: بهترین راه برای جلوگیری از گرمازدگی مصرف آب، تخم‌شربتی، میوه تازه و سبزی‌ها است و استفاده از مایعاتی مانند آب‌قند، آبمیوه‌های صنعتی، نوشیدنی‌های گازدار، چای و قهوه نه‌تنها در کاهش بروز علایم تأثیری ندارند بلکه موجب از دست رفتن آب بدن می‌شوند و هیچ‌گاه جایگزین مناسبی برای آب نیستند.

وی درباره علایم این بیماری گفت: بیمار می‌تواند علایم ساده‌ای مانند تهوع و استفراغ، سرگیجه و سردرد شدید، هزیان‌گویی، افزایش ضربان قلب، خشکی و برافروختگی پوست داشته باشد و اگر فرد دچار گرمازدگی همچنان در معرض هوای گرم و یا فعالیت شدید بدنی قرار داشته باشد و درمان نشود ممکن است فرد دچار کاهش سطح هوشیاری، تشنج و یا مرگ شود.

دکتر زارعی‌زاده در مورد نحوه برخورد با افرادی که دچار گرمازدگی شده‌اند، گفت: اولین نکته در کنترل علایم افرادی که دچار گرمازدگی شده‌اند انتقال افراد به محیط سردتر است و سپس سطح هوشیاری فرد باید بررسی شود که در صورت کاهش آن باید با مرکز فوریت‌های پزشکی 115 تماس گرفت تا بیمار خدمات درمانی اولیه را پیش از انتقال به بیمارستان دریافت نماید.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ابتدا باید سطح هوشیاری بیمار را بررسی کرد و در صورت هوشیاری باید به بیمار آب و یا تخم شربتی بدهید زیرا آب جذب‌شده تخم شربتی در روده آب جذب بدن می‌شود و تنها نوشیدنی است که می‌توان در کنار آب به فرد گرمازده داد.

دکتر زارعی‌زاده افزود: فرد گرمازده را باید در اسرع وقت به محیطی سردتر انتقال دهید و با خارج کردن تمام لباس‌ها و با استفاده از آب‌خنک و اسفنج و یا یخ، دمای بدن بیمار را کاهش داد که برای این کار شستن سر و گردن، زیر بغل و کشاله ران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این متخصص خاطرنشان کرد: می‌توان با استفاده از افشانه‌ها ‌آب را بر روی بدن بیمار پاشید و با استفاده از باد پنکه و یا بادبزن سعی کنیم دمای بدن بیمار را سریع‌تر کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه هنگام تعریق بدن میزان زیادی آب و نمک از بدن دفع می‌شود، گفت: در هنگام فعالیت شدید بدنی به‌ویژه در ورزشکاران میزان زیادی آب و نمک از بدن دفع می‌شود که کمبود نمک در بدن موجب گرفتگی عضلات در حالت گرمازدگی می‌گردد که برای رفع این حالت باید یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و هر نیم ساعت مقداری از آن را به بیمار بنوشاند.

دکتر زارعی‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند قند، فشارخون، بیماری‌های قلبی و کلیوی هستند و دچار گرمازدگی شده‌اند بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کنند تا درمان زیر نظر پزشک انجام شود.

انتهای پیام/ حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 78285

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب