شرکت ادوب (Adobe) ارائه می‌کند:

هوش مصنوعی، تصاویر دستکاری شده افراد را ردیابی می‌کند

محققان شرکت ادوب (Adobe) یک ابزار هوش مصنوعی جدید ابداع کرده‌اند که می‌تواند تصاویر دستکاری شده از صورت افراد را ردیابی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ فتوشاپ از جمله نرم‌افزارهايي است كه با شهرت بسيار خود موجب شده، كاربراني كه هيچ تخصصي در استفاده از آن ندارند هم با نام آن آشنايي داشته باشند، گاهي اين آشنايي با نام و البته كمي اعتماد به نفس موجب مي‌شود كاربران مبتدي هم دست‌به‌كار شوند و به ويرايش عكس‌هاي مورد علاقه خود با اين نرم‌افزار بپردازند.

يكي از عمده كارهايي كه كاربران را به استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ علاقه‌مند مي‌كند، حذف يك موضوع اضافه از روي تصاوير يا پركردن يك بخش خالي از تصوير و هماهنگ‌كردن آن با بخش‌هاي ديگر است. انجام اين كار براي برخي كاربران حرفه‌اي نيز وقتگير و نيازمند مهارت‌هاي زيادي در استفاده از فتوشاپ است، اما نسخه جديد نرم‌افزار فتوشاپ براي راحتي كاربران قابليتي را در خود جاي داده كه به كمك آن حتي كاربران مبتدي هم مي‌توانند طي چند دقيقه بخش‌هاي اضافه تصوير را حذف يا قسمت‌هاي خالي را با تصوير موجود پر كنند.

امروزه در فضای مجازی شاهد عکس‌های دستکاری شده افرادی هستیم که در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد، در فضاي مجازي گاهي ديده مي‌شود که تصاوير اشخاص سياسي يا شخصيت‌هاي مشهور به انگيزه طنز یا ریختن آبروی شخصی به شکلي تغيير مي‌کنند که هر کسي متوجه غيرواقعي بودن آن نمی‌شود.

به نقل از دیلی میل، محققان شرکت ادوب (Adobe) یک ابزار هوش مصنوعی جدید ابداع کرده‌اند که می‌تواند تصاویر دستکاری شده از صورت افراد را ردیابی کند.

این ابزار می‌تواند هرگونه اصلاحی روی تصاویر که با چشم غیر مسلح قابل بررسی نیست را ردیابی کند. ابزار مذکور به خصوص برای ردیابی و بررسی تصاویر در ویدئوهای دستکاری شده «دیپ فیک» مناسب است.

ویدئوهای دیپ فیک با استفاده از یادگیری عمیقی به طور دیجیتالی کلیپ‌های صوتی جعلی را روی صورت فردی که در حال صحبت است همخوان می‌کنند. در حال حاضر انواع مختلفی از این ویدئوها با سرعت زیادی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است.

ادوب برای ابداع این ابزار با محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا همکاری کرده است. نتیجه این همکاری پژوهشی است که در نشریه new Arxiv paper منتشر شده است.

این ابزار هوش مصنوعی هرگونه استفاده از یکی از ابزار فتوشاپ به نامFace Aware Liquifyرا ردیابی می‌کند. به گفته ادوب این ابزار تغییرات نامحسوسی در صورت فرد ایجاد می‌کند و در نتیجه ردیابی آنان سخت‌تر می‌شود.

با پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی، انتظار می رود به جایی برسیم که همه دروغ‌ها برملا شود و کسی نتواند به راحتی دروغ بگوید یا تصویری را دستکاری کند که به کمک آن بتواند آبروی کسی را بریزد تا دیگران را مورد تحقیر و تهمت قرار دهد. ابزارهای خلاقانه در فتوشاپ باید باعث شود تصویر واقعی یک فرد به صورت زیبایی نشان داده شود نه اینکه مشکلات اخلاقی برای افراد جامعه ایجاد کند، با توجه به فراگیر شدن انتشار محتوای جعلی در فضای مجازی، توسط برنامه فتوشاپ که افراد به راحتی فرا می‌گیرند چنین اقدامی از طرف شرکت ادوب (Adobe) قابل تحسین است.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 78298

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب