خبرگزاری علم و فناوری

با مجلات علمی بیشتر آشنا شوید/ مزایای چاپ مقاله در نشریات علمی داخلی چیست؟

چاپ مقاله در نشریات علمی یکی از ملاک‌های سنجش سطح علمی نخبگان و پژوهشگران می‌باشد، از این حیث اهمیت آشنایی با نشریات علمی داخلی و مزایای چاپ مقاله در این نشریات بر هیچ کسی پوشیده نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ در مجلات علمی در داخل ایران، می‌توان مقاله‌های علمی فارسی را  چاپ کرد. بعضی از مجلات داخلی، ترجمه انگلیسی مقاله‌های فارسی را هم چاپ می‌کنند. گذشته از محتوای علمی مقاله، یکی دیگر از فاکتورهای اساسی سنجش اعتبار مقالات علمی، نوع مجله‌ای است که مقاله در آن چاپ می‌شود. لیست مجلات داخلی برای چاپ مقاله به سه دسته تقسیم می‌شوند: مجلات علمی پژوهشی، مجلات علمی ترویجی و مجلات علمی تخصصی. وزارت علوم براساس معیارهایی که دارد، مجلات را در یکی از این سه نوع مجلات دسته‌بندی می‌کند.

1- مجلات علمی-پژوهشی:

در مجلات علمی پژوهشی، مقاله‌های علمی پژوهشی که نتیجه کاری پژوهشی است چاپ می‌شوند. این مجلات نسبت به مجلات دیگر در داخل کشور در سطح بالایی هستند و در سطح مجلات JCR هستند. به همین دلیل گرفتن اکسپت از این مجلات به مراتب سخت‌تر است. اساتید، دانشگاهیان، دانشجویان و پژوهشگران از مخاطبان این دسته از مجلات هستند. دانشجویان دوره دکتری و اساتیدی که عضو هیئت علمی دانشگاه هستند، برای تقویت رزومه علمی خود، اقدام به دریافت اکسپت و چاپ مقالات پژوهشی خود در مجلات علمی پژوهشی داخلی می‌کنند.

2- مجلات علمی ترویجی:

در مجلات علمی ترویجی، مقاله‌های علمی ترویجی منتشر می‌شود. در واقع مقاله‌های علمی ترویجی، مقاله‌های مروری هستند که در آن دستاوردها و ایده‌های دیگران به طور خلاصه بیان شده است.

3- مجلات علمی تخصصی:

در مجلات علمی تخصصی، مقاله‌های تخصصی چاپ می‌شوند. این مجلات به نهادهای علمی وابسته هستند. این مجلات هیچ‌گونه امتیاز و مجوز علمی از وزارت علوم یا وزارت بهداشت ندارند.

مزایای اکسپت مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

  • داشتن نامه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی مورد تایید وزارت علوم به منزله نخبه بودن پژوهشگر و محقق می‌باشد.
  • معافیت از سربازی برای نخبگانی که اکسپت و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم دارند.
  • در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ کشور، از شرایط اساسی جذب هیئت علمی، داشتن اکسپت و چاپ در نشریات علمی-پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم می‌‍باشد.
  • ارتقاء رتبه برای اعضای هیئت علمی که مقاله اکسپت یا چاپ شده در این نوع مجلات دارند.
  • با داشتن اکسپت و چاپ مقاله در مجلات علمی-پژوهشی موردتایید وزارت علوم می‌توان در رشته‌های علوم انسانی و هنر، بدون کنکور به مصاحبه دعوت شد.

اکسپت مقاله علمی پژوهشی داخلی

دانشجویان و اساتیدی که برای مصاحبه و ارتقاء علمی رزومه خود نیاز به اکسپت مقاله علمی-پژوهشی داخلی دارند می‌توانند مقاله فارسی خود را از طریق مراجعه به بخش نشریات علمی در سایت وزارت علوم به آدرس https://journals.msrt.ir ارسال نمایند تا پس از بررسی توسط کارشناسان موسسه، مجله متناسب با مقاله، پیشنهاد شده و پس از تاییدیه نهایی مجله از طرف شما برای داوری به مجله ارسال گردد.

فرایند چاپ مقاله در مجلات علمی داخلی و خارجی

فرایند چاپ مقاله در این مجلات به این صورت خواهد بود که پس از ارسال مقاله آماده شده به موسسه، متخصصان رشته مربوطه به ارزیابی کیفیت مقاله ارسالی می‌پردازند و در صورت داشتن حداقل استانداردها ادامه کار انجام می‌شود. همچنین مقاله توسط همکاران ما به صورت کامل مطالعه و اصلاحات علمی لازم در آن اعمال می‌گردد تا امکان اکسپت و چاپ آن بالا رود. در نهایت مجلات مورد نظر معرفی شده و فرایند سابمیت و سایر مراحل توسط موسسه انجام می‌گیرد.

زمان انتشار: یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵:۱۹

شناسه خبر: 78434

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب