خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد :

گام نخست طرح خودکفائی دانه‌های روغنی در گرو اعتماد دستگاه اجرایی به دانشگاه

طرح خودکفایی تولید دانه‌های روغنی با بررسی همه جانبه در دانشگاه کشاورزی مازندران پاسخ داد و برای اجرای کامل نیاز به همت و پیگیری مسؤولان اجرایی در مازندران دارد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استفاده از ظرفیت اراضی کشاورزی مازندران به ویژه اراضی شالیزاری نکته مغفول مانده سال‌های طولانی است.

 از طرفی کشت دوم برنج در مازندران زمینه ساز کاهش ذخایر سدهای استان شده و همین موضوع مخاطرات جدی در سال‌های گذشته برای کشاروزی استان داشته است.

مدیریت منابع آبی و از طرفی استفاده بهینه از ظرفیت رطوبت موجود در خاک اراضی شالیزاری و بلااستفاده ماندن زمین‌های کشاورزی پس از اتمام فصل برداشت برنج و از سوی دیگر نیازمندی کشور به دانه‌ها روغنی و از همه مهمتر پتانسیل بسیار بالای مازندران در تولید کلزا مواردی نیست که به راحتی بشود از کنار آن عبور کرد.

طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی پس از اتمام برنج در اراضی دانشگاه کشاورزی ساری مورد آزمایش قرار گرفته و با موفقیت بسیار مناسبی همراه بوده است.

عبدالله درزی نفت‌چالی مدیر امور پژوهشی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری زمینه برگزاری نخستین نشست تخصصی زهکشی در استان مازندران را برگزار کرد.

 در مصاحبه پیش رو آسیب شناسی از وضعیت برگزاری این نشست و اقداماتی که باید انجام شود را مورد واکاوی قرار می‌دهیم.

از این  مسؤول در  ابتدا درخواست کردیم که  ضعف‌ها و چالش‌های پیش روی همایش را تشریح کند:

مسائل مختلفی در نشست مطرح شده است، نخستین مشکلات مربو ط به زهکشی مطرح شده و متخصصین از نقاط مختلف کشور در این ارتباط صحبت و تبادل نظر کردند.

معاون وزیر، نمایندگان مجلس، رئیس سازمان کشاورزی صحبت‌های خوبی مطرح کردند.

چالش‌های ساختاری و سازمانی و چالش‌های اجرایی در این همایش مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در گذشته نقص‌های در اجرای مدیریت منابع آبی وجود داشته اما در حال حاضر مدیران سازمان به خوبی متوجه هستند که نیاز داریم که اراضی بلااستفاده شالیزاری استان مازندران به سمت کشت سالانه و بهره‌برداری دائمی از اراضی انجام شود.

در نهایت مدیران و شرکت کنندگان در این همایش به جمع بندی مناسبی رسیده و در بیانیه نهایی برای دست یابی به امنیت غذایی و تولید پایدار و بر اینکه برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم نیاز داریم که شالیزاری استان که مشکل غرق آبی و ماندابی دارند به چرخه تولید برگردانیم.

راه برون رفت از این چالش‌ها بحث زهکشی زیر زمینی و لایروبی نهرهای سنتی مطرح شده و در این زمینه بحث زهکشی زمینی در دستور کار قرار گیرد.

وی یادآور شد: مقرر شد که پیگیری لازم در سطح مجلس و دولت انجام شده و بتوانیم در آینده به نقطه مناسبی برسیم.

آیا مسؤولان اجرای در این جلسه زمان بندی مشخصی برای اجرای این طرح ارائه کردند؟

درزی: پیگیری برای اجرای این طرح با رئیس سازمان جهاد کشاورزی  و مسؤول آب و خاک بوده اما از نظر زمان بندی باید مطالعه دقیق تر از نظر جنبه‌های اجتماعی انجام دهند و نتایج پایلوت دانشگاه در سطح کلی‌تر اجرای کرده تا به نتایج مناسب‌تر برسند و  نسخه نهایی به صورت کامل اجرا شود.

با توجه به مسائل مطرح شده آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که این طرح طی 10 سال آِینده انجام شود؟

درزی: با توجه به تفکر و شتابی که در حال حاضر وجود دارد، امید داریم که سریعتر به نتیجه برسیم، اما همیشه اقدامات اجرای تا حدودی تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار می‌گیرد و جابجائی‌های سیاسی گاهی به ضرر مسائل کلان در حوزه‌های مختلف می‌شود.

آیا امکان واگذاری این طرح به کشاورزان وجود دارد؟

درزی: اجرای کردن این اقدام توسط خود کشاورزی شاید تا حدودی امکان پذیر نباشد، اما منافع اجرای این طرح قطع به یقین به کشاورز بر می‌گردد، دولت باید در این زمینه ورود پیدا کند.

 

چرا کشت کلزا را انتخاب کردید؟

یکی از نیازهای اساسی کشور در حال حاضر دانه‌های روغنی است و اگر ما بتوانیم زمینه کشت کلزا را فراهم کنیم در خودکفایی دانه‌های روغنی موثر واقع می‌شویم و زمینه کاهش واردات ما را فراهم می‌کند.

اگر به این نتیجه برسیم که این اقدام در دستور کار قرار گیرد به نفع مجموعه جهاد کشاورزی و خود استان مازندران است.

مسؤولان در نخستین همایش زهکشی اراضی شالیزاری استان مازندران چه مطالبی را مطرح کردند؟

 تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی در ادامه افزود: با توجه به خشکسالی ها و بی آبی ها در برخی مناطق و پرآبی ها و ماندابی ها در مناطق دیگر لازم است به زهکشی اراضی توجه ویژه ای شود.

 

وی با بیان اینکه استفاده از فناوری زهکشی بیش از ۹ هزار سال قدمت دارد گفت: تکنیک های اولیه زهکشی در مازندران نیز سابقه ۳۰۰ ساله دارد ولی نتوانستیم از این تجربه تاریخی  به خوبی بهره گیری کنیم.

 

دکتر تیموری با اظهار اینکه شش ماه از سال نمی توانیم از اراضی استفاده کنیم اظهار داشت: عدم استفاده از زهکشی آسیب های جدی درپی داشته است و ماندابی را در طول سال افزایش داده است .

اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرگونه برنامه ریزی برای آب بدون در نظر گرفتن خاک غیر عقلانی است.

 

وی با بیان اینکه  با عملیاتی شدن این طرح حدود ۲۵۰ هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری استان‌های شمالی زیر کشت دوم دانه روغنی کلزا می‌رود اظهار داشت: با توجه به قیمت دانه روغنی کلزا در بازار جهانی و نیاز ۸۰ درصدی به واردات، گفت که با کلزاکاری به عنوان کشت دوم در استان‌های شمالی طی ۲ تا سه سال هزینه اجرای زهشکی در شمال بازگشت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۳۰ هکتار از اراضی‌ها تجهیز شد اما تجهیز یکپارچه سازی اراضی چون نقطه‌ای و در مکان‌های مختلف متفاوت صورت گرفته است و به دلیل عدم زهکشی اصولی و اساسی و همچنین نقطه‌ای و منطقه‌ای که خروجی آب ندارد عملاً به اهداف اصلی که همان رونق کشت دوم است، نخواهیم رسید.

حمایت پر و پاقرص مسؤول جهاد کشاورزی

مهندس شهیدی فر با بیان اینکه عموماً به دلیل وجود اراضی شالیزاری در شمال کشور بلافاصله کشت دوم شالی مطرح می‌شود اظهار داشت: کشت غیر از شالی مانند کشت دانه‌های روغنی، علوفه و مخصوصاً دانه‌های روغنی مانند کلزا که هم تأمین کننده علوفه دام و طیور و هم در موضوع دانه‌های روغنی می‌تواند کمک کند.

 

رئیس  سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه زهکشی اراضی مازندران و شمال کشور از نظر عملکرد، کمیت و کیفیت در محصولات اصلی و کشت اول چه در محصولات زراعی و چه در محصولات باغی موجب افزایش عملکرد می‌شود افزود: با زهکشی می‌توان کشت محصولات تولیدی مازندران، اقتصاد، اشتغال و صادرات را افزایش داد که در کاهش وابستگی و واردات اثرگذاری بسیار مؤثری دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان مازندران با توجه به اشتیاقی که متولیان استانی برای استفاده از ظرفیت کشاورزی مازندران از خودشان نشان دادند انتظار است که این طرح به صورت جدی‌تر در استان پیگیری شود.

اما تجربه تاریخی اجرای طرح‌های کلان در مازندران می‌گوید که تا عملیاتی شدن آن با توجه به اینکه اعتبار هم نیاز است شاید یک دهه وقت نیاز باشد.

پیگیری از مسؤولان جهاد کشاورزی و سایر متولیان استانی در دستور کار خبرنگار علم و فناوری قرار دارد.

كلزا يكي از گياهان روغني است كه دانه آن حاوي ۴۵-۴۰ درصد روغن و ۳۵-۲۵ درصد پروتئين مي باشد.

روغن كلزا بدليل تركيب مناسب اسيدهاي چرب غير اشباع و درصد پايين اسيدهاي چرب اشباع همانند زيتون جزء با كيفيت ترين روغن‌هاي خوراكي است.

مازندران ۲۵۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که با کشت این محصول بخش قابل توجهی از نیازمندی‌های کشور به این محصول را تامین می‌کند

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 78441

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب