علم و فناوری گزارش می‎دهد:

ترامپ بابت عدم شلیک به کدام هواپیما از ایران قدردانی کرد؟ / قفل موشک های ایران بر سینه خدای دریاهای امریکا + عکس و فیلم

هواپیما P- ۸ پوسایدن یک هواپیمای گشت دریایی است که در سال ۲۰۱۳ وارد خدمت نیروی دریایی امریکا شد. پوسایدن به منظور انجام ماموریت های گشت دریایی، نظارت، شنایی و جمع آوری اطلاعات طراحی و تولید شده و این هواپیما جایگزین نسخه قدیمی تر خود یعنی هواپیمای P- ۳ اوریون شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ سردار سرتیپ امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضا سپاه پاسداران روز جمعه در جمع خبرنگاران با عنوان این که یک فروند هواپیمای P-8 نیروی دریایی امریکا در تیررس پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسدارن قرار داشته است، گفت: آمریکایی ها به اخطارهای ما توجه نکردند ضمن اینکه در همان لحظه ای که این هواپیما رهگیری شد، هواپیمای جاسوسی دیگری با نام P-8 نیز در نزدیکی آن در حال پرواز بود که حدود ٣٥ نفر سرنشین دارد؛ می توانستیم آن را سرنگون کنیم اما این کار را نکردیم.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه با تائید صحبت سردار حاجی زاده گفت: ایران زمانی که پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد با ساقط نکردن هواپیمایی که سرنشین داشت بسیار هوشمندانه عمل کرد و ما از این اقدام آنها قدردانی می‌کنیم. در این هواپیما 38 نفر وجود داشت و آنها این هواپیما را در دید خود داشتند اما آن را سرنگون نکردند. من فکر می‌کنم که این تصمیم بسیار هوشمندانه‌ای بود. 
هواپیما P-8 پوسایدن یک هواپیمای گشت دریایی است که در سال 2013 وارد خدمت نیروی دریایی امریکا شد. پوسایدن بر پایه هواپیمای بوئینگ 737-800ERX ساخته شده است و قابلیت انجام انواع ماموریت های گشت دریایی را دارا می‎باشد. برای اینکه پلتفرم 737 برای تبدیل به هواپیمای گشت دریایی تبدیل شود، بدنه و استراکچر سازه کاملا تقویت شده و هردو موتور ژنراتور 180 کیلوواتی مجهز شده است.

 

نمای دهلیز داخلی مهمات و تجهیزات


رها سازی اژدر MK-۵۴ از هواپیمای P-۸ پوسایدن


همچین 2 موتور CFM56-7 با توان رانش 54000Ibf می‎توانند این هواپیما را با 85820 کیلوگرم در حداکثر وزن از روی زمین بلند کرده و با سرعت 907 کیلومتر بر ساعت تا 2500 کیلومتری مقصد خود در حالت فول لود منتقل کند.
در بخش کابین این هواپیما 5 نفر خدمه جهت انجام ماموریت با استفاده از 2 مانیتور و پنل مخصوص خود بر روی سیستم‎های این هواپیما نظارت میکنند. پوسایدن از یک رادار APY-10 چند حالته که در قسمت دماغه نصب شده است بهره می‎برد. این رادار قابلیت نقشه برداری 3بعدی را بر روی سطح آب برای خدمه فراهم کرده و میتوانند تا برد 300 کیلومتر بر روی سطح آب تجسس کند. همچنین سیستم هشدار دهنده فروسرخ AN/AAR-54 نزدیک شدن موشک‎های فروسرخ را به این هواپیما اطلاع می‎دهد و با نزدیک شدن موشک‎های فروسرخ سیستم اخلالگر فروسرخ AAQ-24 برای ایجاد جمینگ و فریب موشک های فروسرخ  مورد استفاده قرار می‎گیرد.
پوسایدن توان استفاده از جنگ الکترونیک را با استفاده از سیستم AN/ALQ-213 دارد که این سامانه بصورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری فرکانس های جنگ الکترونیک دشمن را انجام می‏دهد.
همچنین سیستم AN/ALQ-240 امکان مدیریت هشدار های زودهنگام که توسط بقیه سیستم ها ثبت شده را به فرمانده داده و تهدیدات هواپیما را اولویت بندی می‎کند.
سیستم الکترواپتیکال حرارتی MX-20HD این امکان را ایجاد میکند تا پوسایدن اقدام به تصویربرداری مدار بسته حرارتی سنل سوم کرده و در صورت نیاز عمل نشانه گزاری لیزری را نیز انجام دهد.

 


محل قرار گیری سامانه AN/AAQ-24


پنل نظارت و بررسی


سیستم الکترواپتیکا حرارتی نسل سوم MX-20HD


سیستم هشدار دهنده فروسرخ AN/AAR-54


پوسایدن می‏تواند تسلیحاتی از جمله موشک های AGM-84 اسلم، AGM-84 هارپون و اژدر Mark 54 و همچنین انواع مین های دریایی، سونار و تجهیزات شناسایی زیردریایی را با خود حمل کند.
اما منحصر به فردترین ویژگی پوسایدن سیستم ارتباطی این هواپیما است که با استفاده از لینک 11 و لینک 16 می‎تواند اطلاعات را برای هر واحدی در ارتش امریکا ارسال کند و دیتای جمع آوری شده را در اختیار ناوها، بالگردها، زیردریایی ها و ستادهای فرماندهی قرار دهد. پوسایدن منحصرا قابلیت انجام عملیات به همراه پهپاد را دارد و می‎تواند پهپاد را از داخل هواپیما هدایت و اطلاعات جمع آوری شده را به سرعت در اختیار باقی یکان ها قرار دهد.


۲ تیر موشک ضد کشتی هارپون بر روی پایلون های خارجی این هواپیما

زمان انتشار: دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷:۰۶

شناسه خبر: 78442

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب