رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران مطرح کرد:

نانوایی‌ها دروازه ورود به بیماری فشار خون

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: ۵۰ درصد دلیل ابتلا به فشار خون به دلیل افزایش مصرف نمک در نانوایی‌ها است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران سیدعباس موسوی صبح امروز در جمع خبرنگاران استان مازندران اظهار کرد: با کاهش مصرف نمک در جهان زمینه جلوگیری از مرگ و دو نیم میلیون نفر در سال گرفته می‌شود.

وی با اعلام اینکه مصرف نمک یکی از مهمترین مشکلات برای ابتلا به فشار خون است، گفت: در کشور نانوایی‌ها دروازه ورود به فشار خون تلقی می‌شود و بیش از 50 درصد دلیل ابتلا به فشار خون نانوایی‌ها و مصرف بالای نمک در تولید نان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه در فشار خون مطالعات مختلف نشان داده است که درمان دارویی عوارض مرگ و میر را کاهش می‌دهد، گفت: پس از شناسایی تاکید بر درمان در دستور کار است که در استان مازندران از ظرفیت پزشک خانواده شهری برای کنترل و درمان این بیماری فراهم شده است.

وی درباره  میزان مصرف نمک در بین افراد زیر پنجاه سال، گفت: برای این افراد  یک قاشق چایخوری در شبانه روز کفایت می کند و افراد بالای پنجاه سال سه گرم بیشتر نباید نمک مصرف کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطر نشان کرد: مصرف نمک متناسب با افزایش سن باید کاهش یابد و یکی از مهمترین نقاطی که مردم نمک مصرف می کنند.

موسوی با اشاره به تغییر سبک زندگی که در کشور به وجود آمده است، گفت: مصرف رژیم غذایی پرکالری و پرچرب یکی از مهمترین عوامل دلیل فشار خون است.

وی یادآور شد: کاهش تحرک و عدم تمایل افراد به ورزش و نبود زیر ساخت‌ها هم یکی از دلائل ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به این سؤوال خبرنگار علم و فناوری مازندران که آیا فشار خون درمان دارد،گفت: درمان های خوبی داروهای فشار خون در دسته صورت گرفته است و به نسبت به داروهای قدیم کم عارضه‌تر است چه نوع درمان و چه دارویی انتخاب شود مربوط به متخصصان است.

وی با اعلام اینکه ورزش و کنترل وزن تا حدودی زمینه کنترل فشار خون را فراهم می‌کند، گفت: در این حیطه نیاز به فرهنگ سازی داریم.

موسوی یادآور شد: افراد با کنترل زیر فاکتورها کاهش مصرف نمک توجه به ورزش و خواب مناسب یکی از مهمترین دلائل کنترل فشار خون است، مشکل خواب در حال حاضر مشکل فراگیر است.

وی در پایان گفت: خواب 6 تا 9 ساعت بستگی به سن افراد باید مورد توجه قرار گیرد، بچه‌های مدرسه‌ای نیاز به 14 ساعت خواب دارند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰:۴۶

شناسه خبر: 78450

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب