تولید «ماست‌ پروبیوتیک تراریخته» که به درمان دیبات کمک می‌کند

در این پروژه محققان گونه‌ای از باکتری به نام Lactobacillus gasseri را به طور ژنتیکی دستکاری کردند. این باکتری در ماست‌های پروبیوتیک دیده می‌شود. در این دستکاری ژنتیکی محققان ژن تولید انسولین انسانی را به ژنوم باکتری منتقل کردند. آزمایش‌ها بر روی موش‌ نشان داد که استفاده از این باکتری‌ها سلول‌های روده ای را به گونه‌ای القاء می‌کنند که آنها مانند سلول‌های پانکراسی اقدام به تولید انسولین می‌کنند.

محققان میکروب‌های موجود در ماست‌های پروبیوتیک را طوری دچار دستکاری ژنتیکی کرده‌اند که در بدن انسان سلول‌های روده را برای تولید انسولین القاء کنند. تحت چنین شرایطی افراد دیابتی با مصرف این لبنیات قادر خواهند بود انسولین مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ام‌اس‌ان، در این مطالعه بیش از ۳۰ کودک که به طور ژنتیکی از دیابت وابسته به انسولین رنج می‌بردند، مورد بررسی قرار گرفتند. این بررسی‌ها نشان داد وجود یک گونه نامعمول از بکتری روده منجر به ابتلا آنها به این بیماری شده است.

ماست پروبیوتیک تراریخته که دیابت را درمان می‌کند

محققان در بیمارستان ماساچوست در بوستون دریافتند که این کودکان نسبت به سایرین تعداد کمتری باکتری در روده خود دارند. به لحاظ آماری نشان داده شد که میکروبیوم روده آنها حدود ۲۵ درصد نسبت به هم‌ سن و سالانشان کمتر است. در سویی دیگر باکتری هایی که آغازگر واکنش‌های التهابی روده هستند در این افراد بیشتر بودند.

در این پروژه محققان گونه‌ای از باکتری به نام Lactobacillus gasseri  را به طور ژنتیکی دستکاری کردند. این باکتری در ماست‌های پروبیوتیک دیده می‌شود. در این دستکاری ژنتیکی محققان ژن تولید انسولین انسانی را به ژنوم باکتری منتقل کردند. آزمایش‌ها بر روی موش‌ نشان داد که استفاده از این باکتری‌ها سلول‌های روده ای را به گونه‌ای القاء می‌کنند که آنها مانند سلول‌های پانکراسی اقدام به تولید انسولین می‌کنند.

هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد. همچنین هدف از درمان این است که قند خون را تا حدامکان به میزان طبیعی (۱۰۰–۷۰ میلی‌گرم در دسی لیتر) نزدیک کنیم، به این ترتیب پیشرفت عوارض درازمدت دیابت که نتیجه آسیب رسیدن به بعضی از اعضای بدن است، کند یا متوقف می‌شود وشخص می‌تواند به زندگی عادی وطبیعی خود ادامه دهد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵:۰۸

شناسه خبر: 78591

مطالب مرتبط :
ماست و سرطان

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

تاثیر ماست در پیش گیری از ابتلا به سرطان

برای برخورداری از زندگی سالم لازم است که از مواد غذایی سالم استفاده شود تا سلامت افراد به خطر نیفتد، ماست طبیعی یکی از موادی است که می تواند از ابتلاء به سرطان جلوگیری کرده و در تغییرات سبک زندگی نقش بسیار مفیدی را داشته باشد، بطوریکه افرادی که بیشترین میزان مصرف ماست را دارند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف ماست را دارند خطر ابتلا ۳۳ درصد کمتر است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب