رتبه بندی ۲۰۱۹ دانشگاه های جهان/ آکسفورد همچنان در صدر خبرگزاری علم و فناوری - رتبه بندی ۲۰۱۹ دانشگاه های جهان/ آکسفورد همچنان در صدر
خبر گزاری علم و فناوری گزارش می دهد:

رتبه بندی ۲۰۱۹ دانشگاه های جهان/ آکسفورد همچنان در صدر

رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ با ۱۳ معیار انجام گرفت که برخی از دانشگاه های ایران نیز در این میان به چشم می خورند

 

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از استان زنجان به نقل از THE رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال  2019 اعلام شد که این رتبه بندی شامل بیش از 1250 دانشگاه است که این بزرگترین جدول لیگ های بین المللی است.

 

معیار رتبه بندی دانشگاه ها

 

این رده بندی عملکرد جهانی دانشگاه ها را برای قضاوت دانشگاه های تحقیقاتی در همه ماموریت های اصلی خود از جمله: تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی بررسی کرده است. این رده بندی از 13  شاخص عملکرد با دقت کالیبراسیون بالا استفاده کرده است تا مقادیر جامع تر و متعادل تر را که دانش آموزان، دانشگاهیان، رهبران دانشگاه ها، صنعت و دولت ها دارند، ارائه دهد. محاسبه رتبه بندی در سال 2019 توسط شرکت خدمات حرفه ای PricewaterhouseCoopers (PwC) مورد ارزیابی قرار گرفته است، و این تنها رتبه بندی دانشگاه های جهانی است که به بررسی کامل و مستقل این طبیعت می پردازد.

در فهرست امسال رده بندی دانشگاه های دنیا همچنان دانشگاه آکسفورد با کسب 96.0 امتیاز جایگاه اول خود را حفظ کرده است و دانشگاه کمبریج نیز با کسب 94.8 همچنان در رده دوم دانشگاه های برتر قرار دارند و دانشگاه استنفورد نیز در رده سوم این رده بندی قرار گرفته است.

دانشگاه ییل تنها تازه وارد 10 ساله است که از 12 جایگاه اول در رتبه هشتم قرار دارد و در همین حال، ETH Zurich در سوئیس از این گروه نخبه خارج شده است و جایگاه 10 تا 11خود را از دست داده است.

 

بررسی دانشگاه های آسیا در رتبه بندی

 

دانشگاه Tsinghua در حال حاضر برترین دانشگاه در آسیا است که پس از افزایش جایگاه هشت پله ای به مکان 22 رسیده است. این دانشگاه اولین موسسه چینی منتسب به قاره آسیاست که تحت روش شناسی فعلی از سال 2011 شروع به فعالیت کرده است. در طول سال گذشته، Tsinghua به بهبود استنادات خود، افزایش درآمد نهادی خود و چشم انداز بین المللی خود را افزایش داده است، با تعداد بیشتری از کارکنان بین المللی، دانش آموزان و انتشارات همکاری شده است. به طور کلی چین جایگاه خود در بین دانشگاه های جهان را افزایش داده است و در حال بالا رفتن از رتبه بندی رتبه دانشگاه های عالی رتبه از نظر این رتبه بندی است.

در دیگر نقاط آسیا، ژاپن دومین کشوری است که امتیاز بالایی در بین دانشگاه های دنیا دارد. به طور کلی 86 کشور از جمله عراق، جامائیکا، نپال، تانزانیا و قزاقستان برای اولین بار نمایندگی دارند.

 

دانشگاه های برتر ایران

 

 دانشگاه های برتر ایران هم در این رده بندی مشخص شدند که دانشگاه اول ایران، دانشگاه نوشیروانی بابل با کسب 41.7 امتیاز در بین 351-400 دانشگاه های دنیا می باشد، دانشگاه امیر کبیر تهران نیز با کسب 33.5 امتیازدر رده دوم و دانشگاه کاشان نیز با کسب 33.5 امتیاز در رده سوم و در جمع 501-600 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند.

بعد از این دانشگاه ها به ترتیب دانشگاه های علم و صنعت، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه مشهد، دانشگاه شریف، دانشگاه شیراز، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران، دانشگاه  علوم پزشکی تهران، دانشگاه شهید مدنی تبریز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه گیلان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، دانشگاه مازندران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه بیرجند، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه با هنر کرمان، دانشگاه زنجان، دانشگاه ارومیه و دانشگاه یزد در رده های بعدی قرار گرفتند.

منبع: 

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2019/young-university-rankings#!/page/0/length/25/locations/IR/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴:۴۳

شناسه خبر: 78607

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب