خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

ساماندهی نخبگان بازار احساس نیاز روز کشور/نخبگان بازار حامیان جدی طرح رونق تولید در کشور

فعالیت نخبگانی کشور به صورت فراگیر در بین همه اقشار وجود دارد، افراد فرهیخته و کاربلدی در بازار کشور وجود دارند که در صورت توجه و ساماندهی آنها پشتوانه مناسبی برای تولید و کسب و کار در کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، چند سالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران مباحث اقتصادی مقاومتی و تامین نیازمندی‌های کشور با اتکا به تولیدات داخل را مورد توجه قرار داده و به مسؤولان اجرای کشور توصیه می‌کند که از ظرفیت و توان داخلی برای رفع نیازمندی‌های کشور استفاده کند.

در همین ارتباط به صورت کلی عزمی جدی در کشور در بین عامه مردم ایجاد شده که کمک کار کشور برای رسیدن به اهداف از پیش تعین شده باشند.

حمایت‌های رهبر انقلاب اسلامی ایران از تولیدات ملی و توجه به حوزه اقتصاد در داخل کشور تحرک اساسی در بین اقشار مختلف جامعه برای بروز خلاقیت‌ها ایجاد کرده است و قشر بازار جامعه هم از این قاعده مستثنی نیست.

نکته اساسی در ارتباط با نخبه‌ها اینکه فعالیت نخبگانی به صورت سازمان یافته و در غالب شرکت‌های دانش بنیان در کشور در حال شکل گیری است و هر فرد توانمند در رشته و زمینه کاری خودش تلاش می‌کند به صورت سازمان یافته برای توسعه کسب و کار و رونق اقتصادی ورود پیدا کند به همین دلیل در کشور با توسعه فعالیت نخبگانی به صورت سازمان یافته مواجه هستیم.

اساسا عده‌ای تلاش دارند که فعالیت نخبگانی را در کشور محدود کرده و تنها افرادی که در رشته‌های علمی خاص موفق بودند را نخبه بنامند اما چند سالی است که تعریف نخبه در کشور تغییر کرده است.

 هر فردی که بتواند در حوزه کاری خویش زمینه رونق اقتصادی، کشاورزی، اجتماعی، فرهنگی و تولیدی ایجاد کند نخبه بوده و متناسب با فعالیتی که دارد به درجه نخبگی می‌رسد.

در حال حاضر با تعاریف خاصی از نخبه در کشور تحت عناون نخبه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تولیدی مواجه هستیم.

یکی از اقدامات اساسی که در کشور انجام شده آسیب شناسی منطقه‌ای نسبت به نیازهای موجود و برنامه‌ریزی برای رفع آن و حل مشکلات کشور به صورت منطقه‌ای توسط نخبگان هر منطقه که همین موضوع زمینه بروز خلاقیت‌های متعدد در کشور را فراهم کرده است.

حساسیت‌های زیست محیطی در استان مازندران به صورت جدی زیاد بوده و تلاش‌های زیادی نخبگانی در استان برای رفع این نیازمندی‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

اساسا در چند سال اخیر فعالیت نخبگانی متناسب با نیازهای کشور رشد کرده و همه تلاش نخبگان در جهت رفع نیازمندی‌های‌های کشور رشد کرده است و در حوزه اقتصادی هم شاهد رشد و فعالیت نخبگان در سطوح مختلف بودیم.

نخبگان بازاری گنج پنهان رونق تولید در کشور 

عباس رویان مسؤول کانون کارآفرینان استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری در ارتباط با لزوم فعالیت نخبگانی در سطح بازار و سابقه آن در کشور اظهار کرد: نخبه‌ پروری در بازار نظام اسلامی از دوران انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است، بازاریان از بدو ورود کشور به انقلاب در کنار رهبر انقلاب حضور داشتند در دوران دفاع مقدس نقش به سزائی داشته و در حال حاضر هم یکی از ارکان اصلی اقتصادی کشور به حساب می‌آیند.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر هم بازار زمینه توسعه اقتصاد کشور را فراهم می‌کند، یادآور شد: در حال حاضر بازاریان نقش بسیار برجسته‌ای دارند، در سال رونق تولید نیاز به حمایت بازاریان داریم.

رویان اضافه کرد: بازار نخبه زمینه رونق تولید در کشور را به جهت خرید از تولید کنندگان برتر را در دستور کار خویش قرار می‌دهد.

مسؤول کانون کارآفرینان مازندران اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل عدم شناخت کافی از وضعیت فعلی کشور توسط برخی افراد سودجو شاهد گسترش بازار خارجی هستیم، نخبه اقتصادی و بازار حساسیت اقتصادی کشور را درک کرده و در جهت حمایت از تولید داخلی اقدام به عرضه کالای تولیدی در کشور می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر به دلیل عدم ساماندهی نخبگان بازار شاهد رونق کالای تولیدی خارجی در بازار هستیم که این موضوع زمینه کسادی تولید را فراهم می‌کند.

رویان در واکنش به این سؤوال که ساختار اساسی و سازمانی نخبگانی در بازار وجود ندارد، آیا نیاز نیست که بازار به این سمت و سو سوق پیدا کند، گفت: اتاق اصناف در سطح کشور فعال است اما ضعف‌های در حوزه مدیریت بازار به دلیل عدم توجه به مباحث نخبگانی مشاهده می‌شود.

به صورت کلی نخبگان در بازار چندان شناخته شده نیستند،فعالیت بسیاری از نخبگان بازار به صورت جسته و گریخته و هدفمند نبوده و همین موضوع باعث می‌شود که نخبگان در بازار چندان دیده نشوند.

طرح ساماندهی و شناسایی نخبگان بازاری در کشور پیگیری شود

داریوش حیدری کارشناس آی‌تی و یکی از نخبگان سطح بازار در ساری معتقد است که نخبه در بازار کشور وجود دارد و تعداد آنها بسیار زیاد است اما به دلیل عدم انسجام در شناسایی و هدایت آنها تا فعالیت‌های آنها در حد خرید و فروش خلاصه می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: نخبه‌های بازار اطلاعات کافی از وضعیت بازار در سطح جهان دارد و برخی مواقع شاهد هستیم که فعالیت مشابه بازارهای خارجی در بین اندک کاسبان دیده می‌شود.

حیدری با اعلام اینکه فعالیت نخبگان به صورت محدود و بسته به اشخاص هست و همین موضوع زمینه ناشناخته ماندن این قشر را فراهم کرده است، افزود: اگر بتوانیم زمینه شناسایی این قشر و آموزش لازم به آنها فراهم شود می‌توانیم نقش اساسی در جهت رونق تولید کشور ایفا کنیم.

وی با اعلام اینکه بنیاد نخبگان، اتاق بازرگانی، مدیران اتاق اصناف و مدیران بورس نقش اساسی در توسعه فعالیت نخبگان در سطح بازار دارند، گفت: منابع انسانی بسیاری قوی در سطح بازار کشور وجود دارد که در حال حاضر ناشناخته مانده‌اند.

این کارشناس آی‌تی در ارتباط با تاثیر فعالیت نخبگانی در سطح بازار کشور،بیان کرد: سرعت تصمیم گیری در عرضه کالاها متناسب با نیاز بازار و تولید داخل، هدایت تولید کنندگان به سمت نیازهای مردمی از جمله خدمات مناسبی است که نخبه‌های بازار می‌توانند در این حوزه ایفا کنند.

وی یادآور شد: نخبگان بازار به راحتی می‌توانند از چالش‌های عبور کرده و زمینه رونق تولید را فراهم کنند.

حیدری در ارتباط با مشخصات افراد موفق در بازار یادآور شد: بارها و بارها شاهد تصمیمات هوشمندانه توسط نخبگان در سطح بازار کشور بودیم و این روند در بحران‌ها و سختی‌ها به خوبی نمایان است، اما ضعف‌های هم وجود دارد.

وی در ارتباط با ساماندهی نخبگان در سطح بازار کشور، افزود: مراجع تصمیم گیرنده در این حوزه باید به صورت جدی به فکر ساماندهی افراد شاخص در سطح بازار کشور باشند،ارکان دولتی و بنگاه‌های فعال اقتصادی در بازار نیاز به حمایت دارند.

بستر سازی نخبگان زمینه رونق تولید در کشور 

به نظر می‌رسد که فعالیت نخبگانی در کشور فعالیت شده و در هر قشری شاهد توسعه و فعالیت نخبگانی هستیم، بازار و فعالیت آنها هم از این قاعده مستثنی نیست ولی برای شناسایی و توسعه فعالیت نخبگان در بازار نیاز به ساز و کارهای خاصی است که بستر سازی باید توسط متولیان واحدهای صنفی انجام شود و افراد برجسته و فعال این قشر بتوانند کارکردهای علمی خویش را به صورت جدی عملیاتی کنند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 78620

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب