دانشمندان اطلاعات «ویکیپدیا» را بر روی رشته‌های DNA ذخیره کردند

ذخیره کردن اطلاعات ویکی‌پدیا بر روی دی‌ان‌ای توسط دستگاهی به نام «دی‌ان‌ای‌ رایتر» انجام شده است. البته به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها بتوانیم این دستگاه را به کامپیوترهای خانگی خود وصل کنیم، اما کمپانی «کاتالوگ» باور دارد که برای برخی از مشتریانش که به آرشیوهای داده احتیاج دارد، ذخیره‌سازی بر روی ملکول‌های DNA می تواند راه حل ایمنی باشد.

استارتاپی به نام «کاتالوگ» موفق شده است ۱۶ گیگابایت از اطلاعات ویکیپدیای انگلیسی را در رشته‌های دی‌ان‌ای ذخیره کند. این کمپانی ادعا می‌کند که پایداری این ملکول‌های زیستی به مراتب از تمامی ابزارهای ذخیره‌سازی اطلاعات کامپیوتری که تاکنون در اختیار داشته‌ایم بیشتر بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از سی‌نت، تکنولوژی ذخیره‌سازی در حال عبور از اطلاعات کامپیوتری از سیم‌ها، مگنت‌ها، دیسک‌های سخت و تراشه‌های حافظه است. به نظر می‌رسد قدم بعدی استفاده از ملکول‌های وراثتی حیات بر روی سیاره سرخ است: DNA

دی‌ان‌ای آینده ذخیره‌سازی اطلاعات در کامپیوتر خواهد بود

ذخیره کردن اطلاعات ویکی‌پدیا بر روی دی‌ان‌ای توسط دستگاهی به نام «دی‌ان‌ای‌ رایتر» انجام شده است. البته به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها بتوانیم این دستگاه را به کامپیوترهای خانگی خود وصل کنیم، اما کمپانی «کاتالوگ» باور دارد که برای برخی از مشتریانش که به آرشیوهای داده احتیاج دارد، ذخیره‌سازی بر روی ملکول‌های DNA می تواند راه حل ایمنی باشد.

این کمپانی در یک بیانیه آورده است: «ما با سازمان‌های دولتی، پروژه‌های علمی کلان بین‌المللی که با حجم عظیمی از داده‌ها سر و کار دارند، کارخانه های نفت و گاز و در نهایت شرکت‌های رسانه‌ای، سرگرمی، مالی و صنعتی دراین رابطه رایزنی کرده‌ایم.» همچنین لازم به ذکر است که ایلان ماسک، مالک تسلا و اسپیس‌ایکس یکی از مشتریان پر و پا قرص این تکنولوژی است.

دی‌ان‌ای مولکولی است که دستورهای ژنتیکی مورد استفاده در توسعه و عملکرد تمام موجودات زندهٔ شناخته شده و بسیاری از ویروس‌ها را کدگذاری می‌کند. دی ان ای اسید نوکلئیکی است که شامل پروتئین و کربوهیدرات‌هاست. اسیدهای نوکلئیک از سه ماکرو مولکول اصلی تشکیل شده که برای زندگی همهٔ گونه‌های شناخته شده ضروری می‌باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 78642

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب