شاید تاکنون نمی‌دانستید؛

ورزش غیرمنظم نیز عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

محققان ژنی را در موش‌ها یافتند که توسط دوره‌های کوتاه ورزشی فعال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ دانشمندان عصب‌شناسی که با موش‌ها سر و کار دارند دریافتند اندکی تمرین مستقیما عملکرد ژنی که ارتباطات میان نورون‌ها در هیپوکامپ بهبود می‌بخشد را افزایش می‌دهد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که با یادگیری و حافظه ارتباط دارد.

یکی از محققان در این ارتباط گفت: «تمرین کردن هزینه‌ چندانی نداشته و نیازی نیست شما روزانه ۱۶ کیلومتر به دوندگی بپردازید».

تحقیقات قبلی در این زمینه نشان داده است که ورزش منظم سلامتی کلی مغز را افزایش می‌دهد. هرچند برشمردن مزایای کلی ورزش برای قلب، کبد و ماهیچه‌ها سخت است. به عنوان مثال قلب سالم به کل بدن و همچنین مغز اکسیژن‌رسانی می‎کند.

وی افزود: «تقریبا تمامی تحقیقات پیشین بر ورزش منظم متمرکز بوده‌اند؛ به عنوان دانشمندان عصب‌شناسی تیم ما قصد داشت مزیت بخصوص ورزش برای مغز را دریابد».

بنابراین محققان تحقیقی را طراحی کردند که در آن پاسخ مغز موش‌ها به ورزش‌های منظم و همچنین موش‌های دارای ورزش نامنظم بررسی شد. نتایج این تحقیق نشان داد افزایش کوتاه مدت ورزش یعنی یک بار بازی بسکتبال در هفته و یا ۴۰۰۰ گام پیاده‌روی باعث افزایش سیناپس‌های هیپوکامپ گردید. دانشمندان کشف اساسی را با تحلیل ژن‌هایی انجام دادند که در نورون‌های تکی فعال‌شده طی ورزش افزایش یافت.

یک ژن خاص آزاد شد که Mtss1L نام داشت. این ژن در مقیاس کلان توسط تحقیقات قبلی در مغز نادیده گرفته شد. این ژن پروتئینی را به رمز در می‌آورد که عامل انعطاف پوسته سلول‌ها است. محققان دریافتند زمانی که این ژن توسط ورزش فعال می‌شود، رشد اندک نورون‌ها در ستون فقرات – محلی که در آن سیناپس‌ها شکل می‌گیرند – را افزایش می‌دهد.

این تحقیق نشان داد افزایش اندک ورزش به منظور آماده‌سازی مغز برای یادگیری کافی است.

زمان انتشار: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴:۱۱

شناسه خبر: 78655

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب