مخترع بجنوردی در گفتگو با خبرگزاری علم وفناوری مطرح کرد:

چاله هایی به نام مسئولان پیش پای تولید کنندگان!/خط توليدم را با دست خالي آغاز كردم

اسماعيل كمالي مخترع و نخبه بازاري اهل بجنورد است كه توانسته با خلاقيت خود و حمايت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان شمالی ، كارگاهي راه بيندازد و براي ۱۰ نفر كارآفريني كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري علم و فناوري، وي كه تحصيلات خود را تا مقطع كارشناسي ارشد در رشته ماشين آلات كشاورزي ادامه داده است درباره اختراع خود مي‌گويد: ايده اوليه اين دستگاه در زمان كار بر روي پايان نامه كارشناسي ارشدم شكل گرفت و پس از آن دوران سعي كردم قابليت‌هاي دستگاه را گسترش دهم و نمونه جديدي را به بازار عرضه كنم.

 

كمالي ادامه داد: در بازه زماني خاصي متوجه شدم فروش محصولات بصورت ميوه تازه با مشكل انبارداري مواجه است از اين‌رو ايده ساخت دستگاه خشك‌كن ميوه به ذهنم رسيد، نمونه‌هاي مشابه خارجي و داخلي را بررسي كردم كه همه آنها با برق كار مي‌كردند و انرژي زيادي را هدر مي‌دادند با خود انديشيدم اگر منبع انرژي گاز شهري باشد هم كيفيت محصول بالاتر خواهد رفت و هم منابع انرژي كمتري مصرف مي‌شود.

نمونه خارجي ندارد و از هر نظر حرف اول را مي‌زند.
اين مخترع 39 ساله در ادامه گفت: از سال 90 تحقيقات بر روي ايده‌ام را شرع كردم و تمام تلاشم اين بود كه محصول توليد شده داراي قابليت‌هاي متنوع‌تر، امنيت بيشتر و كيفيت بالاتري باشد با تلاش شبانه روزي و ياري پروردگار توانستم دستگاهي توليد كنم كه نمونه خارجي ندارد و از هر نظر حرف اول را مي‌زند.

خط توليد خود را با دست خالي آغاز كردم

كمالي با بيان اينكه خط توليد خود را با دست خالي آغاز كرده است افزود: اكنون براي 10 نفر بطور مستقيم و حدود 50 نفر غيرمستقيم كارآفريني و ايجاد اشتغال داشته‌ام و امروز محصولم را به كشورهاي همسايه صادر مي‌كنم و در آن كشورها نماينده فعال دارم.


اين نخبه بازاري در بيان عوامل موفقيتش به علم و فناوري گفت: در درجه اول لطف و ياري پروردگار و پس از او حمايت‌هاي مادي و معنوي سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه بود كه من امروز در چنين جايگاهي قرار دارم زيرا در ابتداي راه تنها چيزي كه داشتم ايده و خلاقيتم بود و براي خريد تجهيزات هيچگونه سرمايه اوليه‌اي نداشتم كه مركز پژوهش‌هاي بسيج با وام بلاعوضي كه داد توانستم چرخ توليد را به راه بيندازم و تا امروز كه مي‌توانم به جرأت بگويم يكي از كارگاه‌هاي موفق خراسان شمالي هستم.

رمز موفق بودن در بازار امروز
وي در پاسخ به اين سوال كه رمز موفق بودن در بازار امروز چيست تشريح كرد: علم يك كارآفرين بايد به روز باشد، دانش اقتصادي خود را بالا ببرد و براساس تحليل سياسي، بازار آينده را پيش‌بيني كند و از سوي ديگر نبايد به محصولي كه روزهاي اول توليد كرده قانع باشد بلكه پويايي و پيشرفت لازمه كار است، هر روز براساس نياز بازار قدم جديدي بردارد و كالاي خود را ارتقا دهد در غير اينصورت محكوم به شكست بوده و مجبور است راه نرفته را بازگردد.


كمالي ادامه داد: از سوي ديگر ارتباط تنگاتنگ با مشتري و راضي نگهداشتن او، خدمات خوب پس از فروش، شناخت درست از R&D، داشتن وجدان كاري در توليد و استفاده از قطعات با كيفيت بالا عواملي هستند كه مشتري را براي خريد محصول ترغيب مي‌كند و اين بهترين راه تبليغات است زيرا هر مشتري كه از دستگاه و خدمات پس از فروش آن راضي باشد خود مي‌تواند منشاء اثر شده و مشتري‌هاي ديگري را براي خريد محصول جذب كند در اين تبليغ هيچگونه هزينه‌اي براي تبليغات پرداخت نشده اما تاثيرگذارترين شيوه نيز به حساب مي‌آيد.

مخترع کارآفرین بجنوردی، مسئولان ما را ریز می بینند
اين توليدكننده در بيان راه‌هاي نخبه‌پروري تصريح كرد: براي نخبه‌پروري دوره‌ها و كارگاه‌هايي لازم است كه جوانان را با واقعيت روز آشنا كنند و از روياپردازي پرهيز شود زيرا جوان كارآفرين بايد با مشكلات سر راه، بروكراسي‌هاي اداري آشنا باشد كه با اولين جواب نه، سرخورده نشده و دست از تلاش بر ندارد  در اين راستا مي‌توان از افراد با سابقه كمك گرفت كه تجربيات خود را در اختيار جوانان و علاقه‌مندان قرار دهند تا كارآفرينان تازه‌كار با تكنيك‌هاي بازاريابي، توليد و مشتري‌مداري آشنا شوند.

يك كارآفرين با شناخت و ارزيابي نياز بازار مي‌تواند كشور را به خودكفايي برساند
وي در بيان نقش نخبه‌بازاري در ثبات بازار ايران افزود: يك كارآفرين با شناخت و ارزيابي نياز بازار مي‌تواند كشور را به خودكفايي برساند با اشتغالزايي و توليد شغل، با ساخت كالاهايي كه تحريم هستيم در ثبات بازار بسيار موثر است و از سوي ديگر يك نخبه بازاري در ابتدا بايد فروشنده خوبي باشد و سپس توليد كننده زيرا تا زماني كه شناختي از بازار نداشته باشد نمي‌تواند محصولش را بخوبي عرضه كند.


كمالي اضافه كرد: به دليل تحريم‌هايي كه اين چند ساله شاهدش هستيم كه بازار ايران را تحت تاثير قرار داده و با نوسانات شديد قيمت‌ها روبروييم يك توليد كننده براي مبارزه با اينگونه تهديدها لازم است شناخت خود را از بازار و مسائل سياسي روز بالا ببرد و پيش‌بيني داشته باشد زيرا كسي كه اخبار و رويدادها را دنبال مي‌كند مي‌تواند به‌راحتي حدس بزند در هفته آينده كدام وسيله ناياب خواهد شد او مي‌تواند مسير خود را تغيير داده و هرچه سريعتر جايگزين انتخاب كند و نه اینکه آن قطعه را به ميزان زياد خريد كرده و در انبار نگه دارد.
چاله های به نام مسئولان پیش پای تولید کنندگان

وي در ادامه حرف‌هايش از برخي مسئولين گله كرد و افزود: در راه كارآفريني و اشتغالزايي مشكلات و سختي‌هاي زيادي وجود دارد، يك جوان دو راه بيشتر ندارد يا بايد منتظر آزمون‌هاي استخدامي باشد و شانس بياورد با ماهي دو ميليون در ادارات دولتي به كار گرفته شود و يا بعضي سختي‌ها را به جان بخرد و چند نفر ديگر را هم به كار بگيرد. البته در اين راه برخي مسئولين مي‌توانند بروكراسي‌هاي اداري را كم كرده و دست كارآفرينان نوپا را بگيرند اما متاسفانه گاهي شاهد سنگ‌اندازي آنان هستيم كه به رونق توليد ضربه مي‌زنند.

خراسان شمالي بسيار محروم است اما پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي بسياري دارد

به گفته اين نخبه بازاري استان خراسان شمالي بسيار محروم است اما پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي بسياري دارد كه مسئولين محترم مي‌توانند با حمايت جوانان و قرار دادن امتيازات خاص براي مشتريان از اين قابليت‌ها بيشترين بهره را ببرند و خراسان شمالي را به استاني پيشرفته تبديل كنند.


كمالي به جوانان هم سن و سال خود توصيه كرد: براي موفق شدن بايد از خواب و استراحت زد، مشكلات هميشه و همه جا هست يا بايد بنشينيم و گلايه كنيم يا آستين‌ها را بالا زده و شروع كنيم. در ابتدا نيازها را شناسايي كنيم براي رفع نيازها راهكاري بينديشيم و تا زماني كه كار را آغاز نكرده‌ايم با سختي‌ها مواجه نمي‌شويم آمادگي برخورد با هر در بسته‌اي را در خود پرورش دهيم، روحيه فولادي داشته باشيم و در عين حال انعطاف تغيير مسير را در خود تقويت كنيم زيرا با وجود تحريم‌ها و نوسانات ارز نمي‌توان بر روي هدف خاصي تمركز كرد بلكه گاهي تغيير مسير بهترين راه رسيدن به موفقيت است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 78675

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب