لوزارتان عاملی برای سرطان/ دلیل سکوت شش ماه سازما خبرگزاری علم و فناوری - لوزارتان عاملی برای سرطان/ دلیل سکوت شش ماه سازمان غذا و دارو چیست ؟
علم و فناوری بررسی می کند؛

لوزارتان عاملی برای سرطان/ دلیل سکوت شش ماه سازمان غذا و دارو چیست ؟

لوزارتان دارویی است که برای کنترل فشار خون استفاده می شود، ماده مؤثر این دارو که یک شرکت خاص هندی تولید می‌کند، از شش ماه پیش سرطان‌زا تشخیص داده شد و در بیشتر کشورهای دنیا جمع‌آوری شد. اما در کشور ابهاماتی در مورد این دارو وجود دارد چرا که سازمان غذا و داروی تا چند روز گذشته هیچ اقدامی برای جمع آوری آن انجام نداده بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – فشار خون را می توان جزء شایعترین اختلالات در جامعه انسانی و از مهمترین عوامل بروز بیماری های غیر واگیر دانست که طبق آمارهای رسمی بین 10 تا 15 درصد جمعیت کشور گرفتار آن هستند و بر اساس آمار، تعداد مبتلایان به فشار خون در ایران بیش از 10 میلیون نفر برآورد شده است، مشکلی که می تواند زمینه ساز سکته مغزی و قلبی، دیابت و بسیاری دیگر از بیماری های غیر واگیر باشد. بسیاری از مبتلایان به فشار خون در کشور با تجویز پزشک داروی « لوزارتان » مصرف کنند تا فشار خون آنها کنترل شود. اما این دارو شش ماه پیش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا و اروپا سرطان زا اعلام شد و دستور به جمع آوری آن دادند. نکته مبهمی که در این زمینه وجود دارد سکوت شش ماه سازمان غذا و دارو در مورد آن و عدم هشدارهای لازم برای عدم مصرف آن می باشد.

داروی لوزارتان چیست ؟

لوزارتان دارویی است که برای درمان فشار خون بالا یا محافظت از کلیه ‌ها در برابر آسیب ‌های ناشی از دیابت به کار می‌رود. همچنین از داروی لوزارتان برای کاهش خطر ابتلا به سکته‌ های مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون و بیماری‌های عضلات قلبی نیز استفاده می‌شود. این دارو از دسته داروهای بلوک کننده ی گیرنده ی آنژیوتانسین دو می باشد. آنژیوتانسین دو ،ماده ای شیمیایی می باشد که در بدن مسئول تنگ کردن عروق خونی می باشد.همچنین این ماده با تاثیر بر روی ماده ی شیمیایی دیگر به نام آلدسترون که مسئول افزایش حجم بخش مایع (آب و مایعات جذب شده)خون می باشد ، جریان خون را افزایش می دهد. در نتیجه این داروها که در حقیقت اثرمهارکنندگی دارند، در کاهش کار قلب و کنترل فشارخون موثر می باشند.همچنین لوزارتان اثر محافظتی مطلوبی بر روی کلیه ها دارد.

آیا لوزارتان باعث سرطان در بیمار می شود ؟

کاووس باسمنجی، تحلیلگر سیاست ‌گذاری دارویی اولین ‌نفری در کشور بود که در فضای مجازی این موضوع را مطرح کرد، وی دراین ‌باره می‌ گوید:

 «والزارتان و دیگر زارتان ‌ها، مانند لوزارتان و ایربزارتان، عضو گروه‌های دارویی بسیار پرفروش هستند که برای درمان پرفشاری خون مصرف می‌شوند. وقتی بررسی ‌های دقیق‌تر روشن کرد که علت پیدایش ناخالصی سرطان ‌زا، به ‌دلیل تغییر روش تولید والزارتان در سال 2012 بود، شرکت هندی HETERO هم در مرداد ماه پارسال اعلام کرد که برای تولید والزارتان از همان روش استفاده کرده است و آن را داوطلبانه ریکال کرد، اما این تنها داروی این شرکت نبود که ریکال شد. شهریورماه، نهاد ناظر بر دارو در کشور آلمان در «لوزارتان» که ماده مؤثرش ساخت این شرکت بود همان ماده سرطان ‌زا را تشخیص دادند. درپی همین خبر آزمایشگاه ‌ها فعالیت ‌شان را تشدید کردند و یک ناخالصی غیرمجاز بالقوه سرطان ‌زای دیگر در فراورده‌های حاوی لوزارتان ساخت این شرکت کشف کردند و اتحادیه اروپا از روز یازدهم بهمن ماه سال گذشته، پروانه ثبت لوزارتان و والزارتان این شرکت را تا آینده ‌ای نامعلوم به حالت تعلیق درآورد و واردات آن را به خاک اروپا ممنوع کرد، ایالات متحده هم این گروه داروها را از بازار جمع‌آوری کرد. همچنین پس از آن خود شرکت در تمام دنیا داوطلبانه پیگیر جمع‌آوری لوزارتان ساخت خودش شد؛ در ایران، اما هم سازمان غذا و دارو و هم شرکت ایرانی که لوزارتان این شرکت را خریداری کرده بود، ساکت ماندند».

تکذیب سرطان زا بودن قرص لوزارتان توسط غذا و دارو

بعد از آنکه خبر سرطان‌زا بودن قرص لوزارتان و جمع آوری آن از داروخانه های کشور دست به دست چرخید و باعث ایجاد موج نگرانی در جامعه هدف بالای این قرص شد بلاخره  سازمان غذا و دارو به این خبر واکنش نشان داد. در این زمینه شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره فرآیند جمع آوری قرص لوزارتان از داروخانه‌ها و شایعاتی پیرامون سرطان زا بودن آن گفت: فرآیند جمع آوری قرص لوزارتان را به معاونت‌های غذا و دارو اعلام کرده ایم و این معاونت‌ها به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند. وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این قرص سرطان زا است‌ گفت: این قرص سرطان زا نیست.

وی در توضیح بیشتر این امر گفت: ما فراخوان دادیم که فقط ناخالصی NMBA در ماده موثره لوزارتان تولیدی شرکت Hetero کشور هند سرطان زا است. فقط یکی از کارخانه‌های ما در داخل از این شرکت هندی مد نظر تولید داشته است که سال گذشته تولید این دارو را متوقف کرده است. وی در ادامه بیان کرد: این قرص هم اکنون در بازار وجود ندارد. شعیبی در ادامه بیان کرد: ریکال این دارو ۲ تا ۳ هفته که شروع شده است. سال گذشته تولید این دارو در شرکت تولید داخل متوقف شده است نه به این دلیل که ماده سرطان زاست بلکه به این دلیل که ظرفیت تولید نداشته است.

آیا سازمان غذا و دارو در سرطانی اعلام کردن لوزارتان کوتاهی کرده است ؟

بر اساس مدارک موجود، با وجود آنکه موضوع سرطان ‌زابودن داروی لوزارتان ساخت شرکت هندی به صورت رسمی توسط آژانس دارویی اروپا (EMA) و اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا (FDA) از زمستان سال گذشته تأیید شده است و این سازمان ها نسبت به مصرف آن هشدار دادند، این سئوال پیش می آید که چرا با وجود گذشت شش ماه از ماجرا، سازمان غذا و دارو ایران دراین ‌باره سکوت کرد و هیچ گونه اطلاع رسانی در مورد مصرف این دارو در کشور انجام نداده است تا بیماران ایرانی همچنان مصرف‌کننده این داروی سرطان ‌زا باشند ؟ و بنابر اعلام سخنگوی سازمان غذا و دارو چرا بعد از شش ماه تازه دو هفته ای است که این سازمان نسبت به جمع آوری این دارو اقدام نموده است ؟

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 78680

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب