کاربردی جدید برای هوش مصنوعی؛

استفاده از هوش مصنوعی به منظور پیش‌بینی بهتر شرایط آب و هوایی بد

محققان الگوریتم هوش مصنوعی را به منظور تشخیص تشکیل ابرهایی خلق می‌کنند که منجر به طوفان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ هواشناسان در هنگام پیش‌بینی آب و هوا از تعدادی از مدل‌ها و منابع داده به منظور رهگیری اشکال و جایجایی‌های ابرهایی استفاده می‌کنند که عامل تندبادهای شدید است. هرچند با افزایش مجموعه داده‌های آب و هوا و ایجاد ضرب‌العجل‌های کور، بررسی همه شکل‌گیری‌ طوفان‌ها بخصوص طوفان‌های ضعیف‌تر در همان زمان تقریبا غیرممکن است.

اکنون مدلی رایانه‌ای وجود دارد که می‌تواند به هواشناسان در تشخیص طوفان‌های شدید بالقوه با سرعت و دقت بیشتر کمک کند. محققان در این تحقیق چهارچوبی را بر اساس طبقه‌بندی‌کننده‌های خطی یادگیری ماشینی توسعه دادند که نوعی از هوش مصنوعی است که جابجایی‌های دورانی ابرها را از تصاویر ماهواره‌ای تشخیص می‌دهد که احتمالا بشر متوجه آن نشده است.

استیو وین استار یکی از محققان بیان داشت: «بهترین پیش‌بینی تا حد ممکن داده‌های بیشتری را در بر دارد. البته هنوز چیزهای زیادی برای ورود به این مساله است، زیرا جو بی‌نهایت پیچیده است. با استفاده از این مدل‌ها و داده‌های موجود توانسته‌ایم تصویری کلی از پیچیدگی جو داشته باشیم».

در این تحقیق محققان بیش از ۵۰۰۰۰ تصویر ماهواره‌ای آب و هوا را تحلیل کردند. در این تحقیق کارشناسان شکل و حرکت ابرهای ویرگول‌شکل را مشخص و برچسب‌گذاری نمودند. این الگوهای ابری به میزان قابل توجهی با تشکیل گردبادها در ارتباط هستند که می‌تواند منجر به رویدادهای آب و هوایی سهمگین مانند طوفان تگرگ، رعد و برق، تندباد و کولاک شود.

سپس با استفاده از تکنیک‌های یادگیری و بینش ماشینی، محققان نحوه تشخیص ابرهای ویرگول‌شکل را در تصاویر ماهواره‌ای به رایانه‌ها آموختند. با این کار رایانه‌ها توانایی کمک به کارشناسان را در لحظه خواهند داشت و در آن کارشناسان در مجموعه‌ای از داده‌ها می‌توانند تمرکز خود را بر تشخیص آب و هوای بد بگذارند.

این محقق افزود: «این تحقیق تلاش اولیه در جهت نشان‌دادن تسهیل تفسیر هوش مصنوعی محور اطلاعات بینشی مرتبط با آب و هوا در جامعه تحقیقاتی است. تحقیقات بیشتر در ارتباط با این رویکرد در مدل‌های عددی پیش‌بینی آب و هوا و دیگر مدل‌های شبیه‌سازی احتمالا پیش‌بینی آب و هوا را برای مردم دقیق‌تر و مفیدتر خواهد کرد».

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 78681

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب