رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ از نگاه نشریه تایمز؛ «نوشیروانی بابل» برترین دانشگاه ایران

با در نظر گرفتن تمامی معیارهای ذکر شده، نشریه تایمز دانشگاه «نوشیروانی بابل» را بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان و برترین دانشگاه ایرانی در مجموع به شمار آورده است. قرار گرفتن دانشگاه تهران در رتبه ۱۰ام برترین دانشگاه‌های ایرانی و عدم وجود دانشگاه شهید بهشتی (احتمالا به دلیل تحریم‌های دانشکده هسته‌ای این دانشگاه) در این فهرست از جمله نکات حائز اهمیت آن است.

نهاد «تحصیلات عالی تایمز» وابسته به مجله معتبر تایمز فهرست برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده است. این رنکینگ که بیش از ۱۲۵۰ دانشگاه را شامل می‌شود، بزرگترین فهرست بین‌المللی در زمینه مقایسه دانشگاه‌هاست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از تایمز، این فهرست یکی از معتبرترین سیستم‌های رتبه‌بندی عملکردی دانشگاه در سراسر جهان است که دانشگاه‌ها را بر اساس شاخص‌ها مختلف از جمله تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم‌انداز بین‌المللی مورد سنجش قرار می‌دهد.

فهرست برترین دانشگاه های جهان از دید نشریه تایمز

در این نظام رتبه‌بندی ۱۳ شاخص عملکردی دقیق وجود دارد تا در نهایت جامع‌ترین و متعادل‌ترین مقایسه‌ها را ارائه دهد. بسیاری از دانشجویان، موسسات آکادمیک، مدیران دانشگاه‌ها، صنایع و دولت‌ها بر این اساس خط‌مشی‌های خود را تعیین می‌کنند.

بر اساس این رتبه‌بندی ۱۰ دانشگاه برتر جهان به این ترتیب است: ۱.آکسفورد ۲.کمبریج ۳.استنفورد ۴.موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام‌آی‌تی) ۵.موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (کالتک) ۶.هاروارد ۷.پرینستون ۸.ییل ۹.امپریال کالج لندن ۱۰. شیکاگو

در جدول زیر می‌تواند معیارهای این انتخاب را مشاهده کنید. تعداد دانشجویان، تعداد دانشجویان به نسبت کارکنان، تعداد دانشجویان بین‌المللی و نسبت مرد به زن دانشجویان از جمله این معیارها هستند.

اگر شما از جمله دانشجویان و اهالی علمی هستند که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در هر سطحی برای‌ شما حائز اهمیت است، می‌توانید با مراجعه به این لینک رتبه‌بندی تایمز را برای خود شخصی سازی کنید. به عنوان مثال می‌توانید در کشورهای مختلف دانشگاه‌های برتر را مشاهده کنید. همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس ۳۱ فیلد مطالعاتی نیز گنجانده شده است.

دانشگاه نوشیروانی بابل برترین دانشگاه ایرانی از دید نشریه تایمز

با در نظر گرفتن تمامی معیارهای ذکر شده، نشریه تایمز دانشگاه «نوشیروانی بابل» را بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان و برترین دانشگاه ایرانی در مجموع به شمار آورده است. قرار گرفتن دانشگاه تهران در رتبه ۱۰ام برترین دانشگاه‌های ایرانی و عدم وجود دانشگاه شهید بهشتی (احتمالا به دلیل تحریم‌های دانشکده هسته‌ای این دانشگاه) در این فهرست از جمله نکات حائز اهمیت آن است.

برترین دانشگاه‌های ایران از دید نشریه تایمز به این قرار هستند: ۱.نوشیروانی بابل ۲.امیرکبیر ۳.کاشان ۴.ایران ۵.اصفهان ۶.علوم پزشکی مشهد ۷.صنعتی شریف ۸.شیراز ۹.تبریز ۱۰. تهران

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 78692

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب