محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان:

اختراع سه میکروسکوپ نوری پیچیده/ امیدوار به همت مسئولین

گروهی از محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان موفق به ساخت سه نوع میکروسکوپ نوری پیچیده شدند که علاوه بر ارز آوری فوق العاده برای کشور، ایران را جزو معدود کشور های صاحب این تکنولوژی کرد

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان زنجان، گروهی از محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه استان زنجان به سرپرستی دکتر داریوش عبداله پور موفق به ساخت میکروسکوپ های نوری مدرن شدند. این میکروسکوپ ها در حوزه های مختلف علوم پزشکی، علوم زیستی، سلول های بنیادی و صنایع مرتبط با نانو کاربرد دارند.این میکروسکوپ ها حاصل تلاش شش ساله بیش از هشت محقق است.

به گفته سید محمد علی آبادی از محققین این گروه: کار این گروه ابتدا با فعالیت های تحقیقاتی در قالب چند پایان نامه ارشد و دکتری شروع شد و پس از موفقیت آمیز بودن این تحقیقات کاربردی، این گروه تصمیم به ساخت نمونه تجاری و ورود ایران به جمع تولیدکنندگان این سیستم های پیچیده میکروسکوپی نمودند و سال گذشته دو محصول میکروسکوپ کانفوکال و میکروسکوپ لایه نوری این گروه در سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رونمایی ملی شده و جزو 10 محصول فناور در حوزه سلول های بنیادی شناخته شدند.

ایشان ادامه دادند : کار ما در حوزه ساخت ادوات نوری خاصه ساخت میکروسکوپ های نوین نوری است. وی ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه تحصیلات تکمیلی بخصوص ریاست دانشگاه در حمایت از گروه های تحقیقاتی، برای دریافت کمک ها و تسهیلات از جانب معاونت علمی ریاست جمهوری نیز ابراز امیدواری کرد.

سید محمد علی آبادی در تشریح تخصصی این محصولات عنوان کرد: دو نوع میکروسکوپ لایه نوری و میکروسکوپ کانفوکال در تصویر برداری فلورسانی سه بعدی از نمونه های زیستی کاربرد دارند. وی اضافه کرد قیمت پایه ای دستگاه های خارجی معادل 300 تا 400 هزار دلار است و این در حالی است که این گروه میتواند با قیمتی در حدود نصف نمونه های خارجی این میکروسکوپ ها را تولید نماید.

علی آبادی افزود دیگر دستگاه ساخته شده توسط این گروه، میکروسکوپ پراکندگی دینامیکی نور است که برای اندازه گیری ابعاد ذرات کلوئیدی میکرونی و نانومتری کاربرد دارد. نمونه های خارجی این دستگاه قیمتی در حدود ۴۰ هزار دلار دارند و تا کنون ایران وارد کننده این دستگاه از انگلستان بوده است، با این وجود ما در صورت دریافت حمایت های مناسب میتوانیم این دستگاه را با قیمتی در حدود دو سوم مدل خارجی آن تولید نماییم.

در ادامه محمود جبار پور دیگر محقق این گروه درباره تلاش گروه برای خودکفایی هر چه بیشتر در این حوزه افزود: با وجود اینکه هدف گذاری ما ساخت چند میکروسکوپ بود، اما برای ساخت آنها نیاز به قطعاتی داشتیم که در گذشته، از خارج کشور وارد می شد، اما این گروه حتی ابزارها و دستگاه های الکترو اپتیکی اصلی مورد نیاز این میکروسکوپ ها نظیر  مدولاتور فضایی نور، آیینه گالوو و منابع تغذیه مورد نیاز را با تکیه بر توان خود تولید نموده است.

وی همچنین ادامه داد: من به جرات می گویم تا نصف قیمت در قطعات مور نیاز میکروسکوپ ها می توانیم ارز آوری داشته باشیم و در بازه زمانی 5 سال می توانیم قطعاتی قابل رقابت با نمونه های خارجی تولید کنیم.

محققان این گروه در سوال خبرنگار این خبرگزاری مبنی بر خواسته شما از مسئولین چیست؟؟ گفتند: فضای علمی پویای دانشگاه تحصیلات تکمیلی، مدیریت و گروه های علمی مختلف در این دانشگاه، ما را در پیشبرد اهدافمان کمک کرده اند، که جای تقدیر و تشکر دارد و اکنون این انتظار را از مسیولین، مراکز صنعتی و تحقیقاتی داریم تا با اعتماد و توجه به این محصولات گامی مهم برای پیشبرد اهداف علمی کشور، در راستای خودکفایی در این حوزه بردارند.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴:۲۵

شناسه خبر: 78705

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب