عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی مطرح کرد:

بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم خراسان شمالی از بیماری آسم رنج می برند

عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: آسم از جمله بیماری‌های شایع در استان خراسان شمالی است که بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد به این بیماری گرفتار هستند و آسم به طور کامل درمان نمی شود اما علائم آن را می توان تا حدی کنترل کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری خراسان شمالی، دکتر وثوقی مطالق اولین فوق تخصص آسم آلرژی استان خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری گفت: آسم یک بیماری است که در آن راه‌های تنفسی شما تنگ و متورم شده و بیش از اندازه مخاط تولید می‌کند و این امر سبب به وجود آمدن مشکلات تنفسی، سرفه، تنفس صدا دار و تنگی نفس خواهد شد.


وثوقی مطالق افزود: آسم از جمله بیماری‌های شایع در استان خراسان شمالی است  که بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد به این بیماری گرفتار هستند و آسم به طور کامل درمان نمی شود اما علائم آن را می توان تا حدی کنترل کرد.


وی با اشاره به علائم بیماری آسم گفت: از آنجایی که آسم با گذشت زمان تغییر می‌کند این مهم است که بتوانید نشانه‌ها و علائم بیماری‌تان را به همراه دکترتان پی گیری کرده و درمان مورد نیاز خود را تنظیم کنید بعضی وقت ها دیده می‌شود که به دلیل تشخیص اشتباه، تجویزهای بی موردی انجام می‌شود که جان بیمار را به خطر می‌اندازد.


این پزشک فوق تخصص تاکید کرد: اصحاب رسانه می‌توانند نقش مهمی در آگاهی دادن به مردم درباره این بیماری ایفا کنند اینکه آنتی بیوتیک در درمان آسم هیچ جایگاهی ندارد و باتوجه به مزمن بودن بیماری، لازم است مراقبین بهداشتی برای آگاهی مردم در شناساندن این بیماری دخالت کنند این بیماری درمان قطعی ندارد ولی قابل کنترل است.


عضو هیات علمی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ادامه داد: بیماران مبتلا به آسم دچار علائم تنگی نفس، خس خس سینه و احساس فشار در قفسه سینه می‌شوند، علاوه بر این در این افراد خلط چسبناک نیز تولید می‌شود که با سرفه بالا آمده و یا در فرد احساس گرفتگی سینه ایجاد می‌کند.


وثوقی مطلق افزود:  بیماری به صورت سرفه های طولانی بعد از سرماخوردگی عدم تحمل ورزش و خز خز شبانه خود را نشان می دهد که ماهیت این علائم تکرار شونده است یعنی در مواجه با علائم ویروسی و آلاینده ها علائم بیمار عود نی کند به این دلیل است که به اشتباه با عنوان عفونت درمان می کنند.


استادیار دانشگاه گفت: در خراسان شمالی در خصوص آسم‌ و راه های پیشگیری از آن، تحقیقاتی انجام شده است که نشان می‌دهد، در خراسان شمالی آلرژی کمتر از استان‌های پرجمعیت است زیرا هنوز بافت روستایی استان وجود دارد و  بیماری آلرژی با هزینه کمتری درمان می‌شود.

 

گفتنی است: از جمله راه‌های جلوگیری از بیماری آسم، آنتی بیوتیک‌ها و مقاومت در درمان،  استفاده از غذاهای سالم و خانگی و پرهیز از مصرف بی رویه فست فود ها و فعالیت بدنی مناسب و ورزش کردن مرتب عدم استعمال دخانیات و پرهیز از استرس می‌توان اشاره کرد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 78732

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب