خبرگزاری علم و فناوری

صندوق توسعه ملی و راهکارهای علمی برای احیا سفره های زیرزمینی

سيلاب هاي مخرب، خشكسالي هاي چند ساله و بروز آسيب جديدي با عنوان گرد و غبار و بيابان زايي ناشي از آن نگراني بسياري را در استان هرمزگان به عنوان يكي از قطب هاي كشاورزي و منابع طبيعي كشور در پي داشته و هم اکنون اختصاص اعتباراتي از منابع مختلف بويژه از محل صندوق توسعه ملي باعت شده كه راهكارهاي كاهش مشكلات و اجراي طرح هاي پيشگيري و مقابله جدي تر پيگيري شود.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان، به دلیل تغيير اقليم و بروز خشكسالي در استان طي سال هاي اخير ضرورت دارد كه پايداري سرمايه گذاري دراجراي طرح هاي منابع طبيعي و آبخيزداري مقابله با اين پديده ها و تضمين آينده ساكنان منطقه با سرعت و حمايت بيشتري رخ دهد.

در این بین، آبخیزداری یکی از روش های مناسب برای مدیریت صحیح منابع آب و خاک است که با گذشت قریب به 70 سال از اولین اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیزداری در کشور، هنوز ابعاد مختلف اهمیت و ضرورت آن به خوبی روشن نشده و با وجود اعتبارات تخصیص یافته و اقدامات صورت گرفته طی سال های اخیر، همچنان شاهد تخریب منابع آب و خاک هستیم.

تاکید استاندار هرمزگان به ضرورت اجرای عملیات آبخیزداری

همتی استاندار هرمزگان که این روزها توجه ویژه ای به موضوع احیا وضرورت اجرای سازه های آبخیزداری در سراسر استان دارد ، در دیدار با رییس سازمان جنگلها ومراتع کشور از تبادل تفاهمنامه ای و محقق شدن افزایش دوبرابری اعتبارات خبر می دهد.

وی با اشاره به وضعیت اقلیمی هرمزگان گفت : اجرای عملیات ابخیزداری در جنوب کشور  خصوصا در هرمزگان می تواند منجر به پایداری طبیعت ، معیشت و حفاظت از خاک، کنترل سیلاب ها و پایداری کشاورزی شده و از تحریب خاک جلوگیری خواهد نمود.

استاندار هرمزگان با اشاره به مشارکت های مردمی به عنوان شاخصه نهضت ابخیزداری در هرمزگان افزود: مشارکت مردم در اجرای پروزه های ابخیزداری نقطه قوتی است که موجب خوشحالی و رضایتمندی مردم بوده و این مسئله موجب اهمیت و جدیت سازه ابخیزداری در هرمزگان می باشد که باید با کمیت و کیفیت بیشتری در سال 98 دنبال شود.

همتی تاکید کرد: با امضا تفاهمنامه همکاری میان استانداری هرمزگان و سازمان جنلگها و تخصیص اعتبار62میلیاردتومانی انتظار این است که سازمان جنگلها نیز اعتبار قابل توجهی برای حوزه ابخیزداری تخصیص بدهد تا دراین حوزه همچون گذشته پیشرو باشیم.

آبخیزداری یکی از مؤثرترین راهکارها در جهت حفاظت از منابع آب و خاک

آبخیزداری یکی از مؤثرترین راهکارها و اقدامات در جهت حفاظت از منابع آب و خاک است و می تواند به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال مورد توجه برنامه های توسعه در کشور قرار گیرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: در سال جاری 150 میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای حوزه منابع طبيعي كشور مصوب شده كه در اختيار استان ها برای اجرای طرح ها قرار می گيرد.

ابراهیم جعفری تختی افزود: برای استان هرمزگان نیز از این مقداراعتبار 62 میلیارد تومان مصوب شده است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده امسال در40 حوزه طرح‌های آبخیزداری اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد: حوزه‌های گوده ،کندران ،ارمک ،کهورستان ،سراب جاماش ،بادکش ،بادافشان ،گورباجا ،جگین و گابریک  از جمله حوزه های  شناسایی شده در سطح استان هرمزگان  برای اجرای عملیات آبخیزداری هستند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوزه منابع طبیعی را نقطه عطفی در مدیریت جامع حوزه های آبخیز و منابع آب و خاک استان اعلام کرد.

جعفری تختی  افزود: جذب اعتبار از محل اين صندوق در استان بيشتر برای اجرای طرح های كنترل سيلاب، تغذيه آب های زير زمينی، مديريت سيلاب، ممانعت از فرسايش خاک، اصلاح و احيای مراتع ضعيف بوده تا آسيب های حوادث طبيعی و نگرانی ساكنان منطقه از بيابان زايی و بروز خسارت ناشی از آن رفع شود

.

افزایش ظرفیت استحصال رواناب های استان با اجرای پروژه های آبخیزداری

آمار ها نشان می دهد بیش از ۷۰  درصد بارش های سالانه در کشور به علت تبخیر از دسترس خارج می شود

 از دست دادن حجم وسیعی از نزولات آسمانی کارشناسان آبخیزداری را بر آن داشت تا با ارائه راهکاری مناسب و پویا این مقدار آب را ذخیره و مورد استفاده قرار دهند.با اجرای پروژه های آبخیزداری 62 میلیون متر مکعب به ظرفیت استحصال رواناب های سطحی استان افزوده می شود

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: با عملی کردن طرح آبخیزداری و آبخوان داری در سراسر کشور و حتی در گوشه گوشه ی استان هرمزگان گامی بلند در راستای جلوگیری از هدر رفت این حجم از آب برداشته شد.

ابراهیم جعفری تختی افزود: با توجه به منابع محدود آب، فرسایش خاک و همچنین نتایج و فوایدی که آبخیزداری در توسعه و آبادانی شهرها و روستاها می تواند داشته باشد، لازم است از ظرفیت های این حوزه در مدیریت منابع آب و خاک و دستیابی به توسعه پایدار استفاده شود.

وی گفت : در مناطقی که بیش از پیش با مشکلات کم آبی و حتی بحران آب دست و پنجه نرم می کنند و از سوی دیگر با بیکاری و پیامدهای ناشی از آن نیز درگیر هستند ، اجرای طرح آبخیزداری و آبخوان داری فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال ، رونق و آبادانی منطقه و پیشگیری از تشدید عوارض ناشی از بحران آب می تواند باشد

.

اعتبارات صندوق توسعه ملی نجات بخش روستاهای هرمزگان از معضل بیابان

 هرمزگان از لحاظ تعداد کانون بحران با ۲۸ کانون بحران، رتبه سوم کشوری، از لحاظ مساحت اراضی بیابانی هم رتبه نهم و از نظر مساحت کانون بحرانی هم جایگاه نهم را به خود اختصاص داده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی هرمزگان گفت : جهت مقابله با پدیده بیابان زایی تاکنون پروژه های مختلفی شامل ؛ مدیریت رواناب ها، احداث بادشکن ، تثبیت شن های روان با مالچ و نهالکاری صورت گرفته است .

حاتمی افزود: اعتبارات سال 98 حوزه بیابان براساس پیشنهادات و پیش بینی ها به میزان 600 هکتار مالچ پاشی به همراه 300 هکتار نهالکاری در حوزه شرق استان هرمزگان با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد ریال انجام خواهد شد که امیدواریم با تصویب نهایی این بودجه بتوانیم اثرات منفی بیابان را از زندگی مردم منطقه کمرنگ تر نماییم.

وی گفت:  پارسال در بیابان‌های شرق استان ۴۷۰ هکتار مالچ پاشی و ۳۵۰ هکتار نهالکاری شد.

 از مساحت هفت ميليون و200 هزار هكتاري استان هرمزگان، 6 ميليون و 900 هزار هكتار جزو عرصه هاي منابع طبيعي است كه يك ميليون و 100 هزار هكتار آن جنگل، چهار ميليون و 93هزار هكتار مرتع و يك ميليون و 565 هزار هكتار آن را بيابان تشكيل مي دهد .

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 78733

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب