کشفی جدید با تحقیقی جدید؛

هورمون گرسنگی حافظه را تقویت می‌کند

تحقیقات عصب‌شناسی نقش جدید هورمون گرسنگی یعنی گرلین را کشف کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ گرلین قبلا به خاطر نقش منحصر خود در ارسال پیام‌های گرسنگی از معده به مغز شناخته شده بود، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد این هورمون در کنترل حافظه نیز اهمیت دارد.

گرلین در معده ساخته می‌شود و در هنگام خوردن و انتظار برای آن ترشح می‌شود؛ البته به دلیل نقش خود در افزایش گرسنگی نیز شناخته شده است. الیزابت دیویس مسئول تیم محققان در این رابطه گفت: «در هنگامی که در رستوران و در انتظار غذایی خوشمزه هستید، سطح گرلین بدن شما بالا خواهد بود. زمانی که گرلین ترشح می‌شود، با دریافت‌کننده‌های خاصی در عصب واگوس – عصبی که مجموعه‌ای از سیگنال‌ها را از معده تا مغز مرتبط می‌کند – واکنش نشان می‌دهد. دکتر کانوسکی گفت: «اخیرا کشف کردیم علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن میزان غذای مصرفی طی یک وعده غذایی، عصب واگوس بر عملکرد مغز نیز تاثیرگذار است». این گروه متصور شد که گرلین مولکول اصلی است که در تقویت حافظه به عصب واگوس کمک می‌کند.

دانشمندان با استفاده از روشی که دخالت در RNA نامیده می‌شود و به منظور کاهش میزان دریافت‌کننده گرلین از ارسال پیام گرلین در عصب واگوس موش‌های آزمایشگاهی جلوگیری نمودند. پس از انجام این کار و با سپردن مجموعه‌ای از وظایف مغزی، حیوانات دارای پیام‌رسانی گرلین واگوسی در آزمون حافظه رخدادی که نوعی از حافظه است که نیازمند زمان، مکان و نوع چیزی است که رخ می‌دهد، مانند یادآوری اولین روز رفتن به مدرسه، مشکل داشتند. برای موش‌ها این موضوع نیازمند به خاطرآوردن یک جسم در محلی خاص بود.

همچنین این گروه بررسی نمودند که آیا پیام‌رسانی گرلین وگاسی بر رفتار غذایی تاثیرگذار است یا خیر؟ آن‌ها دریافتند زمانی که عصب واگوس توانایی دریافت پیام گرلین را نداشته باشد، حیوانات وعده‌های بیشتری، اما به میزانی کمتر غذا می‌خورند. دکتر دیویس این مساله را مربوط به مشکلات حافظه رخدادی می‌داند و می‌گوید: «ارسال گرلین به عصب واگوس می‌تواند ارتباط مولکولی بین به یادآوردن وعده قبلی و پیام‌های گرسنگی است که در پیش‌بینی وعده بعدی تولید می‌شود».

این یافته‌ها به ما در درک نحوه ایجاد حافظه رخدادی و همچنین رابطه بین حافظه و رفتار غذایی کمک می‌کند. در آینده محققان توانایی توسعه استراتژی‌هایی به منظور بهبود ظرفیت حافظه را در افراد با دستکاری پیام‌رسانی گرلین حاصل از معده به مغز خواهند داشت.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 78739

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب