طی یک دهه شیوع ۱۰ برابر شد؛

بیش از ۹۳۶ میلیون نفر در جهان مبتلا به آپنه خواب هستند

یک تجزیه و تحلیل چند ملیتی که امروز در مجله پزشکی تنفسی لنست منتشر شده است، حاکی از این است که بیش از ۹۳۶ میلیون نفر در معرض آپنه انسدادی خواب هستند، طی یک دهه شیوع ۱۰ برابر شد ه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال نیوز، یک تجزیه و تحلیل چند ملیتی که توسط 12 نفر از محققان  بزرگ دانشگاهی انجام شده و امروز در مجله پزشکی تنفسی لنست (پیشتازترین مجله در زمینه اختلالات خواب) منتشر شده است، حاکی از این است که بیش از 936 میلیون نفر در معرض آپنه انسدادی خواب هستند. این اولین بار که مشکل آپنه خواب درطی تقریبا یک دهه شیوعی بیش از 10 برابر داشته است.

 

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث توقف یا کاهش تنفس برای مدتی کوتاه (اما با تعداد دفعات زیاد) در طول خواب می‌شود. هر توقف می تواند برای چندین ثانیه یا حتی چندین دقیقه طول کشیده و معمولاً تعداد زیادی توقف در یک شب اتفاق می افتد (ده ها یا حتی صدها بار). هر کدام از این دوره ها یک «آپنه» نامیده می‌شود.

نتایج این تجزیه و تحلیل چند ملیتی که توسط ResMed  انجام گرفته ابتدا در کنفرانس بین المللی ATS 2018 در سن دیگو ارائه و نشان داد که بیش از 936 میلیون نفر مبتلا به آپنه خواب هستند، این رقم تقریبا 10 برابر بیشتر از برآورد سازمان بهداشت جهانی در سال 2007 بیش از 100 میلیون نفر است.

محققان از پزشکان خواسته اند تلاش های خود را برای نمایش، تشخیص و تجویز درمان برای کسانی که به طور نامعلومی از این مشکل رنج می برند، تقویت کنند.

آنها اعلام کرده اند که بیش از 85 درصد از بیماران مبتلا به آپنه خواب اطلاعی از بیماری خود ندارند و تشخیص داده نشده اند، به این معنی که صدها میلیون نفر بارها و بارها در طی خواب دچار خفگی شده و هر شب بجای آرامش و آسایش، دچار خستگی میشوند.

 

آپنه خواب باعث افزایش و ایجاد خطرات محل کار و جاده ها و مشکلات بهداشتی می شود

 این خطر ابتلا به حوادث محل کار و جاده ها را افزایش می دهد و می تواند به دیگر مشکلات مهم بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و حتی کنترل ضعیف قند خون برای بیماران دیابتی منجر شود. ما خطرات را می شناسیم و اکنون می دانیم که اندازه مشکل تقریبا 10 برابر بیشتر از آنچه که قبلا تصور می شد شده است. بنابراین باید با غربالگری بیماران که می دانیم  در معرض خطر بالا هستند شروع کنیم. "

 

چرا آپنه خواب اغلب تشخیص داده نمی شود؟

بیماران اغلب نمی دانند که این مشکل آنها را رنج می دهد. تنفس آنها برای 10 ثانیه یا بیشتر در طول شب - به نام "آپنه"  متوقف می شود و بارها و بارها برای نفس کشیدن و جلوگیری از خفگی بیدار می شوند. آنها به ندرت به یاد می آوردند که بیدار شده اند اما چرخه اختلال باعث اختلالات خواب می شود.

 

امروزه زنان 40 درصد از مبتلایان به آپنه خواب را تشکیل می دهند

نونز  می گوید: "بسیاری از افراد این خستگی را ناشی از پیری یا استرس را  می دانند. " البته عده ای هم این مشکل را با پزشک خود  در میان می گذارند، اما علت آن بیخوابی، میگرن، خستگی مزمن و یا شرایط دیگر به اشتباه تشخیص داده می شود. توقف تنفس حین خواب در مردان بسیار شایع اما تشخیص اشتباه در زنان بسیار رایج است. " امروزه زنان 40 درصد از مبتلایان به آپنه خواب را تشکیل می دهند.

 

خروپف، مهمترین نشانه های خطر آپنه خواب است

نونز با اشاره به این که یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از افراد بی خبر از آن رنج می برند می تواند به ایده های فرهنگی مربوط شود که چه چیزی باعث خواب خوب شود. خاطرنشان می کند: "به عنوان مثال، برخی معتقدند خروپف ممکن است به سادگی یک ویژگی عادی از نحوه خواب برخی افراد باشد، در حالی که در واقع یکی از مهمترین نشانه های خطر آپنه خواب است." "با شیوعی جهانی که نزدیک به یک میلیارد نفر است، بیماران و پزشکان باید خطرات را  جدی بگیرند و سؤالاتی بپرسند که در نهایت به آنها کمک می کند خواب و زندگی بهترداشته باشند. این دیگر مشکلی نیست که بتوان به راحتی  از کنار آن گذشت و نادیده گرفت. "

 

چه کسی در معرض آپنه خواب قرار دارد؟

بر اساس تحقیقات پیشین، بیش از نیمی از افراد مبتلا به چاقی، نارسایی قلبی، سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، فیبریلاسیون دهلیزی یا دیابت نوع 2 نیز دارای آپنه خواب هستند.

خروپف یکی از شاخص های آپنه خواب در مردان و زنان است اما هر کسی که خروپف می کند مبتلا به آپنه خواب نیست، افرادی که تنفس آنها برای دوره های طولانی در طول خواب متوقف می شود نیز در معرض خطر بیشتری برای این اختلال قرار دارند.

 

آپنه خواب 100 درصد قابل درمان است

اگر شما دائما خسته هستید یا سایر شرایط مرتبط با آپنه خواب را دارید با پزشک خود در میان بگذارید، آپنه خواب 100 درصد قابل درمان است. شما می توانید خواب خود را، خلق و خوی خود، روابط خود را در محل کار و خانه، سلامت خود، شاید حتی سایر شرایط پزشکی را مدیریت و بهبود بخشید. اما اول باید از آن اطلاع داشته باشید. "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20190710/More-than-936-million-people-have-sleep-apnea-ResMed-led-analysis-reveals.aspx

زمان انتشار: شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 78746

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب