خبرگزاری علم و فناوری

بانوی کارآفرین در گفتگو با علم و فناوری:

با دست خالی شروع کردیم/ در دانشگاه چیزی عملی یاد ما ندادند

بانوی کارآفرین شیرازی که توانسته با همراهی دوست خود یک کارگاه صنایع دستی و تولیدات چوبی دایر کند که همگی کارکنان آن نیز بانو هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ کشور در شرایط ناامن اقتصادی و معیشتی به سر می برد و این ناامنی و اوضاع نامساعد گریبان گیر جوانان به ویژه در بحث اشتغال شده است. متاسفانه فراتر از این موضوع، معضلات، آسیب ها و بزهکاری هایی است که در ادامه این عدم اشتغال در جامعه افزایش پیدا می کند که می بایست هر نفر به سهم خود در راه حل این مشکل بزرگ تلاش نماید.

در وضعیت کنونی کشور یکی از راه های ایجاد اشتغال و درآمدزایی، روی آوردن به مشاغل و کارگاه های کوچک خانگی می باشد که بیشتر آن ها زودبازده نیز می باشند و از نکات مثبت دیگر اینگونه مشاغل هزینه اندک برای راه اندازی می باشد و در حالیکه در آینده امکان بست و گسترش آن شغل در ابعاد بزرگتر می تواند فراهم شود.

 

خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس یکی از رسالت ها خود را در این استان پهناور با بیش از 5 میلیون نفر جمعیت، در کنار معرفی نخبگان و مخترعینی که زمینه ساز ایجاد کسب و کار می توانند باشند، به معرفی و شناساندن کسب و کارهای موفق بومی در این استان می داند و در این راه چند مدتی است که قدم گذارده تا بتوانند به نوعی سهم خود را در راه ایجاد انگیزه در جامعه برای راه انداختن کسب و کارهای جدید ایفا نماید.

این بار خبرنگار ما به سراغ یک دختر جوان شیرازی رفته که با کمک دوست خود توانسته کسب و کاری پویا و موفق را راه اندازی نماید که در ادامه مشروح این گفتگو را خواهید خواند:

 

** خود را معرفی کرده و از سوابق خود و کارگاهتان برای ما بگویید.

زهره پرهیزگار، فارغ التحصیل رشته هنر اسلامی گرایش هنر و صنایع چوب در مقطع کارشناسی از دانشگاه پیام نور شیراز هستم. اواخر سال ۱۳۹۴ فارغ التحصیل شدم و اواسط سال ۱۳۹۵ با شراکت دوست و هم دانشگاهی خود، خانم جوکار بعد از گرفتن وام اقدام به اجاره کارگاه و خرید ابزار لازم کرده و شروع به فعالیت کردیم.

هر دو نفر ما دارای مدرک کارشناسی هنراسلامی، دارای مجوز پروانه تولید انفرادی از سازمان صنایع دستی ، دارای مجوز مشاغل خانگی از اداره تعاون, کار و رفاه اجتماعی و عضو انجمن هنرهای تجسمی فارس هستیم ضمن اینکه بنده مدرک فنی و حرفه ای معرق رو هم دارم.

 

گروه مشترک بنده و خانم جوکار با نام "گروه هنری بارانک" در حال فعالیت می باشد و پس از راه اندازی کارگاه در سال 95 به منظور کسب و تجربه و آشنایی با سایر شرکت ها و افراد فعال در این حوزه در تعدادی از نمایشگاه ها از جمله نمایشگاه سراسری صنایع دستی در سال۱۳۹۵، نمایشگاه سراسری صنایع دستی در سال۱۳۹۷، نمایشگاه فارس در یک نگاه ( واقع در ارگ کریم خان ) سال ۱۳۹۶، نمایشگاه برگزار شده توسط شرکت فراسان در هتل بزرگ شیراز در سال ۱۳۹۶ شرکت کردیم و همچنین موفق به برگزاری نمایشگاه در دانشکده های پزشکی, پیراپزشکی, پرستاری و مامایی و دندانپزشکی شده ایم.

 

** بیشتر درمورد کارگاه و کسب و کارتان توضیح دهید.

در کارگاه ما محصولات و صنایع دستی چوبی تولید می شود که مهم ترین تولیدات و صنایع دستی ما در حوزه منبت کاری عبارت اند از : جاسورمه ای منبت شده، اینه جیبی منبت شده، دسته اینه منبت شده، شانه منبت شده و حکاکی، برس منبت شده، جعبه جاحلقه ای منبت شده، زیورالات منبت شده و ... می باشد.

تولید تابلوهای خطی و تراش خط نیز در این کارگاه صورت می پذیرد که برای مثال نمونه محصولات ما سرکلیدی, جاکلیدی, جامدادی ، تولید زیورالات خاتم، گره چینی و … می باشد.

 

تمامی کارکنان و افراد فعال در این کارگاه همگی خانم بوده که در کارگاه برای تولید کار یا اماده کردن برخی سفارش ها از دستگاه هایی مثل فارسی بر, اره مویی برقی, دریل ستونی, فرز لیوانی, مینی فرز, سنباده لرزان, دریل برقی و ... استفاده می شود که کاربر همگی دستگاه ها خانم ها هستند.

مواد اولیه و اصلی کار ما در کارگاه چوب های طبیعی همچون چنار, گردو, گلابی, عناب, ملچ و ... می باشد.

 

** درمورد شروع کسب و کار، ایده و وضعیت مالی, تجهیزات و فکری که با آن ها اقدام به این مهم کردید، توضیح دهید.

ایده شروع کار با پیشنهاد خانم جوکار برای گرفتن وام شکل گرفت و چون هر دو به کار با چوب علاقمند بودیم کار را در راستای علاقمندی و رشته مرتبط با مدرک تحصیلی خود شروع کردیم.

در دانشگاه عملا کار با هیچ ابزاری به ما اموزش داده نشد و حتی منبت را نیز بعد از دانشگاه دوباره کلاس رفتیم. روزی که شروع بکار کردیم هیچی از کار با ابزار نمی دانستیم و چندین ماه اول در واقع کار با ابزار را بطور تجربی یاد می گرفتیم و کار را با گرفتن وام سی میلیون تومانی از بانک کارافرینی امید شروع کردیم.

 

** برای چند نفر توانسته اید اشتغال ایجاد نمایید؟

 

در زمان شلوغی کار حدود هشت تا ده نفر در کارگاه مشغول بکار می شوند.

تعداد نفرات شاغل به دلایل مختلف از جمله میزان تولید، سفارش و فروش محصولات در برهه های زمانی متفاوت و متغییر می باشد.

 

** مهم ترین دغدغه و سختی هایی که پیش روی شما می باشد، چیست؟

سازمان های مربوطه هیچگونه حمایت و تسهیلاتی را در اختیار ما قرار نمی دهند و گاهی برای تامین برخی مواد و ابزار با مشکلات عدیده ای روبرو می شویم.

مورد دیگری که از دغدغه های ما می باشد، بازار فروش است که گاها انحصاری بوده و ورود به آن بدون هیچ حمایت یا پشتوانه ای  به سختی و حتی در مواردی غیرممکن می باشد.

با توجه به فراز و فرودهای چندساله می توان گفت کار کارگاهی خود را از سال ۱۳۹۷ شروع کردیم و به حداقل یک سال دیگر زمان و مکان نیاز داریم تا بتوانیم روی پای خود بایستیم و پس از آن مستقل شویم

 

** عوامل موفقیت شما در کسب و کاری که راه انداختید و راهی که در آن قدم گذاشته اید، چه بوده است؟

 

هنوز تا موفقیت مدنظر خود راه زیادی داریم و انشاء الله با کمک خدا و تلاشمان سال اینده موفقیت خود را جشن خواهیم گرفت.

در نظر داریم که امسال بازار فروش خود را چندین برابر و انشاء الله افراد بیشتری را مشغول بکار نماییم.

کارگاه ما به اینجا نرسیده مگر با عنایت، لطف و مدد خدا, تلاش و سختی کشیدن های فراوان بنده و خانم جوکار, حمایت و همراهی خانواده, دوستان و اساتید بزرگوارمان. برای رسیدن به اینجا و کارگاهی که الان داریم سختی ها و کمبودهای زیادی را تحمل کردیم. انشاء الله کنار هم و با لطف همیشگی خدا و همراهی دوستان سال اینده موفقیت های چشمگیری خواهیم داشت.

 

خبرنگار: غلامرضا طرق پیما

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱:۵۴

شناسه خبر: 78750

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب