فعالیت های ارتباط با صنعت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزایش می یابد

طبق اعلام معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز سرانجام پس از گذشت پنج سال ویرایش دوم آیین نامه ارتباط با صنعت تحت عنوان " آیین نامه ارتباط با صنایع، موسسات و نهادهای برون سازمانی " در ۲۲ ماده زیر نظر شورای ارتباط با صنعت در معاونت تحقیقات و فناوری آماده و در هیئت رئیسه این دانشگاه به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ یکی از عوامل ناکارآمدی و گاها عقب ماندگی صنعت کشور ما، عدم ارتباط و یا ارتباط ناکافی و غیرموثر بوده است که مسئولان دانشگاه ها و وزارت علوم و سایر مسئولان مرتبط طی سال های گذشته سعی بر تقویت و بهبود این ارتباط داشته اند که برای مثال می توان به ایجاد معاونت ها و مدیریت هایی تحت عناوینی همچون ارتباط با صنعت و پژوهش و فناوری نام برد.

 

از جمله موارد مهم و تاثیرگذار در ارتباط دانشگاه با صنعت داشتن آیین نامه هایی محکم، کارآمد و معین است تا بتوان در عمل از آن ها استفاده و به آن ها استناد کرد.

طبق اعلام معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز سرانجام پس از گذشت پنج سال ویرایش دوم آیین نامه ارتباط با صنعت تحت عنوان " آیین نامه ارتباط با صنایع، موسسات و نهادهای برون سازمانی " در 22 ماده زیر نظر شورای ارتباط با صنعت در معاونت تحقیقات و فناوری آماده و در هیئت رئیسه این دانشگاه به تصویب رسید.

 

در این آیین نامه سعی شده که از نظرات و پیشنهادات کلیه افراد از جمله افراد صاحب نظر از معاونت ها و واحدهای محیطی دانشگاه استفاده شود.

به گفته دکتر یونس قاسمی این آیین نامه گام مهمی در راستای سیاست های دانشگاه های نسل سوم به شمار رفته و هدف از آن تسهیل و ساماندهی خدمات فنی، علمی، تخصصی، پژوهشی و مشاوره‌ای به صنایع، موسسات و نهادهای برون سازمانی و نیز تامین منابع درآمدی جدید برای دانشگاه است.

مهمترین تغییرات و ویژگی های نسخه جدید این آیین نامه پیش بینی کمیته ارتباط با صنعت در دانشکده ها و واحدهای محیطی، تفویض اختیار محدود به واحدهای محیطی حائز شرایط برای انعقاد قراردادهای ارتباط با صنعت، اعطای تسهیلات تشویقی برای ترغیب اعضای هیات علمی به فعالیت های ارتباط با صنعت از جمله کاهش حق بالاسری دانشگاه در قراردادها، اعطای گرنت فناوری به افراد فعال در حوزه ارتباط با صنعت، پیش بینی فرایند نحوه ارایه خدمات آموزشی ارتباط با صنعت به صنایع و سازمان های متقاضی، تعریف نحوه هزینه کرد حق بالاسری قراردادهای ارتباط با صنعت با هدف تقویت زیرساخت های پژوهشی دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی و نیز اصلاح فرایندهای کاری برای کاهش بوروکراسی اداری در این فرایند ها می باشد.

 

امید می رود با توجه به اهمیت و جایگاه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور، منطقه و حتی دنیا شاهد افزایش و پیشرفت چشمگیر در ارتباط دانشگاه با صنعت باشیم و این مهم بتواند در زندگی روزمره مردم کشور نیز تجلی یابد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹:۵۸

شناسه خبر: 78751

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب