دانشمندان دانشگاه نیوکاسل خبردادند؛

شروع یک آزمایش بالینی و امیدهایی برای بازگرداندن چشم قربانیان حمله اسید

یک رویکرد انقلابی برای درمان سوختگی های شیمیایی در چشم، شروع یک آزمایش بالینی است و برای اولین بار آنزیم نرم کننده بافت، کلاژناز، در بیمارانی که از حملات اسیدی یا حوادث صنعتی رنج می برند استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناروری از اصفهان، به نقل از مدیکال اکسپرس، یک رویکرد انقلابی برای درمان سوختگی های شیمیایی در چشم، شروع یک آزمایش بالینی است و برای اولین بار آنزیم نرم کننده بافت، کلاژناز، در بیمارانی که از حملات اسیدی یا حوادث صنعتی رنج می برند استفاده می شود.

 

این تحقیق توسط یک تیم از دانشگاه نیوکاسل انگلستان انجام می شود که در اوایل سال جاری نشان داد که استفاده از کلاژناز به قرنیه، بافت پایه را کاهش می دهد و اجازه می دهد سلول های بنیادی که در آن قرار دارند هر گونه آسیب را اصلاح کنند.

آزمایش اول در انسان به بررسی چگونگی تاثیر آنزیم در نرم کردن بافت زیرین در چشم می پردازد و بررسی می کند که این آنزیم چگونه  اجازه می دهد سلول های بنیادی خود بیمار برای بهبود آسیب و بازگرداندن چشم بیمار استفاده می شود.

هر سال حدود 2 میلیون نفر در سراسر جهان به علت آسیب دیدگی قرنیه کور می شوند، که یکی از آنها در هر 5 مورد ایجاد شده  مربوط به سوختگی های شیمیایی به چشم است.

آزمایش 30 بیمار توسط بنیاد Ulverscroft، یک موسسه خیریه بریتانیا که از سازمان هایی است که به اختلالات بینایی کمک می کنند، تامین می شود. این کار با همکاری دکتر سایان بصو و دکتر ویوك سینگ در موسسه چشم مشهور جهان پرستا در حیدرآباد هند انجام خواهد شد.

 

پروفسور چ کنون، مدیر تحقیق و سرپرست آزمایشگاه مهندسی بافت در دانشگاه نیوکاسل  می گوید: "سادگی و هزینه نسبی کم این درمان در مقایسه با رویکردهای موجود که سلول های بنیادی باید پیوند شوند، یک تغییر سرنوشت ساز است.

 این به میزان قابل توجهی تعداد بیماران بالقوه درمان شده برای سوختگی های قرنیه در سراسر جهان را افزایش می دهد، و همچنین ممکن است دارای قابلیت برنامه های کاربردی در بیماری های دیگر باشد. "

 

فن آوری در حین آزمایش بالینی

تحقیقات قبلی توسط تیم نیوکاسل اثرات سوختگی های شیمیایی را بار دیگر انجام داد و مناطق زخمی و سخت شده قرنیه را با استفاده از دوزهای کلاژناز کوچک و موضعی تحت درمان قرار داد. آنزیم این منطقه را یک بار دیگر قابل انعطاف و قادر به حمایت از سلول های بنیادی خود بیمار و بهبود زخم ساخته شده است.

فرمولاسیون کلاژناز قبلا برای برنامه های مربوط به درمان توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده و اداره پزشکی اروپا مورد تایید قرار گرفته است تا تیم بتواند سریعا به آزمایش بالینی برسد.

دکتر ریکاردو گوئویا، پژوهشگر دانشگاه نیوکاسل و نویسنده اصلی پژوهش در مورد این مرحله بسیار خوش بین است و  می گوید: "به عنوان یک دانشمند، فوق العاده جالب است که در پروژه نیمکت به تخت درمان، یک کشف علمی برای ایجاد یک درمان جدید که به نفع بیماران و کمک به بهبود زندگی است استفاده می شود، این به ویژه هنگامی درست است که چنین کارهایی با پشتیبانی یک سازمان مانند بنیاد Ulverscroft امکان پذیر شده است. "

بنیاد Ulverscroft به عنوان خیریه در سال 1973 برای کمک به افراد مبتلا به اختلال بینایی تاسیس شد. این تحقیقات در زمینه تشخیص و درمان بیماری های چشم کمک می کند و تجهیزات و امکانات پزشکی را تامین می کند.

شرکت کنندگان مناسب برای آزمایش بالینی توسط یک تیم ارزیابی در موسسه چشم LV Prasad پس از تصویب دقیق پزشکی و اخلاقی انتخاب شده، و انتظار می رود در سال 2021 نتایج آزمایش ارائه شود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2019-07-sight-acid-victims.html

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 79840

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب