اجرایی شدن پروژه مشترک دانشگاه و دولت در طرح خودکفائی تولید کلزا؛

۲۰۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری مازندران زهکشی می شوند

طرح خودکفایی کاشت کلزا در اراضی شالیزاری پس از برداشت برنج در دانشگاه کشاورزی آغاز و در جهاد کشاورزی مازندران اجرایی شده و برنامه ریزی برای زهکشی ۲۰۰ هزار هکتار و کاشت کلزا آغاز شده است

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، تقویت ارتباط دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی یکی از مباحث جدی مطرح شده در سطح رسانه و خواسته جدی فعالان علمی در کشور بوده است.

فاصله دانشگاه‌ها و مراکز تولید باعث انفعال هر دو نهاد می‌شوزند و نتیجه آن فرار مغزها و عدم دریافت بازخورد مناسب در تولید محصولات است.

استفاده از تحقیقات علمی و کاربردی کردن آن برای رفع نیازهای ملی و استانی اقدامی پسندیده و مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و مطرح کردن بحث اقتصاد مقاومتی در راستای تقویت تولید یکی از دغدغه‌های جدی ایشان بوده و معظم‌له تلاش دارند در نقطه نظرات خویش این مسائل را گوشزد کنند.

گوشه گوشه کتابخانه‌ها و آرشیوهای مراکز دانشگاهی پر شده است از پایان‌نامه‌های که بلااستفاده مانده و یا اینکه برای استفاده از آنها راهی خارج از کشور شده و ایده پردازان و تولید کنندگان این مقاله و پایان نامه به فکر مهاجرت هستند در صورتی که با کمی نرمش دستگاه‌های اجرایی بسیاری از ایده‌ها و مقالات تولید شده در کشور قابلیت اجرایی کردن را دارد.

با بررسی تاریخی روند محصولات وارداتی به کشور متوجه می‌شویم که برخی از محصولات مورد استفاده در کشور در گذشته به صورت آزمایشی در کشورهای ثالث تولید شده پس از چندین سال با بررسی نواقص آن تبدیل به کالای لوکس شده و بخشی از هزینه‌های آزمون و خطای این محصولات در کشور ما پرداخت شده است.

طرح زهکشی اراضی شالیزاری با هدف استفاده مناسب‌تر از زمین‌های کشاورزی حاصلخیز استان مازندران توسط عبدالله درزی نفت‌چالی در دانشگاه کشاورزی ساری کلید خورده است.

در این پروژه مجری طرح پس از کاشت برنج در اراضی دانشگاه کشاورزی اقدام به برداشت کلزا کرده و طی چندین سال این طرح را اجرای کرده است.

پس از موفقیت در اجرای این طرح نخستین همایش زهکشی اراضی شالیزاری با هدف توسعه کشت کلزا پس از خارج کردن مانداب‌ها از اراضی شالیزاری در دستور کار متولیان امر در جهاد کشاورزی مازندران قرار گرفته است.

در همین ارتباط فرزین فرهاد مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی مازندران، در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری از اجرای شدن طرح زهکشی اراضی شالیزاری استان مازندران با هدف کشت چند باره این زمین‌ها خبر داده است.

وی با اعلام اینکه برای اجرای طرح زهکشی اراضی شالیزاری استان مازندران برای کاشت کلزا نیاز به هزار میلیارد تومان اعتبار است، افزود: مقدمات اولیه طرح در بخش شرقی استان مازندران و از نکا تا بهشهر در دستور کار قرار گرفته است.

فرهادی با اعلام اینکه برای اجرای کامل طرح که نتایج آن مشخص شده است، نیاز به همراهی همه جانبه مسؤولان استانی و نمایندگان مجلس داریم، افزود: جمع آوری آب‌های استفاده شده و کاهش مصرف آب کشاورزی و ایجاد آب بندان‌های بزرگ دیگر از دیگر فوائد اجرای این طرح در استان مازندران است.

وی خاطر نشان کرد: این طرح در اقصی نقاط دنیا با هدف بهره‌وری مناسب اراضی کشاورزی و برنامه‌ریزی برای تامین نیازمندی‌های کشور و جلوگیری از واردات کلزا در دستور کار متولیان امر در جهاد کشاورزی استان مازندران قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران بیش از 200 هزار هکتار اراضی شالیزاری استان قابلیت کشت کلزا بعد از برنج را دارند.

کلزا منبع مناسبی برای تولید روغن است که سالانه حجم زیادی از این محصول برای تامین نیازمندی‌های کارخانه روغن کشی وارد کشور می‌شود.

در حال حاضر بیش از 96 درصد نیاز کشور به دانه‌های روغنی از طریق واردات تامین می‌شود که با اجرای این طرح بخش اعظمی از نیازمندی‌های کشور به کلزا در استان مازندران قابل تامین است.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 79848

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب