مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان گفت؛

تغییرات در سطح وزارت صمت منجر به فراموشی توسعه تکنولوژی در صنعت سنگ شد

فستیوال نوآوری صنعت سنگ با حضور جمع کثیری از مسوولان و استقبال خوب صنعتگران امروز در اصفهان برگزار شد. در این فستیوال مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، اظهار داشت: برنامه میان مدت ده ساله توسعه تکنولوژی در صنعت سنگ به دلیل تحریمها، سیاستها و تغییرات در سطح وزارت صمت به فراموشی سپرده شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، فستیوال نوآوری صنعت سنگ با متولی‌گری مرکز فن­ بازار ملی ایران، حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و میزبانی شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان (معاونت صنایع کوچک) و فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان، با حضور جمع کثیری از مسوولان و استقبال خوب صنعتگران  در اصفهان برگزار شد. در این فستیوال مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، اظهار داشت: برنامه میان مدت ده ساله توسعه تکنولوژی در صنعت سنگ  با رویکرد معافیت کشور از درآمدفروش نفت، به دلیل تحریمها، سیاستها و تغییرات در سطح وزارت صمت به فراموشی سپرده شد.

محمد جواد بگی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، با حضور در این فستیوال طی سخنانی، اظهار داشت: امروز که خدمت عزیزان هستیم بخاطر این است که استان اصفهان بعنوان یکی از صنعتی ترین استانهای کشور با حدود 9600 واحد صنعتی فعال که چیزی حدود 20 درصد آن در حوزه صنایع سنگ و فرآوری آن فعال هستند و یکی از شاخصهای تولیدی استان در گرایشهای مختلف، صنعت سنگ و در رده بعد صنعت نساجی است.

وی افزود: اصفهان با دارا بودن حدود 2200 واحد صنعتی و صنفی تولید و فرآوری سنگ یک جایگاه ممتاز دارد و در سالهای اخیر دراین حوزه صادرات سنگ استان در رده های چهارم، ششم و با صادرات میلیون دلاری بالغ بر 50 تا یکصد میلیون دلار  در سالیان اخیر نشان داده که می تواند یک صنعت جایگزین برای بحث درآمدهای نفتی باشد.

 

توسعه تکنولوژی در صنعت سنگ به دلیل تحریمها، سیاستها و تغییرات در سطح وزارت صمت به فراموشی سپرده شد

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، یادآور شد: ما یک مطالعاتی را در سال 2005 خدمت مرحوم مهندس هاشمی که خیلی هم علاقمند بودند به توسعه سنگ انجام دادیم و با توجه به مزیتهایی که در کشور در حوزه معدن و  فرآوری سنگ بود قرار بر این شد که با برنامه ریزی برنامه میان مدت ده ساله در کشور برای توسعه تکنولوژی در حوزه اکتشاف، استخراج فرآوری و عرضه و صادرات سنگ، کشور از صادرات نفت معاف شود، اجرا شود.

وی ادامه داد: ولی متاسفانه بدلیل تحریمها و بدلیل سیاستهایی که با توجه به تغییراتی در سطح وزارت صنعت معدن و تجارت انجام می شد این موضوع به فراموشی سپرده شد و متاسفانه از اهداف عالیه وزارت تقریبا نقش آن به سمت و سوی اهداف با اولویت کمتر سوق پیدا کرد و نتوانستند این هدف بزرگ و واقعا دست یافتنی را که با کمترین هزینه برای دولت و حاکمیت برقرار می شد، ایجاد کنند. 

 

مسئله تکنولوژی و ماشین آلات پیشرفته رقابت پذیری را مشکل کرده است

 بگی گفت: امروز اولین مشکل در صنعت سنگ بدلیل بحث تحریمها  و ارتباط محدود با کشورهای صاحب تکنولوژی است و نمی توانیم از تکنولوزی روز دنیا با یک رقابت پذیری با کشورهای 14 گانه که در عرصه سنگ فعالیت می کنند رقابت کنیم چون تکتولوژی و ماشین آلات به روز را نداریم و اگر هم با دور زدن تحریمها به دست ما برسد آنقدر گران است که رقابت پذیری را در حوزه صادرات در عرصه بین المللی از ما می گیرد. 

وی افزود: موضوع دوم این است که متاسفانه دسترسی به تکنولوژیهای نوین اکتشاف و استخراج نداریم و معدن ما به صورت معادن کوچک و سنتی استخراج می شوند، بنابراین میزان پرت و ضایعات بشدت زیاد و محیط زیست و منابع طبیعی هم تحت تاثیر قرار می گیرند و یکی از اهداف ما با توجه به مزیتها و عرصه های رقابت پذیری این است که کمترین ضایعات را داشته باشیم و در زمینه توسعه فناوری در ابعاد استخراج و اکتشاف حرکت نویی در کشور باید ایجاد شود.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان، اظهار داشت: همچنین در واحدهای فرآوری درست است که ما بیشترین تعداد واحد فرآوری و برش سنگ را داریم ولی همین میزان هم یک بحث بسیار عمده ای دارد که اگر واحدهای بزرگ و متوسط تولید کننده سنگ را در استان اصفهان حتی به میزان ده درصد این 2200 واحد داشتیم که از لحاظ کیفی، کمی و عرضه محصول در ابعاد و استانداردهای جهانی فعالیت می کردند شاید جایگاه ما در حوزه فرآوری سنگ و صادرات آن جایگاهی ویژه و خاص بود. 

 

بگی گفت: مشکل دیگر در استان اصفهان که سه شهرک تخصصی داریم که الان شهرک صنعتی خصوصی محمودآباد در حوزه صنعت سنگ به یک  بازار سنگ تبدیل شده و هم در تولید و هم در عرضه  فعالیت بسیار زیاد و عمده ای دارد، شهرک صنعتی تخصصی رضوانشهر که در عرصه تولید و توسعه فناوری سنگ فعالیت می کند و شهرک صنعتی نگین که از نظر قدمت با رضوانشهر در یک رده اما به دلیل محل وقوع و نوع فعالیت در رده سوم واقع می شود. 

وی اذعان کرد: خوشبختانه دوستان در صنعت سنگ نه با کمک دولت بلکه خودشان بصورت خود جوش فعالیتهایی آغاز کرده اند که شایسته تقدیر است در همین برنامه می بینیم که با همکاری در راستای اهداف توسعه فناوری صنعت سنگ گامهای بسیار بزرگ رو به جلو برداشته شده در زمینه ساخت ماشین آلات فناوری سنگ از استان اصفهان مجموعه هایی هم در رضوانشهر هم در دولت آباد بسیار عالی کار کرده اند.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان،گفت: ما در مراکز دانشگاهی استان مخصوصا در دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر، دانشگاه جامع علمی کاربردی و شهرک علمی تحقیقاتی خوشبختانه مراکز فرآوری سنگ را بصورت فعال داریم که از روسای دانشگاهها، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران جای تقدیر دارد و انشاالله با تداوم این فعالیتها بتوانیم به جایگاه شایسته خودمان در عرصه منطقه ای و بین المللی و حقیقتا جایگزینی درآمدهای نفتی با این صنعت دست یابیم.

بگی با اشاره به این که سنگ تاریخ ساز عرصه بشریت و کل پدیده ای بنام کره زمین است، گفت: امروز هم نقش  سنگ علیرغم این که کامپوزیتها، سرامیکها و بقیه موارد بصورت رایج تر و ارزان قیمت تر در حوزه های مختلف آمده باز هم سنگ بعنوان یک گوهر در صنعت ساختمان و در هنر معماری کشورهای مختلف ارزش خود را حفظ کرده و  امید ما این است که استان اصفهان بعنوان یکی از قطبهای ویژه در حوزه معدن، استخراج و اکتشاف، تجارت و بازاریابی سنگ در عرصه منطقه ای در گام اول و در ادامه در عرصه بین المللی گام موثری در راستای پیشبرد اهداف و مخصوصا در حوزه اقتصاد مقاومتی بردارد. 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴:۱۱

شناسه خبر: 79879

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب