معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت؛

شش کنسرسیوم صادراتی دستاورد خوشه سنگ است

اصغر مصائب معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، با حضور در فستیوال نوآوری صنعت سنگ در اصفهان، با اشاره به پیاده سازی مدل توسعه ای کسب و کار خوشه سنگ و تاکید بر ظرفیت نمایشگاه دائمی آن در استان اصفهان افزود: شش کنسرسیوم صادراتی در حوزه سنگ دستاورد خوشه سنگ است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، اصغر مصائب معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، با حضور در فستیوال نوآوری صنعت سنگ در اصفهان، با اشاره به پیاده سازی مدل توسعه ای کسب و کار خوشه سنگ  و تاکید بر ظرفیت نمایشگاه دائمی آن در استان اصفهان، افزود: شش کنسرسیوم صادراتی در حوزه سنگ دستاورد خوشه سنگ است.

مصائب گفت: امروز بیش از 92 درصد صنایع کشور را مجموع صنایع کوچک در برمیگیرد و این جایگاه خاصی را برای بحث صنایع کوچک و متوسط کشور متصور می شود.

 

تعامل مناسب سازمان با واحدهای فناور و کشورها در راستای رفع نیازهای فناورانه صنایع کوچک و متوسط

وی با بیان این که در مجموعه معاونت صنایع یک رویکرد و یکی از کارهای اصلی توجه به نیازهای فنارانه بوده، افزود: در این مورد شبکه فن بازار و معاونت علمی ریاست جمهوری نقش داشته اما در کنارآن سازمان صنایع کوچک در صدد رفع نیازهای فناورانه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط بوده و از این رو رویکرد مناسبی در تعامل با واحدهای فناور  و در تعامل با کشورها انجام گرفته که بتوانیم نیازهای فناورانه آنها را مرتفع کنیم.

مصائب  در ادامه با اشاره به عقد تفاهم نامه همکاری این سازمان با سازمان صنایع کوچک و متوسط کره جنوبی، تصریح کرد: در راستای این تفاهم نامه تا بحال هشت نشست را برگزار شده و امسال هم یک نشست در تهران و یک نشست در سئول کره جنوبی را خواهیم داشت که  واحدهای فناور و صنعتی هم در این نشستها حضور دارند.

 

تربیت ۱۳۰ مشاور و  کارگزار  برای تقویت تبادل فناوری و استفاده از واحدهای فناور/ شناسایی ۲۳۵ نیاز فناورانه و رفع ۶۵ نیاز 

وی بیان داشت: در این راستا برای تقویت تبادل فناوری و استفاده از واحدهای فناور و کمک به واحدهای کوچک و متوسط سازمان صنایع کوچک 130 مشاور و کارگزار را برای مبادله فناوری تربیت کرده که در سال 1397 توانستیم 235 نیاز فناورانه را در سطح کشور شناسایی کنیم و از مجموع 235 نیاز فناورانه تعداد 65 نیاز با استفاده از این ظرفیت مرتفع شد.

 

شناسایی بیش از 500 شرکت با قابلیت دانش بنیانی

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، با تصریح این که در این خصوص رویکرد دیگری هم در سازمان صنایع کوچک وجود دارد که توجه به استارات آپها و شرکتهای دانش بنیان است، ادامه داد: در این راستا بیش از 500 شرکت شناسایی شده اند که قابلیت دانش بنیان شدن دارند، در سال گذشته 280 واحد شناسایی که 140 واحد توانستند مجوز دانش بنیان شدن را بگیرند.

 

پیاده سازی مدل توسعه ای کسب و کار و ظرفیت نمایشگاه دائمی استان اصفهان

وی افزود: اما یکی از کارها و مدلهایی که در سازمان صنایع کوچک ما دنبال آن هستیم  پیاده سازی مدل توسعه ای کسب و کار است که یکی از خوشه ها از مجموع 430 خوشه شناسایی شده در سطح کشور خوشه سنگ است،

مصائب با بیان این که در سطح کشور ده خوشه سنگ  داریم که چهار تا در دست اقدام و 5 خوشه هم به پایان رسیده، گفت: استان اصفهان یکی از خوشه هایی است که برنامه توسعه ای خوشه آن به پایان رسیده و با توجه به ظرفیت خاص این استان در این حوزه ظرفیت یک نمایشگاه دایمی در این استان وجود دارد، این استان بیش از 1000 واحد فعال در این حوزه را دارد و ظرفیت کم نظیری است و باید از آن هم در بحث نمایشگاهی هم در بحث خوشه های کسب و کار استفاده کرد.

 

شش کنسررسیوم صادراتی دستاورد خوشه سنگ است

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، اذعان کرد: خوشبختانه خوشه سنگ فعالیت خوبی داشته و شش کنسرسیوم صادراتی در حوزه سنگ دستاورد این خوشه است.

وی ادامه داد: آنچه که امروز در خدمت عزیزان هستیم براساس شناسایی گلوگاههایی است که در سطح کشور برای نیازهای فناورانه صنعت سنگ شناسایی و بسته بندی شده و در اختیار واحدهای فناور قرار گرفته است و امروز در این فستیوال به 8 طرح آن اشاره خواهد شد.

وی تاکید کرد: دوستانی که در این حوزه کار می کنند عنایت داشته باشند مقوله ارتقای بهروری در حوزه صنعت سنگ موضوع بسیار مهمی است، یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم هم بحث ضایعات است، همچنین از دیگر موضوعات کمبود تجهیزات با فناوری بالا و در کنار آن کمبود نیروی متخصص در حوزه نیروی انسانی در این حوزه است و کمبود نیروی متخصص و بحث فناورانه از گلوگاههای اصلی این مقوله است. 

 

ده نیاز فناورانه در صنعت سنگ شناسایی و در حال پیگیری است

مصائب اظهار داشت: در دو سال اخیر ده نیاز فناورانه در بحث صنعت سنگ شناسایی شده و در صدد رفع آن با کمک ظرفیت واحدهای فناور هستیم نمونه آن ارتقای کوره ها از مدل سنتی است که همین الان در خوشه استان یزد در حال پیگیری است. 

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در فستیوال بعدی یک آمار جامعی از رفع نیازها در این حوزه را گزارش دهیم و تاکید می کنیم بر ظرفیت استان و این که اینجا می تواند نه تنها بعنوان قطب سنگ بلکه قطب صنعتی کشور پیشرو باشد توقع این است که در حوزه توسعه فناوری و رفع نیازهای فناورانه مشارکت فعالی بین صاحبان صنعت و دانشگاه وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱:۳۸

شناسه خبر: 79882

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب