از دستیابی به سرعت ۴۰ مگابیت‌برثانیه تا حضور ۵۰۰ استارت آپ در الکامپ ۹۸

مراسم الکامپ ۹۸ با حضور وزیر ارتباطات، وزیران کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان و تعدادی از سفیران در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران افتتاح شد.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ وزیر جوان در افتتاحیه مراسم الکامپ  98 گفت : «ما در دوره ویژه ای از تاریخ قرار داریم. انقلاب صنعتی چهارم بسیاری از واقعیت های جهان ما را تغییر داده است. سطح زندگی اجتماعی ارتقا یافته و مردم، بسیاری از کارهای خود را تنها با یک کلیک انجام می دهند

وزیر جوان ادامه داد: «تحول دیجیتال نگرش های مدیران به صنایع مختلف را تغییر داده است و همه به دنبال بهره گیری از آن برای افزایش بهره وری هستند. همین امر موجب می شود اقتصاد دیجیتال در آینده ای نزدیک تبدیل به اقتصاد برتر دنیا شود. این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است که همگام با آخرین پیشرفت های بین المللی، به دنبال شکوفایی ظرفیت اقتصادی در کشور و توانمندسازی کارآفرینان این حوزه است

وی در رابطه با شکل گیری ایران هوشمند افزود: «علی رغم تحریم های یکجانبه ایالات متحده که به دنبال ضربه زدن به اقتصاد ایران است، جوانان ایرانی توانستند غیر ممکن ها را ممکن کنند. ایده ایران هوشمند نیز از همین نشات گرفت و دنبال شد. نمایشگاه الکامپ 98 با عنوان نمایشگاه تخصصی فناوری اطلاعات امسال از ویژگی های منحصر به‌فردی برخوردار می شود؛ شعار آینده بهتر، هدف کسب و کارهایی را در ایران نشان می دهد که به دنبال تغییر تمام اقشار جامعه و ساخت آینده روشن برای همگان هستند.

دیگر ویژگی ارزشمند این نمایشگاه، حضور گسترده استارتاپ ها در قالب الکامپ استارز است. انتخاب نام الکامپ استارز عالی بوده چون در ایران استارتاپ ها چون ستاره هایی در کنار شرکت های بزرگ خواهند درخشید. هییت های خارجی رویکردهای علمی دو جانبه و چند جانبه در اقتصاد را نشان داده و همه با هم از طریق برنامه های نوآفرین و اشتغال زایی در نطر داریم 68 هزار شغل تا سال آینده ایجاد کنیم. این افتخار ایران است که با این دستاورد بتواند رویای ایران هوشمند را به واقعیت تبدیل کند

وزیر ارتباطات در نشست خبری اولین روز الکامپ ۹۸ جزئیات چگونگی اجرای طرح اینترنت سرینو و تغییر سرویس کاربران از ADSL به VDSL را شرح داد

محمدجواد آذری جهری وزیر ارتباطات، در مراسم افتتاح نمایشگاه الکامپ که برخلاف سال‌های گذشته یک روز زودتر انجام شد، خبر از امکان تغییر سرویس ADSL به VDSL کاربران خانگی داد. او در توییتی اشاره کرد که کاربران از این به بعد می‌توانند سرویس اینترنت خانگی را با تغییر به VDSL تا چهار برابر سریع‌تر کنند.

جهرمی سیاست وزارت ارتباطات را حرکت به سمت شبکه‌ی اینترنت ثابت بدون مس است؛ اما به‌دلیل بروز نوسان‌های ارزی و مشکلات متعدد در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری وجود داشت، این استراتژی موفق نبود و این وزارت‌خانه‌ به اهداف ترسیم‌شده دست نیافت. وزیر ارتباطات با استناد به گزارش‌های بین‌المللی، شرایط توسعه‌ی پهن‌باند موبایل در ایران را بسیار خوب و هم‌تراز با سنگاپور دانست. او عامل عقب‌افتادن ایران از کشوری همچون سنگاپور در بحث اینترنت را، عملکرد ضعیف کشورمان در زمینه‌ی اینترنت ثابت دانست؛ در‌حالی که سرعت اینترنت ثابت خانگی در سنگاپور به ۱۰ یا حداقل یک گیگابیت‌برثانیه می‌رسد.

وزیر ارتباطات در جریان نشست خبری خود در نخستین روز نمایشگاه الکامپ، در خصوص یافتن راهکاری برای بهبود وضعیت اینترنت شبکه‌ی ثابت چنین گفت:

ما تصمیم گرفتیم برای جبران عقب‌ماندگی در شبکه‌ی ثابت، تغییر تاکتیکی در استراتژی خود داشته باشیم... شرکت مخابرات ایران برنامه‌ای ارائه داد. [این شرکت] در حال حاضر نزدیک به ۴ میلیون مشترک ADSL دارد و از امروز سرویسی به‌نام سُرینو ارائه خواهد کرد که تا کابینت به‌صورت فیبر نوری و در لست‌مایل به‌صورت مسی باقی می‌ماند. این سرویس براساس ارزیابی‌های انجام‌شده می‌تواند به‌صورت متوسط سرعت اتصال را تا ۴۰ مگابیت‌برثانیه افزایش دهد.

براساس گفته‌ی وزیر ارتباطات، هم‌اکنون ۳۰ درصد خطوط مسی به‌دلیل فاصله‌ای که از مراکز دارند به‌ سرعتی بالاتر از ۲ مگابیت‌برثانیه دست نمی‌یابند؛ اما استفاده از فیبر نوری و کوتاه کردن مسافت خطوط مسی، می‌توان سرعت اتصال در آن‌ها را ارتقا داد. ضمنا بدین ترتیب ۱۶ درصد مشترکان کشور سرعتی بین ۸ تا ۱۶ مگابیت‌برثانیه و باقی کاربران بین ۴ تا ۸ مگابیت‌برثانیه را تجربه خواهند کرد. جهرمی هدف نهایی را دستیابی به «مسِ صفر» یا حذف خطوط مسی از شبکه‌ی کشور دانست.

همچنین در حاشیه نمایشگاه الکامپ رسول سراییان دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای ایران با اشاره به اهمیت و جایگاه نمایشگاه الکامپ، گفت: به دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی، برای ایجاد انگیزه و امید در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شعار امسال نمایشگاه الکامپ «آینده بهتر» درنظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه نمایشگاه امسال در مساحتی در حدود 30 هزار متر مربع برگزار می شود، افزود: این میزان مساحت نسبت به سال گذشته بیش از 10 درصد افزایش را نشان می دهد و امیدواریم هم از بعد کیفی و هم از بعد کمی امسال الکامپی متفاوت داشته باشیم. سراییان با اشاره به اینکه در حدود 500 استارت آپ در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ شرکت می کنند، تصریح کرد: حضور این تعداد استارت آپ در نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته 12 درصد افزایش داشته است.

وی بخش الکامپ ‌ترندز را یکی از بخش های جدید این نمایشگاه معرفی کرد و افزود: شرکت هایی که در10 فناوری جدید در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مانند اینترنت اشیا، بیگ دیتاها، فضایی، هوش مصنوعی و فناوری هایی که در لبه تکنولوژی قرار دارند در سالنی به صورت مجزا با عنوان الکامپ ترندز حضور دارند.

دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای با اشاره به اهمیت اشتغال در این حوزه تاکید کرد: برای همین منظور بخشی با عنوان الکام جابز یا مشاغل الکامپی در نمایشگاه امسال در نظر گرفته شده تا در این بخش شرکت هایی که نیازمند نیروی انسانی در این حوزه هستند با متخصصان و افراد جویای کار در این حوزه ارتباط بگیرند و این بخش بتواند در ایجاد اشتغال در این حوزه موثر باشد. وی بخش «توان تک» را مخصوص توان یابان معرفی کرد و افزود: در این بخش شرکت هایی که توسط توان یابان راه اندازی و مدیریت می شود و همچنین شرکت ها و استارتاپ هایی که به وسیله فناوری اطلاعات خدمتی به توان یابان ارائه می کنند نیز در این بخش حضور دارند.

سراییان از بخش الکامپ تاکز به عنوان یکی دیگر از بخش های نمایشگاه الکامپ 98 یاد کرد و گفت: الکامپ تاکز مکانی برای سخنرانی افراد نوآور و باتجربه در این حوزه است تا مردم بتوانند از این تجربیات استفاده کنند. وی با اشاره به حضور اپراتورهای تلفن همراه در نمایشگاه الکامپ افزود: سالنی با عنوان دولت هوشمند از طرف سازمان فناوری اطلاعات مانند سال های گذشته در نمایشگاه در نظر گرفته شده که دستگاه های دولتی آخرین دستاوردهای خود در این حوزه را ارائه می کنند.

دبیر کل سازمان نظام صنفی رایانه ای ایران با اشاره به اهمیت حضور استارت آپ ها در بخش الکامپ استارز، تصریح کرد: برخی از استارت آپ ها در این نمایشگاه تسهیلاتی را برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته اند که در صورت نهایی شدن، اعلام می شود. وی از حضور بخش فناوری اطلاعات شهرداری تهران در سالن استارت آپ های الکامپ 98 خبر داد و افزود: این بخش با هدف ارتباط با استارتاپ ها برای رفع نیازمندی های شهرداری تهران در سالن استارت آپ ها حضور می یابد.

سراییان درباره تاثیر تحریم ها بر کیفیت حضور شرکت کنندگان در نمایشگاه الکامپ امسال و اقدامات سازمان نظام صنفی برای بهتر برگزار شدن نمایشگاه الکامپ نیز گفت: با موافقت شرکت نمایشگاه های بین المللی برای شرکت های ایرانی که محصولات خارجی را در ایران تولید می کنند و همچنین شرکت های خارجی تخفیف 30 درصدی برای حضور در نمایشگاه به عنوان مشوق در نظر گرفته شده و امیدواریم که الکامپ بیست و پنجم نسبت به نمایشگاه های قبلی با کیفیت و استقبال بهتری برگزار شود.

وی با بیان اینکه استارت آپ ها به سه صورت در نمایشگاه حضور دارند، افزود: یک دسته استارت آپ هایی هستند که بالغ شده اند و دسته ای دیگر که فقط با یک پنل در نمایشگاه حضور دارند و گروه دیگری از آنها نیز با حضور در بخش آوردگاه سرمایه الکامپ برای ارتباط با سرمایه گذاران و شتاب دهنده ها به دنبال توسعه کسب و کار های خود هستند.

دبیر کل سازمان نظام صنفی رایانه ای ایران درباره تاثیر نمایشگاه الکامپ بر میزان موفقیت استارت آپ ها در آینده، گفت: نمایشگاه الکامپ برای استارت آپ ها می تواند یک نقطه آغاز باشد و استارت آپ ها در این نمایشگاه می توانند با سرمایه گذران در این حوزه ارتباط مستقیم داشته باشند و ایده و محصول خود را برای سرمایه گذاری و توسعه آن معرفی کنند، در حقیقت نمایشگاه این ارتباط را تسهیل می کند.

وی با اشاره به ارزیابی 12 محور برای نخستین بار در نمایشگاه الکامپ، افزود: برترین نوآوری و ایده برتر، طراحی و غرفه سازی برتر، جدیدترین دستاورد نرم افزاری و سخت افزاری، برترین الکامپ استارز و توان تک، برترین ارائه در الکامپ تاکز، برترین شرکت در مسوولیت های اجتماعی، کارآفرینی، برترین غرفه کمتر از 50 متر، برترین خدمات در حوزه دولت الکترونیکی و تقدیر از حامیان الکامپ، از محورهایی است که در این نمایشگاه ارزیابی می شود و منتخبان یک ماه بعد از الکامپ در رویدادی معرفی می شوند.

سراییان با اشاره به اینکه نمایشگاه الکامپ فقط نمایشگاه صنعت ICT نیست، تصریح کرد: نمایشگاه الکامپ نمایشگاه بزرگترین رویداد فناورانه کشور است چراکه تمام صنایع را با خود درگیر می کند که از بانک تا صنایع حمل و نقل و فناوری های مانند اینترنت اشیا، بانکداری و هوشمند سازی در آن شرکت دارند و این فرصت خوبی است که نقش فناوری اطلاعات را در صنایع کشور ببینیم و این شروعی می تواند برای رونق کسب و کار و اشتغال و در نهایت توسعه و رفاه بیشتر مردم باشد.

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲:۳۰

شناسه خبر: 79892

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب