علم و فناوری بررسی می کند؛

واتساپ محبوب ترین پیام رسان ایرانیان/ دلیل مهاجرت کاربران کشور از تلگرام به واتساپ چیست ؟

بر اساس جدیدترین آمار مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در سال ۱۳۹۸، واتس آپ توانست با رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته و با پشت سر گذاشتن تلگرام به عنوان محبوب ترین پیام رسان ایرانیان انتخاب شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - امروزه شبکه های اجتماعی بخش بزرگی از زندگی ما را به خود اختصاص داده ‌اند، چیزی که حتی تصور آن در ده سال گذشته هم غیرممکن بود. بسیاری از ما از طریق همین شبکه های اجتماعی با اعضای فامیل خود که مدت زیادی از آن ها بی‌خبر بوده ایم ارتباط برقرار کرده‌ایم ، دوستان قدیمی مان را یافته ایم و با دوستان مجازی جدیدی نیز آشنا شده‌ ایم. شرکت‌های بزرگ تجاری هم به خوبی از مزایای بازاریابی در شبکه های اجتماعی آگاه هستند، به همین دلیل با شیوه‌ ای کارآمد تر به معرفی تولیدات، محصولات و خدمات خود می‌ پردازند و با کاربران خود ارتباط بهتر و مؤثرتری برقرار می ‌کنند. بر اساس آخرین نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران( ایسپا ) ، ۷۰ درصد مردم ایران ، حداقل از یکی از شبکه ‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌ کنند که این آمار نشان دهنده جایگاه قابل توجه شبکه های اجتماعی در زندگی ما ایرانیان می باشد .

واتساپ محبوب ترین پیام رسان ایرانیان

نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ( ایسپا) که در روز های ۱۷ و ۱۸ تیرماه ۹۸ به صورت تلفنی و با جامعه آماری شهروندان کل کشور ( اعم از شهر و روستا) انجام شده است نشان می ‌دهد که ۷۰ درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه ‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند .

براساس نتایج این نظرسنجی، ۴۲.۸ درصد شرکت‌کنندگان از واتس‌اپ ، ۴۲.۴ درصد از تلگرام ، ۳۹.۵ درصد از اینستاگرام ، ۲.۸ درصد از سروش ، ۲.۳ درصد از  فیسبوک ، ۱.۹ درصد از توییتر ، ۰.۸ درصد از لاین ، ۰.۷ درصد از بله، ۰.۶ درصد از آی‌گپ ، ۰.۵ درصد  از گپ، ۰.۲ درصد از بیسفون و ۰.۱ درصد از ساینا استفاده می‌کنند . هم‌چنین ۳۰.۴ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که از هیچ‌کدام از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده نمی ‌کنند .

در این رابطه بخوانید :

بررسی آمارهای جالب از ۵ ماه فیلترتلگرام در کشور/فعالیت پیام رسان های داخلی از محبوبیت تا محدودیت

 

دلایل مهاجرات ایرانیان از تلگرام به واتساپ

بر اساس نظر سنجی که ایسپا در سال ۱۳۹۷ با جامعه آماری شهروندان کل کشور انجام داده بود تلگرام با ۵۵.۹ درصد به عنوان محبوب ترین پیام رسان ایرانیان شناخته شد و واتساپ بعد از این پیام رسان و با ۲۵.۱ درصد در جایگاه دوم قرار داشت. اما با توجه به آمار ایسپا در سال 1398 ، واتساپ با رشد قابل توجه ای رو به رو شده است و هم اکنون در جایگاه نخست استفاده کاربران ایرانی قرار دارد. که از مهمترین دلایل افزایش کاربران آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- حذف پوسته های غیر رسمی تلگرام فارسی توسط گوگل پلی

شاید یکی از مهمترین دلایلی که می توان از آن به عنوان عاملی که باعث کاهش محبوبیت تلگرام در کشور نام ببریم حذف پوسته های غیر رسمی تلگرام همچون تلگرام طلایی و هات گرام می باشد؛ چرا که با توجه به فیلتر بودن این شبکه اجتماعی در کشور ،  کاربران این پیام رسان می توانستند بدون استفاده از فیلتر شکن و با استفاده از این پوسته های غیر رسمی از امکانات تلگرام اصلی استفاده نمایند که با حذف آن ها توسط گوگل پلی و مشکلات مربوط به اتصال فیلترشکن ها به تلگرام ، باعث کاهش محبوبیت این پیام رسان در کشور شده است .

در این رابطه بخوانید:

عقب نشینی مسئولین از فیلترینگ تلگرام / هاتگرام و تلگرام طلایی قابلیت استقلال از تلگرام را دارند؟

حذف نسخه های غیر رسمی تلگرام به زودی

 

2- قابلیت استفاده از تماس صوتی و تصویری بدون نیاز به فیلترشکن

از دیگر عواملی که باعث محبوبیت پیام رسان واتس اپ در کشور شده است پشتیبانی از قابلیت تماس صوتی قدرتمند آن می باشد . شما با استفاده از این قابلیت واتس آپ می توانید با کیفیت بالا با دوستان و مخاطبین خود به صورت رایگان در بستر اینترنت، ارتباط برقرار کنید. اما علاوه بر این ‌ها، قابلیت تماس تصویری هم در واتس اپ موجود بوده که تلگرام از آن بی‌بهره است. از آنجایی که تلگرام فاقد تماس تصویری بوده و حتی قابلیت تماس صوتی‌ آن با فیلترینگ مواجه شده، واتس آپ با ارایه این ویژگی ‌ها، عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهد و این پیام رسان را یک پله جلوتر از تلگرام قرار داده است.

3- امنیت بالا واتس آپ در برقرار ارتباط

امنیت ، یک فاکتور مهم و اساسی در انتخاب پیام رسان ها توسط کاربران به شمار می رود. این پیام رسان نیز همچون تلگرام، از سیستم رمز گذاری سر تا سر یا همان End To End استفاده می کند که بر پایه پروتکل سیگنال عمل می‌کند. این سیستم رمزگذاری که در پیام‌های متنی ، تماس تصویری و تماس صوتی به کار رفته، امنیت بالایی را به کاربران ارایه می‌دهد به همین دلیل با فیلتر شدن تلگرام در کشور و گزینه ‌های موجود برای جایگزینی ، شاید واتس آپ دلیل انتخاب کاربران ایرانی بوده است.

4- ارایه قابلیت‌ های مشابه تلگرام

از دیگر عواملی که باعث محبوبیت این پیام رسان در کشور شده است شباهت قابلیت ‌های این پیام رسان به تلگرام می باشد. این شباهت‌ ها را در قابلیت‌ هایی چون ساخت گروه، جستجو و ارسال GIF ، ویرایش و حذف پیام و بسیاری دیگر از این موارد، می توان مشاهده کرد .

5- موجود بودن برای پلتفرم‌ های مختلف

موجود بودن برای پلتفرم ‌های مختلف این پیام رسان را می توان از دیگر عوامل محبوبیت این پیام رسان نام ببریم؛ چرا که واتس آپ علاوه بر سیستم عامل‌های اندروید و iOS، برای سیستم عامل‌‌های ویندوز، مک، سیمبین، ویندوز فون و بلک بری موجود بود می باشد و هیچ محدودیتی برای کاربران خود ایجاد نمی کند. علاوه بر این‌ ها با وجود نسخه تحت وب این پیام رسان، کاربر می‌تواند بدون نیاز به نصب برنامه، از آن استفاده کند .

کلام آخر ...

با توجه به آمار موجود هم اکنون ایران جولانگاه پیام رسان های خارجی می باشد و متأسفانه پیام رسان های داخلی تاکنون نتوانسته است جایگاه خود را در بین کاربران کشورمان بیابد؛ از آنجایی که این پیام رسان ها اطلاعات ایرانیان را به خارج از کشور ارسال می کنند قطعاً در بلند مدت می تواند برای کشور مشکلات گسترده ای را ایجاد نماید. مسئولین و دولت می تواند با کسب تجربه از تولید پیام رسان های ناموفق و فرهنگ سازی و ساخت پیام رسانی مطابق نیازهای کشور از خروج اطلاعات کشور و ایجاد تهدیدات احتمالی جلوگیری نماید.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 79961

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
مهدی رفیعی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱:۰۹

من قبلا هم اینو خونده بودم ولی درصد ها از 100 خیلی بیشتر میشه

اشتراک گذاری مطالب